Ze zdi na mě tupě zírá po trezoru temná díra

12. září 2013 v 12:00 |  Praha 1
To jsme si mohli zpívat při prohlídce další zajímavosti, otevřené výjimečně při Dnech evropského dědictví. A opět jde o běžně nepřístupnou záležitost, ledaže byste se zapsali na matematicko-fyzikální fakultu - v tom případě byste tady měli počítačovou laboratoř.
V bývalé jezuitské koleji na Malostranském náměstí (viděli jsme TADY) se v roce 1918 usídlilo Ministerstvo financí. To potřebovalo pro potřeby národní banky dvoranu a tak nechalo v letech 1922 - 1927 vestavět do dvora podle projektu A. Špalka půlkruhový novoklasicistní objekt.

Nádherná prosklená kopule je podpírána čtyřbokými sloupy z černého mramoru. Hala mi připomíná dvoranu Státní banky Na Příkopě, možná se tady její architekt Roith inspiroval.
Pod halou byly ve sklepě umístěny bankovní trezory, ve kterých byl ukrytý zlatý poklad Československa i soukromé bankovní schránky. Dnes je sklepení používáno jako archiv a knihovna a do jednotlivých místností (spíš místnůstek) se vchází těžkými pancéřovými dveřmi.


Malá Strana, Malostranské náměstí 25
 


Komentáře

1 Emil Emil | 12. září 2013 v 19:43 | Reagovat

A kostlivec je opozdilý návštěvník z předchozího Dne evropského dědictví.

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 13. září 2013 v 0:24 | Reagovat

[1]: Chudák, to byl ale rychlý konec, když už tam takhle visel v sobotu v poledne :-)

3 Jozef Jozef | 15. března 2017 v 21:58 | Reagovat

Je správne po česky kopule alebo kupole? Pretože v slovenčine je to dosť zásadný rozdiel: kupola je pojem z architektúry, zatiaľčo kopula pochádza od slova kopulácia, čo  označuje sexuálny styk medzi zvieratami ;-). Zábava býva najmä v kostoloch, kedy sprievodca vykladá o nádherných freskách v kopulách a nájde sa niekto, kto sa opýta, kde tie kopule vidí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama