Dům U Taucerů

10. září 2013 v 12:00 |  Praha 1
Minulý víkend byl hodně hektický, protože jsme v rámci Dnů evropského dědictví chtěli vidět co nejvíc. Zaměřili jsme se hlavně na běžně nepřístupné objekty, ale vloudili jsme se také na dvorky a zahrady, které s touto akcí neměly nic společného. Také jsme byli konečně v restauraci na terase domu U Zlaté studně, který jsme tady už viděli dvakrát, proto ho teď necháme stranou a podíváme se do jiného domu ve stejné uličce.
Dům U Taucerů byl při této příležitosti otevřený zcela výjimečně, jde totiž o dům s pečovatelskou službou. Je sice zapsaný na seznamu nemovitých kulturních památek, ale je to novostavba z roku 1998, která byla postavená na základech staršího domu, zničeného požárem v roce 1541, a jeho renesančního nástupce, poničeného během třicetileté války. Na jejich troskách byl v roce 1691 postavený nový dům, upravený v 1. polovině 19. století, který ovšem zchátral tak, že při rekonstrukci v roce 1998 musel být celý vybourán a na nosných konstrukcích byla za fasádou postavená zcela nová stavba.Špatně se to v tak úzké uličce fotí, ale je to tento dům vlevo se žlutou omítkouDům uvnitř není moc fotogenický - bílé chodby s šedými dveřmi a cihlově červené schody. To pravé přijde teprve když domem vystoupáte do druhého poschodí.

Z krásné terásky vedou úzké dlouhé schody na další terasu a do zahrady, přilepené pod zdí hradní zahrady Na valech
Nejkrásnější jsou tady ovšem výhledy: nečekané průhledy na známá místa a hádání, co kde ležíKomíny a věžičky a jako bonus v pozadí náhodně vyfotografovaná americká rezidence v petřínském svahu


Dost jsme diskutovali o tom, jestli umístění domu s pečovatelskou službou do tohoto objektu bylo šťastné řešení - ne že bychom stařečkům záviděli tak krásné bydlení, ale spíš kvůli tomu, že většina z nich se špatně pohybuje a dům plný úzkých schodišť a terasová zahrada s mnoha dalšími schody se mi pro ně zdá jako zbytečné bariéry. Schody jsou sice všude vybavené výtahem pro vozíčkáře, ale sami bez pomoci se nikam nedostanou. Představovala bych si spíš široké prostorné chodby, bezbariérový vstup do zahrady a v ní široké rovné cestičky. Ani okolí domu není moc vhodné pro vozíčkáře - ulice s hrbolatými kočičími hlavami a kopec dolů.
Ale pro člověka se zdravýma nohama je to ráj. Tam bych na stará kolena taky bydlela.

Pokud jste minulý víkend nestihli, Dny evropského dědictví pokračují i 14.-15.9. Z Prahy 1 tam je už jen Buquoyský palác (francouzské velvyslanectví), ale v ostatních městských částech je toho spousta..

(Informace o domě jsem zpracovala podle letáku, vydaného MČ Praha 1).


Malá Strana, U Zlaté studně 1
 


Komentáře

1 Strogoff Strogoff | E-mail | Web | 10. září 2013 v 12:44 | Reagovat

Tak na tuhle pamatku jsem sel taky v Nedeli. Ale po schodech nahoru jsem se potil jako pes v Cinske restauraci, a taky jsem si rikal hernajs, kdo tohle vymyslel pro ty starouse. Jsem zvedavej kolik to bude stat az budu v duchodu, ze bych se sem prestehoval :-)

2 Yvona Nedbalová Yvona Nedbalová | E-mail | 10. září 2013 v 19:55 | Reagovat

Také jsem tuto památku o víkendu navštívila a kochala se nádherným výhledem z terásky ;)

3 Praga-magica Praga-magica | 10. září 2013 v 20:40 | Reagovat

[1]:Dane, už to vidím, jak se tam v důchodu sejdeme. Budeme sedět na té horní terase, kochat se pohledem na Prahu a ty mi vysvětlíš správné používání article partitif, abych se to konečně na stará kolena naučila :-)

4 Tomáš Tomáš | E-mail | 17. září 2013 v 15:03 | Reagovat

Dobrý den, zvědavost mě nedá abych se nezeptal, do kterých zahrad a dvorků se Vám podařilo proniknout? T

5 Praga-magica Praga-magica | 17. září 2013 v 22:05 | Reagovat

[4]:Tomáši, hlavně to bylo kolem Valdštejnského náměstí a také v Karmelitské a na Starém Městě. Něco jsem také nafotila a postupně to tady ukážu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama