Zahrada Boromejek

24. srpna 2013 v 12:00 |  Praha 1
Nemocnice Pod Petřínem je jedinou nemocnicí v Praze, spravovanou náboženskou kongregací - Milosrdnými sestrami sv. Karla Boromejského. Mě sem naštěstí nepřivedla žádná nemoc, ale jen touha podívat se konečně na sloup, který je v místní zahradě prozatímně uložený. Jde o část nového mariánského sloupu, který by měl nahradit ten, který byl na Staroměstském náměstí stržený v roce 1918. Na svém vrcholku by měl nést sochu Panny Marie Immaculaty, stojící zatím ve výklenku vedle Týnského chrámu. Sloup i sochu vytesal sochař Petr Váňa. Obojí teď čeká na rozhodnutí o tom, jestli vůbec bude mariánský sloup na Staroměstském náměstí znovu obnovený. Zatím to moc pozitivně nevypadá.

Sloup stojí na začátku soukromé zahrady, za kterou leží Dům sv. Notburgy - centrum kongregace. Tato část je veřejnosti nepřístupná. Je ale možné prohlédnout si část veřejné zahrady za nemocnicí. Jsou odtud krásné výhledy na zadní stranu domů v Úvozu - k některým z nich, patřícím také řádu, odtud vedou schody.
Vidíte to co já? Opravdu je na tom horním balkóně sluneční kolektor?Zahrada nemocnice je plná zajímavých staveb a krásných soch

Až potud jsme byli v běžně přístupné části zahrady - zadní část je potom vyhrazená pro pacienty a jejich návštěvy (takže se tam dá dostat taky). Je to vlastně velký sad, vzadu tajemně zarostlý křovím, ve kterém narazíte na různá překvapení.
Ten zajíc za pařezem byl tak obrovský, že nám připadal jako malá srnka a viděla jsem ho z dálky i já se svými dioptriemi. Bohužel bažanti utekli dřív, než jsem stačila namířit objektiv.V zadní části zahrady leží další budova kongregace - Nazaret s kaplí sv. Rodiny. Vzadu za zdí potom vidíme červeno-bílou fasádu Domova sociálních služeb, v jehož zahradě jsme chodili minule.


Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského
Malá Strana, Vlašská 35

 


Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 27. srpna 2013 v 15:37 | Reagovat

zajímavá zahrada...tam jsem ještě nebyla.
V nemocnici jsem ležela před dvěma lety a můžu jen chválit.

2 Praga Magica Praga Magica | 27. srpna 2013 v 18:32 | Reagovat

[1]: Taky jsem slyšela, že je to dobrá nemocnice, ale nikdy jsem tam nebyla.

3 Honza Honza | Web | 18. září 2013 v 22:43 | Reagovat

pěkné místo, inspirativní...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama