Colloredo-Mansfeldský palác 2.

10. července 2013 v 12:00
Po prohlídce přední části Colloredo-Mansfeldského paláce, kterou jsme tady absolvovali minule, projdeme zpátky kolem schodiště, vedoucího do dalšího patra (které slouží jako výstavní prostory, ve kterých momentálně probíhá výstava Jiřího Davida) a zamíříme do dalších prostor paláce.Řada salónů, vedoucí podél dvora do zadní části budovy, je ve skutečnosti v mnohem horším stavu, než to vypadá tady na fotografii. Tapety jsou hodně potrhané, flekaté, místy chybí úplně, výzdoba je poničená, chybí některé kliky, v jiných místnostech jsou místo parket v podlaze díry.Nádherné mramorové obložení a krb. Za povšimnutí stojí díra do komína nad krbem, ledabyle vytlučená do mramoru, zaplácaná maltou a ucpaná hliníkovou pokličkou. Jak se tady asi topilo? Kde stála kamna a kudy vedla ta roura od nich? Zlaté české ručičky se zřejmě s ničím moc nepáraly (jen věřím, že to bylo spácháno ještě za totáče, a doufám, že dnes by takovou s prominutím prasárnu nikdo už neudělal).
Poslední podlouhlý salón sloužil jako obrazárnaNa konci řadu salónů nás čeká to největší překvapení - nádherný taneční sál, vysoký přes dvě patra a vytvořený zřejmě už v letech 1736 - 1737. Mramorové obložení, velká zrcadla, zlacené lustry, dva majestátní krby, mramorové sochy, štuky a především nástropní freska s tématem shromáždění olympských bohů, jejímž autorem jsou pravděpodobně Pietro Scotti a Giovanni Battista Zeist. V horních rozích oválné místnosti jsou umístěné malé galerie pro hudebníky.
V malé místnosti za sálem najdeme celý přehled dosavadních průzkumů a záchranných prací, prováděných v sále, a to především na fresce, která už byla částečně očištěna, ta nejohroženější místa byla zachráněna a čeká na restaurování. Na panelech s fotografiemi před a po a s vysvětlivkami se s údivem a hrůzou můžete dočíst, že freska byla na některých místech poškozená "holubími drápy a křídly". Vzbuzuje to ve mně divoké představy, jak to tady muselo vypadat.Fotky paláce, bohužel, nejsou takové, jak bych chtěla, a nejvíc je to vidět právě tady v sále. Bohužel jsem sebou měla jen malý kompaktní fotoaparát - možná sem zajdu ještě jednou s pořádným foťákem.


Jako bonus se nám při pohledu z oken sálu naskytne tento pohled na pavlače a dvorek domu, stojícího za palácem.

Staré Město, Karlova 2
Otevřeno denně kromě pondělí od 20 do 18 hod
Vstupné 60 Kč
 


Komentáře

1 Oli Oli | E-mail | 10. července 2013 v 15:59 | Reagovat

Díky moc za zajímavé informace a fotky - je to ostuda, ale vůbec jsem netušila, že v Praze takový palác existuje. Budu se muset polepšit :)!

2 Praga-magica Praga-magica | 10. července 2013 v 22:30 | Reagovat

[1]: Oli, však až budeš příště v centru, tak tam můžeš zajít :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama