Zažít město jinak na Buďánkách

25. září 2013 v 12:00 |  Praha 5
O minulém víkendu se konala tradiční akce Zažít město jinak a ze všech možností, které se nabízely, jsem si tentokrát vybrala košířskou dělnickou osadu Buďánka, hlavně proto, že byla avizovaná prohlídka, na kterou jsem si sama při své poslední návštěvě netroufla (a nikomu ji ani samostatně nedoporučuji, kopec je v takovém stavu, že ten, kdo to tam nezná, se může propadnout do starých sklepů).
O Buďánkách, nešťastné dělnické (a památkově chráněné) osadě z 19. století, jsem psala už TADY, kde uvádím celou její historii. Od té doby se nic nezměnilo, leda k horšímu. Domy, které před dvěma a půl lety ještě držely pohromadě, musí být už dnes podepřeny trámy, aby nespadly. Ani vlastník (magistrát), ani správce (Praha 5), ani nájemce (developerská společnost ze severní Moravy) nehnuli prstem a všichni evidentně čekají jen na to, až zbytky domů spadnou, až bude zrušená památková ochrana, až to vzdá poslední soukromý vlastník jediného obývaného domečku - a až zkrátka nebude nic bránit tomu, aby při Plzeňské ulici developer vyšvihl pár pěkných paneláků.


Prozatím duch Buďánek ještě žije - stará se o něj slečna, která bydlí v domku pod kopcem, který jako jediný z celého okolí má ještě střechu. Její rodiče dům koupili v 80. letech a když byla Buďánka na konci 80. let vyvlastňována, byli jediní, kdo se vzepřeli. Ostatní staří obyvatelé, zvyklí poslouchat úřady, se odstěhovali do paneláků, zatímco této rodině i díky převratu dům zůstal a dodnes bojují o záchranu Buďánek. Úřady se jim to snaží pěkně osladit.
V rámci akce Zažít město jinak odvážně pozvali návštěvníky do zahrady i do domu, kde se konala zajímavá výstava fotografií starých Buďánek. Z ní jsou také přefotografovány starší fotky dole.


Dům, který zde patřil na konci 70. let Julianě Jirousové a Stáně Karáskové, které ho koupily ze sbírky, do které přispěl i Václav Havel. Jejich manželé byli tehdy zavření v rámci procesu s Plastiky a ony jim tak chtěly být nablízku.Přibližně stejný pohled jako na horní fotografii dnes

Na zahradě domu se konaly různé akce pro dospělé i pro děti. Bylo to takové alternativní, hodně neotřelé, ale sympatické.


Slečna, která nás provázela při prohlídce osadou, dnes v domě bydlí a bojuje s větrnými mlýnyTakto vypadala ulička s domem kdysi...... a tak vypadá dnes.Pohled na křižovatku dvou ulic z 20. let 20. století ...... a přibližně tentýž pohled dnes. K poznání je tady jen zídka vpravo, která zbyla po předzahrádce domku, který už vzal čas. Stejně jako ostatní domy.

Starý hostinec před dvěma a půl lety ještě stál - dnes už ho musí podpírat trámy. Kolik mu dáme? Tak rok, dva, než spadne úplně?


Street art na zdech budov


Praha 5 svoji roli správce pozemků a budov splnila tím, že všude umístila varovné ceduleNa vrcholku kopce stojí ještě jeden obydlený důmNa kopci běhá smečka koček, které vypadají, že jsou spolu všechny příbuzné. Chodí je sem každý den krmit jedna hodná paní.
Osada Buďánka
křižovatka Plzeňské a Nad Zámečnicí


 


Komentáře

1 Strogoff Strogoff | E-mail | Web | 25. září 2013 v 13:52 | Reagovat

Smutny, ale da se vubec jeste neco zachranit? Vypada to v takovem stavu, ze uz fakt jen demolice by pomohla ne?

2 Oli Oli | E-mail | 25. září 2013 v 16:51 | Reagovat

Díky za hezké a tolik nostalgické povídání a fotky. Škoda, věčná škoda...

3 Praga Magica Praga Magica | 26. září 2013 v 2:07 | Reagovat

[1]: Dane, jedna z myšlenek byla i ta, že by se zrekonstruovalo to, co ještě jde a ostatní domky by se postavily v původní velikosti v nějakých replikách. Není to nic moc, ale pořád lepší, než tam poslat buldozer a potom tam postavit paneláky.

4 Praga Magica Praga Magica | 26. září 2013 v 2:08 | Reagovat

[2]: Oli, to víš, mamon vítězí :-(

5 Hana.kubkova Hana.kubkova | E-mail | 26. září 2013 v 18:06 | Reagovat

Díky, myslela jsem, že už to spadlo... Hodně dlouho už jsem tudy nejela.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama