Festival světla

18. října 2013 v 15:14 |  Události
Od včerejška až do neděle se v Praze koná Festival světla Signal. Na víc než třiceti místech je možné vidět různé světelné instalace, hru světel, umělecká představení a použití moderních technologií v práci se světlem českých i zahraničních audiovizuálních umělců. Včera jsme některá z míst prošli, na další se chystáme v dalších dnech. Některé objekty mě doslova nadchly, další zajímaly, jiné jsem asi evidentně nepochopila, každopádně ale akce za návštěvu stojí, už jen pro tu atmosféru jinak nasvícené noční Prahy.Centrum festivalu sídlí ve stanu vedle Rudolfina - tam se také má konat jedna z performancí - originální nasvícení vozu Volvo (tzv. video-mapping), jen to zrovna nějak nefungovalo a zavánělo to pro mě příliš propagací automobilky (no ale někdo ten festival zaplatit musí), tak jsme šli.
Tady dostanete všechny informace a také plánek všech míst.Absolutním vítězem je pro mě - z toho, co jsem zatím viděla - Tančící dům. Barvy mu sluší (proč by vlastně místo šedého betonu nemohl být barevný?). Barvy a způsoby nasvícení se neustále mění (kdo zaváhá při fotografování nějaké zajímavé barevné kombinace, musí si počkat na nové kolo) a jak je vidět na dolní fotce, chvílemi se do hry světel zapojoval i měsíc.
Na rozdíl od vydařeného Tančícího domu pro mě byla zklamání instalace na piazzetě Národního divadla, kde se v úplně temnotě zobrazovaly na kvádru Nové scény různé body, spojované čarami jako souhvězdí, které tam údajně mohl umístit kdokoliv pomocí nějaké aplikace v chytrém telefonu. Asi technicky zajímavé, ale fotit se to v té tmě moc nedalo. V sobotu a v neděli by se na tomtéž místě stejným způsobem na kostkách budovy měl hrát Tetris.Jaroslav Smetana, stejný autor, který nasvítil Tančící dům, připravil i nasvícení kostela v Emauzích. Barvy a dynamika světel mají symbolizovat historii kláštera. I toto mě hodně bavilo, také díky tomu, že se tam netlačily davy jako v centru - téměř celou dobu jsme tam byli sami. Nasvícení je vidět, samozřejmě, i z nábřeží, z dálky to ale tak nevynikne.


Jedna z dalších instalací je umístěná v kostele sv. Michala v Jirchářích. Jmenuje se Noční motýl a spočívá v tom, že v černočerné tmě kostela září po celou dobu nehybný úzký kužel bílého světla, přičemž jednou za čas se na vteřinu rozsvítí oslňující růžové světlo (kdy člověk tak tak stačil stisnout spoušť foťáku, zbůhdarma namířeného do tmy, aby pak zjistil, že zabral hlavu někoho, kdo se mezitím postavil před něho). To, že jsem smysl moc nepochopila, ovšem absolutně vyváží prostředí starého kostela a romanticky svíčkami nasvícená zahrada, kterou se do kostela vstupuje.


V dalším zajímavém kostele sv. Martina ve zdi je umístěná skleněná plastika designéra Ronyho Plesla z uranového skla. Je vysoká tři metry a v tom velkém prostoru trochu zaniká, ale líbila se mi.Trochu zklamáním byla krychle na Staroměstském náměstí - při nějaké psychedelické hudbě v ní blikají bílá světla. Dle oficiálního letáku jde o projekci krychle do čtyřrozměrného prostoru.Víc mě na Staromáku zaujal laserový paprsek, mířící z vikýře jednoho z domů přes celou Pařížskou a dopadající přesně na letenské kyvadlo. Oceňuji nápad a důvtipnost.Paprsek byl opravdu dobře vidět nad celou Pařížskou, ale od Čechova mostu je na kyvadle vidět jen jako zelený bod. Zblízka určitě velkolepé, ale šplhat v noci na Letnou se nám nechtělo.Protože jsem vyrazila bez stativu, nepodařilo se mi pořádně vyfotit ani proměnu Petřínské rozhledny na maják podle Krištofa Kintery. Bílý kužel světla pročesával oblohu a stal se tak symbolem celého festivalu. Na fotce je vidět ještě další z děl, umístěné na náplavce vedle Hergetovy cihelny, mrak z tisíců žárovek. Naopak oči, které mají svítit zpod oblouků obou stran Karlova mostu, vůbec nebyly vidět - ale třeba budete mít větší štěstí.Na Malém náměstí je umístěná další instalace, propagující jednoho z výrobců žárovek. Reklama běhá po zdech náměstí a vede neomylně k vratům Richterova domu, kde má firma v prostorách New York University svoji expozici, představující nové osvětlovací systémy.


No a mě tady nejvíc zaujala možnost vidět interér Richterova domu, především tento krásný malovaný strop.


Poslední, co jsme včera viděli, byla instalace Vojmíra Křupky v Řetězové ulici. Soustava zrcadel přenáší po celé délce této zahnuté uličky dvě laserová kolečka a tvoří tak nad hlavami procházejících dvě zelené viditelné, ale neuchopitelné roury. Zaujal mě nápad a také schopnost vypočítat sklon zrcadel, aby celá instalace fungovala.


Určitě ještě chci vidět kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, který má být také zajímavý, a nějaké další instalace na Malé Straně a Hradčanech.
Co jste viděli dalšího zajímavého vy?


Festival světla Signal
17. - 20. října 2013
 


Komentáře

1 Pet Zeman Pet Zeman | E-mail | 18. října 2013 v 21:01 | Reagovat

Zítra taky vyrazím.

2 p. p. | E-mail | 19. října 2013 v 3:18 | Reagovat

zacali jsme Na Prikope, KB zajimava, ale nejak by me to netrklo si to spojit s festivalem, na Hybernii nic z technickych duvodu, Staromestske namesti jsem take nepochopila, nelibilo se mi, kousek opodal zajimava instalace lustru...

na hrade nas cekalo nefunkcni promitani na Arcibiskupsky palac, dole na Ujezde Michnuv palac a 3D zajimave, ale bez bryli takove polovicate

Ludmila sem tam dobry napad, ale celkove nuda oproti orloji loni, od stejne firmy

mrzi me, ze jsem nevidela ten mrak na Kampe, ten je asi nejzajimavejsi

3 Praga Magica Praga Magica | 20. října 2013 v 16:34 | Reagovat

[2]: Děkuji za tipy, něco z toho jsem už také viděla včera :-)

4 Strogoff Strogoff | E-mail | Web | 21. října 2013 v 15:04 | Reagovat

Na Male Strane nic moc. Rekl bych ze co jsem videl bylo na prd (Tyrsuv dum, Certovka pod mostem, Vojanovy sady, Cihelna...). A na foceni teda uplne na prd. Jak pises Hano, asi nejhezci byl Ginger & Fred, ale jinak nic moc (podle meho nazoru).

5 Praga Magica Praga Magica | 21. října 2013 v 22:00 | Reagovat

[4]: Dane, taky  jsem od toho čekala víc a taky jsem byla trochu zklamaná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama