Dům U Flavínů

27. srpna 2013 v 12:00 |  Praha 1
Dům U Flavínů, nebo taky U Splavínů, ve kterém má teď svoje informační centrum Praha 1 (včetně veřejného WC, které bylo otevřeno jako vůbec první u nás v roce 1938), je historicky velmi cenný. Původně gotické domy, ze kterých zůstaly zachované sklepy a klenba v podloubí, byly nejprve přestavěny renesančně a v roce 1720 barokně. V 16. a 17. století se tu tiskly první noviny v tiskárně J. Arnolda z Dobroslavína. V letech 1790-1861 tady bydlel buditel Václav Krolmus, nadšený archeolog, kterému se přezdívalo "historik s motyčkou". Nepátral po ničem menším, než po hrobu praotce Čecha a svatyních pohanských bohů. Vše, samozřejmě, bez úspěchu.
V 19. století tady sídlila malostranská dělnická beseda, později zakázaná, a v zadní části, zbořené v 80. letech 20. století, tu fungoval i pivovar.
V domě bydlel také sochař Jan Nálepa, který jako jediný na světě směl v roce 1974 portrétovat Salvadora Dalího (na domě je stále jeho vizitka i jeho ateliér najdete dodnes na Novém Světě, i když sochař v loňském roce zemřel).


Freska Korunování Panny Marie pochází z doby barokní přestavby, tedy kolem roku 1720

Malá Strana, Malostranské nám. 36
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama