Valdštejnský palác

14. června 2013 v 12:00 |  Praha 1
Když se císařský vojevůdce Albrecht z Valdštejna, vévoda Frýdlantský, rozhodl postavit v Praze svůj nový palác, rozhodně nijak netroškařil. Předem si předsevzal, že palác svými rozměry i vybavením zastíní nejen všechny ostatní paláce v Praze, ale dokonce i královské sídlo na Hradčanech. Prostředky na takovou stavbu získal především v pobělohorské době, kdy na straně Habsburků po pádu české šlechty bezohledně kořistil a hromadil její majetek (a protože to bylo v dobách, kdy bylo ještě každé podlé jednání náležitě potrestáno, byl Valdštejn poté, co začal nakonec intrikovat i proti císaři, nejdříve zbaven velení armády a v roce 1634 v Chebu zavražděn). Po jeho smrti byl jeho ohromný majetek zabaven, až na malou část, včetně tohoto paláce, která zůstala v rukou jeho synovce Maxmiliána z Valdštejna.Barokní palác s renesančními prvky, navržený staviteli A. Spezzou a M. Sebregondim, vyrostl v letech 1624-30 na místě renesančního Trčkovského paláce, dalších dvaceti tří domů, cihelny a tří zahrad. Průčelí paláce, odvozené z italské renesance, má tři portály, přičemž ten největší prostřední je slepý. Nad ním je umístěný obraz Madonny z Val de Urazzo.

Dnes se ke vstupu používá levý portál, který vede na 1. nádvoří, členěné podobným způsobem, jako venkovní fasádaNa nádvoří se dá běžně vstoupit (ty toitoiky jsou tady naproti vstupu oslňující :-)), vede tudy také jeden z průchodů do rozlehlé zahrady za palácem. Dalším průchodem vpravo se dostaneme na další menší nádvoří, odkud vede vstup do reprezentačních prostor.Nejvelkolepějším prostorem v paláci je Rytířský sál, který prostupuje oběma patry budovy. Jeho štukový strop je zdobený motivy vojenských trofejí a malba uprostřed od Baccia di Bianca z roku 1630 znázorňuje Valdštejna jako boha Marta na válečném voze. Valdštejn se tady vytahoval i na Marta, který bývá zobrazen na voze s trospřežím - Valdštejn musel mít ovšem čtyřspřeží.V bytě za těmito zrcadlovými okny směla dožít poslední šlechtična z rodu Valdštejnů poté, co byl palác rodině v roce 1945 zkonfiskovánKolmo na hlavní Rytířský sál jsou položeny tři menší místnosti. V předpokoji audienční síně čekávali Valdštejnovi návštěvníci. Předpokoj je zdoben benátskými lustry a zrcadly, majolikovým krbem s jezdeckou podobiznou Ferdinanda III. Habsburského z roku 1603 a dalšími obrazy a opět štukovým stropem s nástropními malbami z poloviny 19. století (P. Maixner). Místnost je vytapetována zajímavými tapetami z telecí kůže s vytlačovaným květinovým vzorem.
Kruhová rohová místnost bývala údajně Valdštejnovou pracovnou a audienční síní. Nádherné barokní štuky jsou dílem Santina Galliho a Domenica Canevalle, fresky namaloval Baccio di Bianco. Kruhová freska na vrcholku stropu představuje Hefaista, kovajícího Aeneovu zbroj, boční fresky potom ilustrují příběhy z Ovidiových Proměn a rytířské motivy.


Malé renesanční dveře v místnosti jsou starší než celý palác. Pocházejí z původního Trčkovského paláce a vedou na točité schodiště, které vedlo nahoru do komnat Valdštejnovy ženy a dcery. Směrem dolů končí schodiště v zahradě.


Z Audienční síně vede Mytologická chodba jednak k bývalému Valdštejnovu soukromému apartmá, jednak ke schodišti, kterým se schází do zahrady a do Konírny. I tady je bohatě štukovaný strop s freskami Baccia di Bianca, inspirovanými Ovidiovými Proměnami. V chodbě i v přilehlých menších salónech jsou vystaveny staré kusy nábytku.

V dalším sále v severním křídle, kde dnes zasedá hospodářský (pokud si dobře vzpomínám) výbor Senátu, jsou umístěná kachlová kamna s valdštejnskými znaky z roku 1680. I v této místnosti jsou na stropě krásné štuky s malbou triumfálního vozu ze 17. století.

Celý tento okruh historickými sály končí u schodiště, za nímž potom začínají prostory, využívané Senátem Parlamentu. Tam se podíváme příště.


Valdštejnský palác
Malá Strana, Valdštejnské nám. 4
Prostory jsou zdarma přístupné jen o víkendu a to v červnu až září od 10 do 18 hod, v dubnu, květnu a říjnu od 10 do 17 hod a v lednu až březnu a listopadu až prosinci od 10 do 16 hod 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama