Vzhůru Petřínem

15. října 2013 v 12:00 |  Praha 1
Stejně jako loni v létě jsem chodila na Petřín zásadně přes Kinského zahradu (TADY a TADY), na konci letošního léta jsem si pro změnu oblíbila procházky Seminářskou zahradou, údolím, které začíná na konci Hellichovy ulice a kde se na obou svazích rozprostírá sad plný ovocných stromů. Vede tudy několik cest, ta hlavní asfaltová se vine nahoru v zákrutách, zatímco do strání můžeme stoupat po úzkých vyšlapaných nebo po nedávných úpravách vydlážděných cestičkách.












Pokaždé tady narazím na segwaysty, hlavně anglicky mluvící. Mladí kluci to dolů většinou švihají dost bezohledně, ti starší důstojně pomalu a nejlegračnější jsou staré dámy, které na tom stroji mívají takový ten lyžařsky začátečnický postoj s vystrčeným pozadím.



Údolí dominují pruhy a hvězdy na americké vlajce, vlající nad vyhlídkovým pavilonem americké ambasády v Schönbornské zahradě. Pavilon je večer krásně nasvícený.



Při výstupu nahoru uvidíme v dolíku schovanou kapli sv. Ludvíka. Je to jedno z nejromantičtějších míst na celém Petříně (aspoň podle mě, samozřejmě nikomu neberu jeho romantiku :-))



Klasicistní kaple patřila bosým karmelitánům od Panny Marie Vítězné, stejně jako celá tato zahrada (tu od nich odkoupila pražská obec až v roce 1927 a v roce 1930 ji zpřístupnila veřejnosti). Okolí kaple bylo nedávno upravené a prostranství vydlážděné.






Kaple není běžně přístupná, ale okénkem v kovových dveřích se můžeme podívat dovnitř. Nic moc tam k vidění není, zajímavé jsou jen sondy na zdech, které tam udělali památkáři. Až se kaple dožije rekonstrukce i uvnitř, možná se dočkáme nějakého překvapení. Kousek venkovní zdi je odkryt i těsně vedle vstupních dveří a zdá se, že se pod omítkou mohou skrývat nějaké fresky.






Od kaple se vydáme nahoru sadem směrem k nově zrekonstruované restauraci Petřínské terasy. Dovnitř dnes nepůjdeme, dáme se směrem doprava ke zdi, sbíhající z Petřína dolů do údolí, a tam z vyvýšeného místa při pohledu na město ztratíme dech nad tou krásou. Kam se hrabou všechny Paříže a Římy!







Fotografie jsou z první poloviny září, ale naposledy jsem tam byla tu minulou slunečnou neděli, bohužel bez fotoaparátu. Ty odstíny barev podzimního listí jsou nepřekonatelné.

 


Komentáře

1 Eliška Václavíková Eliška Václavíková | E-mail | 15. října 2013 v 18:23 | Reagovat

Krásné, jako ostatně vždy! Mám také oblíbená "petřínská "místa, ale o té kapličce jsem nevěděla! Díky moc za námět!
Z jiného soudku: doporučuji co nejdříve procházku do Grébovky, nyní vynovené, teď krásně zbarvené. Tuto neděli suprový zážitek, ale ke své lítosti jsem musela domů na Velkou pardubickou.

2 Praga Magica Praga Magica | 16. října 2013 v 0:48 | Reagovat

[1]:Eliško, děkuji za tip, v Grébovce jsem byla naposledy po dokončení rekonstrukce grotty, takže máte pravdu, je nejvyšší čas vydat se tam znovu.

3 mia mia | 18. října 2013 v 9:59 | Reagovat

Zašla jsem tam při poslední návštěvě Prahy a udělala jsem si záběry kostela Panny Marie Vítězné. Zase jiný, zajímavý a méně obvyklý záběr   než z Karmelitské. Také vyhlídkový pavilon ambasády mám vyfocený. Tuhle část Prahy mám moc ráda.

4 Praga-magica Praga-magica | 18. října 2013 v 15:37 | Reagovat

[3]:Mio, děkuji za komentář, třeba se tam někdy potkáme :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama