Na Olšanech u hrobů oblíbených herců a zpěváků

8. listopadu 2013 v 12:00 |  Hřbitovy
Na dušičkovou náladu posledních dnů navazuje i dnešní příspěvek. Podíváme se spolu na Olšanské hřbitovy, kde je pohřbeno mnoho známých osobností.
Přiznám se, že mám hřbitovy ráda pro jejich klidnou atmosféru a určitou tklivost a malebnost, která se dá najít hlavně na těch starších. Zrezivělé kříže, porcelánoví andělíčci s otlučenými křídly, mechem zarostlé sochy, vyvrácené mramorové pomníky se zašlými nápisy, břečťan, pokrývající hroby jako přikrývka, a závěje zežloutlého spadaného listí, to je moje. Pokud máte podobné mírně morbidní záliby, určitě si zde přijdete na své.
Olšanské hřbitovy jsou se svými padesáti hektary největším pohřebištěm v Praze. Skládají se z deseti zádušních hřbitovů a dvou obecních hřbitovů. Nejstarší z nich, jednička, byl založen po roce 1679 na místě velké zahrady, kterou její majitel z obce Olšany Jakub Štika prodal staroměstské obci, aby zde mohla pohřbívat oběti morové nákazy. Tehdy zde byl také postaven kostel, zasvěcený morovým patronům sv. Rochu, sv. Šebestiánovi a sv. Rozálii. Další uplatnění našel hřbitov při další morové epidemii v letech 1715 - 16. Poté, co Josef II. zakázal pohřbívání na farních hřbitovech uvnitř města, stal se tento hřbitov městským pohřebištěm. Tehdy zabíral plochu původního I. a II. hřbitova. Společně se zvyšováním počtu obyvatel v 19. století byl dále rozšiřován (II. vznikl v r. 1795, rozšířen v roce 1831, IV. v letech 1835 - 39, V. v roce 1861, VI. a VII. v roce 1885, VIII. a IX. v roce 1889). V letech 1896 a 1917 vznikly i dva obecní hřbitovy, z toho ten druhý za ulicí Jana Želivského, kde v roce 1898 přibyl také interkonfesijní hřbitov, skládající se z části židovské (Nový židovský hřbitov), pravoslavné ruské a čestných pohřebišť. (info Emanuel Poche: Prahou krok za krokem)
Původní vchod ležel u dnešního Olšanského náměstí u kostela. Nejstarší hřbitov, který se kolem něj rozkládal, byl zrušen při rozšiřování přilehlé křižovatky. Některé cenné figurální náhrobky byly zachovány (např. plastiky od Platzera, Lederera, Prachnera a Maxe) a jsou umístěny podél hřbitovní zdi.
Dnešní hlavní vchod, který vidíme nahoře, leží na Vinohradské třídě.Hřbitovy mají pravděpodobně svoje největší kouzlo na podzim, kdy k jejich náladě přispívají i částečně holé stromy, dlouhé aleje, koberce spadaného žlutého listí a v brzkém soumraku i světlo svíček a pestré barvy květinové výzdoby na hrobech.
Zatímco do té nejstarší části s hroby českých buditelů i politiků se podíváme někdy jindy, stejně jako na hroby malířů a spisovatelů, dnes budeme objevovat místa posledního odpočinku umělců, které jsme znali z divadelních jevišť, filmu a televize. Většina těchto hrobů je umístěná v těch nejmladších částech hřbitova, v IX., VII. a V., které přiléhají k hlavní bráně.Nejdříve jsem přemýšlela, podle jakého klíče sem mám herce a zpěváky řadit. Podle stáří? Čísla hrobu? Popularity? Abecedy? Nakonec jsem zvolila ten nejobyčejnější systém - podle toho, jak jsem šla. Podle toho, jak je pro příchozího návštěva těchto hrobů nejjednodušší. U každého z nich najdete v závorce římskou číslici, označující číslo hřbitova, a za ní číslo oddělení.Téměř naproti hlavní brány leží dva známí herci. Tím prvním je prvorepublikový noblesní Svatopluk Beneš (hřbitov IX/odd. 1).Přímo u hlavní cesty, zády ke Svatopluku Benešovi, leží pod bílým hranatým pomníkem a bronzovou deskou se svým podpisem Vladimír Menšík (IX/1).Další známá prvorepubliková herečka. Jejího syna, také herce, jsem u hrobu málem vyrušila. (VI/6a)Zpěvák Karel Černoch (IX/6)Jiří Schelinger, zpěvák s nenapodobitelným hlasem, zemřel zbytečně ve třiceti letech kvůli hloupé sázce v Bratislavě (VI/5)Jiří Kodet je pohřben v rodinném hrobu společně se svojí matkou, herečkou Jiřinou Steimarovou, a dalšími členy rozvětveného hereckého klanu Budilů a Steimarů (IX/6)Ocitli jsme se prakticky uprostřed novější části hřbitovů, u kříže s datem založení a dušičkovým kobercem ze svíček. Odtud budeme pokračovat po cestě doprava, jen si ještě na chvíli zajdeme kousek dolů s kopce, k hrobu jednoho z mých nejoblíbenějších starých herců.Václav Voska, VII/8

Kousek od kříže je u hlavní cesty také pochován další z velkých herců minulosti.


Eduard Vojan (VI/3)

Rovná cesta od kříže doprava vede k východu do ulice Jana Želivského. Po její pravé straně najdeme hrob dalšího známého oblíbeného herce.Rudolf Hrušínský je pohřben se svými hereckými předky z rodiny Hrušínských a Červíčků. (IX/9)
V těsné blízkosti leží také František Filipovský, hrob však není na přání rodiny označen. Paní, která zde u cestičky právě napouštěla vodu do konve a která se se mnou dala do řeči, mi kromě toho ukázala i blízký hrob rodičů zpěváka Pavla Bobka. Často ho tam prý dříve vídala.

Po pravé straně u zdi před branou leží malý obecní hřbitov, kde najdeme poměrně velkou koncentraci slavných hrobů. K tomu pravděpodobně nejnavštěvovanějšímu vede úzká dlážděná cestička.Jiří Voskovec a Jan Werich tu leží spolu teprve od roku 1990, kdy byl Voskovcův popel přivezen z Ameriky a uložen do hrobu rodiny Werichovy. Na popud herců z divadla ABC a posledních žijících kolegů V+W Stelly Zázvorkové, Jaroslavy Adamové a Miroslava Horníčka byla vyhlášena sbírka a vypsána soutěž na pomník. Ten zhotovil sochař Vladimír Preclík, který na tvar dvou dotýkajících se V (W?) umístil jména obou herců. ohnutých do úsměvu. (Obecní/9)
Poblíž samozřejmě odpočívá i třetí slavný člen Osvobozeného divadla.Jaroslav Ježek zemřel během emigrace ve Spojených státech, do Prahy byla později převezena jeho urna, která stojí na vysokém podstavci na rodinném hrobu (Obecní/9)
Neobvyklý a pro mě asi ten nejpříjemnější náhrobek (takový bych chtěla taky) zde má, těsně vedle V+W, dirigent Josef Vobruba (Obecní/9)Miki Volek, oblíbený zpěvák 60. a 70. let a později alkoholem zničená troska, kterého jsme potkávali na Žižkově (Obecní/9)Jiří Brabec, zpěvák, který zemřel podivnou a smutnou smrtí (Obecní/9)
Ve stejném oddělení, jen přes uličku, se milovníci hokeje mohou také poklonit Ivanu Hlinkovi.
Z obecního hřbitova se vydáme směrem k dnešní obřadní síni, dříve krematoriu, kde se zastavíme přímo u zdi.
Radovan Lukavský patřil také mezi moje nejoblíbenější herce své generace (IX/16)Tento hrob je pro opravdové pamětníky. Herec Jaroslav Vojta. (IX/13)Hudební textař Jiří Štaidl zemřel mladý při automobilové nehodě. Jeho hrob leží u podélné cesty, která půlí IX. hřbitov na dvě části. Odtud se vydáme napříč až na VI. hřbitov, ke hrobu herce, který zemřel nedávno, před třemi lety.Vladimír Dlouhý (VI/12bd)Jiří Wimmer často vystupoval s Karlem Černochem a teď leží nedaleko od sebe ((VI/7d)

Ze VI. hřbitova se vydáme za zeď, která tuto ještě poměrně často navštěvovanou část odděluje od těch zpustlejších a břečťanem zarostlých hrobek na V. hřbitově. Ten je zde pro mě tím nejtajemnějším. Stojí tu vysoké majestátní, ale polorozpadlé hrobky a náhrobní kaple slavných průmyslníků i šlechticů s opadanými ozdobami, se zdivem prorostlým stromky, pokryté mechem a s dešti smytými tituly a vybledlými zlacenými nápisy, často německými nebo latinskými, které nikdo nečte. Některé hrobky mají narychlo zazděné vchody kvůli návštěvám nezvaných nocležníků. Marnost nad marnost, chtělo by se říct.
U vchodu se zde nad námi tyčí vysoký obelisk nad hrobem Fügnerovým a Tyršovým, hned vedle nich je pohřbený Karel Jaromír Erben. Na ně se podíváme jindy, dnes jsme tu kvůli mladému zpěvákovi, který zemřel před čtyřmi měsíci. Jeho jméno na hrobu ještě chybí a kdyby sem někdo nepoložil jeho fotografii, ani bych ho nenašla.Filip Topol je pohřbený v rodinném hrobě. Jeho dědečkem byl spisovatel Karel Schulz, autor skvělého Michelangelova životopisu Kámen a bolest.
Poslední, za kým se dnes vydáme do hloubi tohoto tajemného V. hřbitova, je oblíbený prvorepublikový herec Saša Rašilov, vlastním jménem Wenzel Rasch rytíř von Hessen, pocházející ze zchudlé šlechty. Pro ty mladší, kteří nepamatují filmy pro pamětníky - ano, je to dědeček dnes populárního stejnojmenného herce.

U hlavní brány je k dostání plánek hřbitovů s vyznačením těch nejznámějších hrobů. Mnoho z nich na něm ovšem chybí.

Koho by zajímaly ty nejstarší části, může se po nich procházet také s knižními průvodci Olšanské hřbitovy I. a II. a Olšanské hřbitovy III., které sepsal žižkovský farář (sloužící nedělní mši i ve sv. Rochu) Miloš Szabó. Je také autorem naučné stezky, kterou najdete v těchto starých částech.
Prohlídky hřbitova s průvodcem organizuje Pražská informační služba. Jedna z nich se koná právě zítra, v sobotu 9. listopadu ve 14.00, info TADY. Další vycházky se pak dají pohlídat TADY.Olšanské hřbitovy, hlavní a dva další vchody z Vinohradské, další vchody z ulice Jana Želivského, Olšanského náměstí a Olšanské ulice
Otevřeno listopad - únor 8 - 17 hod, březen, duben, říjen 8 - 16 hod, květen - září 8 - 19 hod

 


Komentáře

1 Hana Kubíková Hana Kubíková | E-mail | Web | 8. listopadu 2013 v 14:24

Díky, tenhle článek mi připomněl, jak jsem jednou také putovala hřbitovem na Olšanech za podobným účelem. Dokonce jsem ten článek na svém starém a původním blogu ještě našla - úplně jsem se vyděsila, že je 10 let starý... (http://vylety2003.sweb.cz/olsany/olsany.htm). Budu se tam muset zase někdy vypravit...

2 rejcka rejcka | 8. listopadu 2013 v 16:53

Krása. Moc jsem si to tady užila. Miluji hřbitovy a toto je vycházka podle mého gusta. Děkuji

3 Marek Pernal Marek Pernal | 9. listopadu 2013 v 11:35

Hano, Vas clanek mi udelal obrovskou radost. Citim, jako bych osobne putoval po Olsanech, jak jsem to tolikrat v minulosti delal. Zvlast dekuji za navstevu u hrobu Jiriho Kodeta, meho oblibeneho herce, ktereho jsem tak obdivoval...

4 Dana Dana | 9. listopadu 2013 v 12:22

Vynikající, díky, na Olšany - bohužel- chodím za rodiči taky, a ráda jsem se teď prošla i virtuálně.

5 Jitka Jitka | Web | 9. listopadu 2013 v 14:46

Toulání po hřbitovech mám ráda. Bohužel Olšany jsem ještě nenavštívila. Podzimní mají nádherné kouzlo. A ten náhrobek v podobě velkého kamene mně zaujal tak jako vás.

6 Petr Petr | 9. listopadu 2013 v 22:04

http://www.youtube.com/watch?v=2qNuwVLfero

:)

7 Praga-Magica Praga-Magica | 10. listopadu 2013 v 18:11

[1]:Hanko, děkuji za komentář a za kontakt na Váš blog, našla jsem tam další hroby, o kterých jsem nevěděla (Kramerius, Pecka,Hoffmeister), takže tam musím znovu :-)

8 Praga-Magica Praga-Magica | 10. listopadu 2013 v 18:12

[2]:Jitko, děkuji, bude ještě časem další pokračování :-)

9 Praga-Magica Praga-Magica | 10. listopadu 2013 v 18:14

Marku, děkuji za komentář, Jiřího Kodeta jsem taky měla moc ráda :-)

10 Praga-Magica Praga-Magica | 10. listopadu 2013 v 18:16

[4]: Dano, děkuji za vzkaz :-)

11 Praga-Magica Praga-Magica | 10. listopadu 2013 v 18:18

[5]:Jitko, určitě se Vám tam bude líbit. A že máte ráda kameny, to jsem na Vašem blogu taky viděla :-)

12 Praga-Magica Praga-Magica | 10. listopadu 2013 v 18:19

[6]:Petře, děkuji. To vždycky potěší :-)

13 mia mia | 11. listopadu 2013 v 9:32

jako vždy palec nahoru. Já byla zatím jen na Vyšehradě a Malvazinkách a mám zatím trochu  ostych fotografovat na těchto místech. Ale člověk tam vidí,   vnímá, přemýšlí trochu jinak než v běžném denním shonu.

Paní Hanko mám na Vás prosbu. Vy jste takový všeznalec Prahy v tom nejlepším slova smyslu. Na Hradčanech Úvoz 36  jsem viděla takový zajímavý stavební detail. Vypadá jako výtah, ale není to výtah. Mám svůj tip, ale zatím si ho nechám pro sebe. Zkuste prosím buď osobně nebo pomocí google map omrknout. Jinak jde o objekt školy nebo konzervatoře pro nevidomé. Vrbnovský palác, pokud jsem pátrala dobře.

14 Praha-magica Praha-magica | 12. listopadu 2013 v 21:46

[13]:Mio, děkuji za hádanku, já jsem byla vždy přesvědčená, že je to jen takový přilepený arkýř a netuším, co by to mohlo být jiného... máte nějaký jiný tip?

15 mia mia | 13. listopadu 2013 v 14:08

no pár lidí obrázek vidělo a prý bylo to mohl být prevét.

16 praga-magica praga-magica | 13. listopadu 2013 v 23:53

[15]: Mio, napadlo mě to, ale nejsem si jistá, jestli v době, kdy byl palác postavený a na tomto místě se prevét v této formě používal... ale mám možnost to zjistit, tak dám pak vědět :-)

17 Macin Macin | Web | 14. listopadu 2013 v 7:14

Nejraději mám tu spodní část, kde jsou naučné stezky a moc staré hrobky

18 mia mia | 14. listopadu 2013 v 8:58

to by bylo fajn, dík za zprávu. Víte, mně se to taky časově nezdálo. Ale pak jsem četla na internetu, že tam byl kdysi požár. Možná si vše špatně interpretuji, ale napadlo mě , zda tam třeba  nemohla stát nějaká starší stavba, z níž zbylo po požáru torzo s prévetem a k tomuto torzu nebyl přistavěn zmiňovaný Vrbnovský palác.

19 Praha-magica Praha-magica | 14. listopadu 2013 v 16:35

[17]: Děkuji, já taky :-)

20 Praha-magica Praha-magica | 14. listopadu 2013 v 16:37

[18]: Podle toho, co jsem o paláci našla, na stejném místě stál nějaký renesanční dům, ale to už je, myslím, na prevét taky pozdě, tak nevím :-)

21 Štefan Zámec Štefan Zámec | E-mail | 31. března 2014 v 11:16

Děkuji za tu možnost podívat se kde a jakým způsobem odpočívají naši velikáni.Moc Krásné

22 praga-magica praga-magica | 1. dubna 2014 v 14:04

[21]: Děkuji za milý komentář.

23 moshe moshe | 25. června 2014 v 0:18

To, že má Filip Topol na hrobě "bílý řídítka" opravdu není tím, že byl vášnivým cyklistou ... jen by si možná autor mohl o zmiňovaných osobnostech mohl sehnat o něco více informací, než žil od - do a kdo byl jejich dědeček :(

24 helena hesselbarth helena hesselbarth | E-mail | 2. října 2014 v 10:49

Kdysi dávno bývaly u vchodu na hřbitov, ve vitríně,
fotografie hrobů známých osobností. Existuje tohle ještě dnes? Na Olšanech je i hrob druhé Skupovy Máničky, paní Boženy Welekové.

25 Praga magica Praga magica | 2. října 2014 v 22:40

[24]: Děkuji za informaci, o Skupově manželce jsem nevěděla. Myslím, že fotografie u vchodu už nejsou (ale nevím to jistě).

26 Helena Hesselbarth Helena Hesselbarth | E-mail | 2. října 2014 v 22:55

Tady samozřejmě nejde o manželku prof. Skupy, nýbrž o interpretku Máničky.

27 Praga magica Praga magica | 2. října 2014 v 23:08

[26]: Děkuji za upřesnění, špatně jsem to pochopila.

28 Helena Hesselbarth Helena Hesselbarth | E-mail | 3. října 2014 v 10:37

Jsem ráda, že je všechno v pořádku. Přeji Vám všechno hezké, H. H.

29 David David | E-mail | 19. června 2015 v 15:52

Dobrý den, to je příšerné, jak málo mám času například na hroby! Já i moje žena jsme velcí milovníci hřbitovů, ale v poslední době nějak nestíháme. Zaplať pánbůh za Váš blog, takhle si řadu zajímavých náhrobků připomenu  alespoň virtuálně. Díky!
Jo a malá opravička: Jiří Štaidl byl textař. Přes muziku je jeho bratr Ladislav (zřejmě velmi populární jméno v té rodině), ten normálně žije.

30 Praga magica Praga magica | 23. června 2015 v 12:40

[29]: No jasně, děkuji za opravu.

31 Tomáš Tomáš | 20. září 2015 v 20:28

K hrobu Filipa Topola - bílé řidÍtka mají dle mého symboliku z jeho textu Černé sedlo, kde zpívá: ,,Mám černý sedlo a bílý řiditka, špatně skončíš! - říkala mi maminka.."
Filipovým bratrem je Jáchym Topol - slavný český spisovatel, který napsal mnoho skvělých knih (Kloktat dehet, Chladnou zemí, ...) a jejich společným otcem je Josef Topol - významný český dramatik 20. let (Konec Masopustu, ... ). ... tak proto ty bílá řidítka.

32 Broňa Broňa | E-mail | 23. září 2015 v 0:46

Zdravím! Natrefila jsem na Váš blog při hledání Olšanských hřbitovů a nemůžu se odtrhnout od pc. Prahu miluju a tyhle stránky mě nadchly.

33 praga-magica praga-magica | 24. září 2015 v 12:05

[31]: Tomáši, děkuji za komentář a za informace. S písněmi Filipa Topola jsem se bohužel minula, neznám je (přestože vím od známých, že jsou dobré). O jeho otci i bratrovi samozřejmě vím, jen podle mě o nich není nutné psát do článku, který není o rodině Topolových, ale o hrobech slavných osobností na Olšanech (u hrobu Vladimíra Dlouhého se také nezmiňuji o jeho bratrovi Michalovi).

34 praga-magica praga-magica | 24. září 2015 v 12:06

[32]: Broňo, tak to moc děkuji a přeji hezké počtení :-)

35 daniel porubský daniel porubský | 21. prosince 2015 v 10:44

doteraz neviem či bol Vladimír Menšík spopolnený alebo pochovaný v rakvi.nikde sa o tom nepíše,ani jeden článok,fotka s pohrebu,,,,,,nič,to je zvlášte na takého legendárneho herca

36 Daniel Porubský Daniel Porubský | 21. prosince 2015 v 10:59

ale moj nazor je že Menšík by mal byť pochovaný na Vyšehrade vedla Buriana,a mal by mať iný náhrobok,ten jeho terajší nikomu nič nepovie,čo to vlastne je,,,,mal by mať aspon vlastnu sochu v životnej veľkosti,bol to s Burianom,Kopeckým ,Hrušinským,Kemrom najvetší herec všetkých čias.Neviem prečo sa tak preferuje v čechách werich a voskovec,Verich bol ako herec fajn ale ovela lepší bol ako bavič a rozprávač,Voskovec bol ako herec podla mna priemerný a neviem prečo ho tak oslavuju.

37 praga-magica praga-magica | 26. prosince 2015 v 0:17

[35]: Daniel, ten hrob je malý, takže se zdá, že je v něm jen urna. No ano, zasloužil by si Vyšehrad, ale o tom zřejmě rozhodovala rodina. Ale tady hned u vchodu mezi ostatními velkými herci taky jeho hrob vyniká.

38 Daniel Porubský Daniel Porubský | 26. prosince 2015 v 22:06

Milá praga máš pravdu,dnes som si uvedomil že Menšík bol naozaj najlepší herec a zabávač v dejinách československa,jediný kto bol na jeho urovni bol pravdepodobne Vlasta Burian.Milá praga díky za odpoved.

39 Daniel Porubský Daniel Porubský | 26. prosince 2015 v 22:09

inak bratranec mojho starého otca bol herec Václav Trégl,ich mamy boli sestry.

40 Iva Iva | 3. ledna 2016 v 20:38

[37]:Hrob a místo Vladimíra Menšíka poskytla Praha den po jeho smrti rodine, šlo o to aby každý divák jeho hrob našel, proto je u vchodu hrbitova,pokud vím pan Menšík byl spopelnen.

41 Praga magica Praga magica | 6. ledna 2016 v 2:29

[39]: Děkuji za informaci, to je zajímavé, pamatuji si Václava Trégla z filmů pro pamětníky.

42 Praga magica Praga magica | 6. ledna 2016 v 2:30

[40]: Ivo, děkuji, to jsem nevěděla, na druhou stranu je to logické. Zřejmě tomu tak bylo i v případě ostatních herců, jejichž hroby jsou pohromadě hned u vchodu.

43 Eva Eva | 10. ledna 2016 v 15:17

Slyšela jsem od známé která pracuje na Vyšehrade,hrbitove že prí Goťák tam má už 5let koupené místo je to nekde pri kostele,jednou jsme ho tam z manželem i potkali v léťe 2011 jsme tam nyli na procházce a byl tam s nejakíma dvouma pánma.takže asi tam opravdu bude  mít hrob

44 Petr Hromádka Petr Hromádka | 3. května 2016 v 21:20

Karel Gott bude stoprocentne pohrben na Slavíne je tam ješťe jedno místo ,ríkala to i paní která se o Slavín stará a ,chodí to tam čistit,Praha mu tuto možnost nabídla už v polovine 90 let.

45 Mirka Kpoecki Mirka Kpoecki | 20. listopadu 2016 v 21:02

Slyšela sem od paní která našla hrobové místo pro W.Matušku, a pracuje na hrbitove že Karel Gott má místo v hrobce Slavín objednané od roku 2012,kdyby se jeho rodina rozhodla jinak jedno místo je ,prý zajednáno kousek od Vlasty Buriana.Taky je jedno místo blízko hrobu Boženy Nemcové.

46 Peter Peter | 30. ledna 2017 v 8:30

Karel Gott má rezervované misto v hrobce Slavín,od roku 1994 kdy mi to rekl muj pritel Rudolf Rokol Gottuv pianista.Gottovi to nabidl pri primátor Prahy.Gott to prijal

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama