Quo vadis?

7. října 2013 v 12:00 |  Praha 1
Pamětníci si asi ještě vzpomenou na davy východních Němců, kteří v září 1989 bloudili Malou Stranou a hledali velvyslanecví Německé Spolkové Republiky. Tam potom přelézali plot, aby na půdě ambasády hledali útočiště a naději na emigraci do západního Německa. Nakonec se jich tu tísnily čtyři tisíce. V ulicích po nich zůstávaly stovky opuštěných automobilů, především trabantů a wartburgů. Téměř všechny ulice Malé Strany byly lemovány těmito bakelitovými parodiemi na auto i poté, co všichni, kteří se uchýlili na západoněmecké velvyslanectví, skutečně mohli do vysněného cíle odjet.
Tento východoněmecký exodus připomněl svým trabantem, kráčejícím na vysokých nohách, v roce 1990 dnes proslavený, ale tehdy ještě málo známý David Černý. Originál trabanta stál nejdříve na Staroměstském náměstí u ústí Melantrichovy ulice, dnes je umístěný v Lipsku ve Fóru pro soudobé dějiny. Bronzová kopie je od roku 2001 k vidění v zahradě Lobkovického paláce, který je sídlem německé ambasády, a přesně tam se na trabanta dnes podíváme.










Krásný barokní Lobkovický palác byl postavený v roce 1702. V roce 1924 ho od rodiny Lobkoviců koupil československý stát a od roku 1974 v něm sídlí německé velvyslanecví.
Z balkónu zahradního průčelí oznámil 30. září 1989 Hans Dietrich Genscher, tehdejší ministr zahraničí NSR, že všichni východoněmečtí uprchlíci, kteří se tu skrývali, mohou odjet do západního Německa.







Lobkovický palác
Malá Strana, Vlašská 19
Velyslanectví bývá někdy otevřené pro veřejnost (většinou to bývá jednou ročně jeden den v červnu), trabanta v zahradě je ale možné vidět i z parčíku naproti nemocnice pod Petřínem nebo z petřínské cestičky, která vede těsně za zadním plotem ambasády).

 


Komentáře

1 mia mia | 7. října 2013 v 14:04 | Reagovat

Včera jsem tam byla, ale v dřevěné budce při petřínském svahu seděl nějaký zaměstnanec  ostrahy, tak jsem si netroufla fotit. Chtěla jsem zajít i do kavárny poblíž
, kterou máte též na svých stránkách. Bohužel 4. 10. byl pro letošek ukončen provoz. Naštěstí cukrárna U Knoflíčků funguje skvěle, Váš tip na ni, stejně jako zákusky, nemá chybu. Prahu miluji, Vaše stránky jsou pro mne velice inspirativní a nemrzí mne jezdit ze Šumavy vyrážet do Prahy a o svých toulkách psát na jeden ženský internetový časopis.

2 Praga magica Praga magica | 7. října 2013 v 21:47 | Reagovat

[1]:Mio, ten chlapík v budce je na to zvyklý a dokonce jsem četla, že ten trabant Němci přesunuli z půvobního na dnešní místo proto, aby ho lidé za plotem líp viděli. Ta kavárna pod Petřínem mě mrzí, původně mělo být otevřeno do konce října, myslím, ale zřejmě tam nikdo nechodil, když se tak ochladilo. Aspoň že to vyšlo U Knoflíčků :-)
A děkuji za celkově moc milý vzkaz.

3 panda panda | 11. října 2013 v 21:45 | Reagovat

Tak já vůbec nejsem kavárenský typ, kávu ani nepiju, ale do té kavárny jsem si po přečtení Vašeho článku zašla. Je to opravdu pěkné místo s krásnými výhledy a zahrada je plná romantických zákoutí. Já tam byla, když měl být nějaký jarmark výrobků, ale pro vrtkavost počasí se nekonal. Protože to v těch končinách moc neznám, jela jsem autobusem k nemocnici. Velmi mě "pobavilo", jak autobus ze spodu kontrolují před americkou ambasádou. Vevnitř můžete mít v batohu třeba pět kilo semtexu, tak ať žijou zrcátka! Zpátky jsem se prošla. Trabanta jsem tehdy hledala, ale vrata velvyslanectví byla zavřená a zkusit to obejít mě nenapadlo, když jsem si ani nebyla jistá, kde přesně je. Tak díky, teď jsem chytřejší a půjdu najistotu zezadu. Olga

4 praga-magica praga-magica | 11. října 2013 v 22:07 | Reagovat

[3]:Děkuji za komentář. Zahrada má jen nízkou zeď na jedné straně a mříže zezadu, takže je do ní dobře vidět. Určitě to příště najdete.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama