Zahrada Trojského zámku

4. listopadu 2013 v 12:00 |  Praha 7
Dnes se podíváme do zahrady Trojského zámku, možná už trochu s křížkem po funuse, protože ji právě včera zavřeli na zimní sezónu. Před dvěma týdny byla sice už v podzimních barvách, ale ještě v plném slunci a téměř letních teplotách.
Zahrada vznikla až po dostavení zámku na přelomu 17. a 18. století podle návrhu architekta Jiřího Seemanna, který z ní vytvořil první barokní zahradu ve francouzském stylu u nás. Byla členěná geometricky, na horní trase byly umístěné fontány a terakotové vázy, v parteru pod schodištěm kvetla řada květinových záhonů, mezi kterými šuměly další fontány a byly rozestavěny sochy. V dolní části se také nacházela oranžerie a štěpnice s labyritem. K zámku tehdy patřily další rozsáhlé pozemky, včetně velké užitkové zahrady, která ležela v místě dnešní ZOO. Hrabě Šternberk přizval na zámek i vinaře, kteří pro něj založili na jižním svahu za letohrádkem vinici, na jejímž vrcholu byla postavená kaplička, zasvěcená sv. Kláře, patronce jeho manželky.Tou nejpřitažlivější částí zahrady je pravděpodobně horní terasa s monumentálním dvojramenným schodištěm, vedoucím ze zahrady přímo do nádherného Habsburského sálu, umístěného v prvním poschodí zámku. Schodiště je dílem drážďanských sochařů Georga Heermanna a jeho synovce Paula a bylo dokončeno v roce 1685. Sochy, stojící po jeho obvodu jsou inspirovány příběhem boje olympských bohů proti Titánům. Busty na vnějším zábradlí schodiště jsou pravděpodobně dílem Jan Brokoffa z roku 1707.


Podle řecké mytologie, kde se to hemží otco- matko- a bratrovraždami, incesty, zradami a spikleními, má boj bohů proti Titánům původ v samotném počátku světa, Chaosu, ze kterého bohyně Gaia stvořila svět, včetně svého syna Úrana, se kterým poté počala dvanáct Titánů a další nestvůry jako například Kyklopy. Nejmladší z Titánů Krónos (neplést s bohem času Chronosem) se nechal svojí matkou poštvat proti tyranskému otci a ve spánku ho vykastroval, přičemž z krve, kterou přitom Krónos prolil, se zrodily Nymfy, Giganti a další stvoření. Krónos potom se svojí sestrou Rheiou zplodil několik dětí, ale protože byl varován, že ho jeho syn zabije, každé z dětí hned po narození spolkl. Když se Rheie narodilo šesté dítě, Zeus, schovala ho v jeskyni na Krétě a Krónovi podstrčila ke spolknutí kámen, zabalený do plenek. Poté, co Zeus vyrostl, nejrůznějšími pletichami přinutil svého otce, aby vyvrhl jeho už dospělé sourozence (byl to např. Poseidón, Héra, Hádes, Hestia a další bohové). Společně s nimi pak otce svrhl a zmocnil se vlády, o kterou ovšem ještě dalších deset let se svým otcem bojoval. Nakonec zvítězil, se sourozenci si rozdělili vládu na Olympu a otce a další Titány svrhl do Tartaru, nejhlubšího patra podsvětí.
Tady jsou, jak tam úpí:Všeobecně se říká, že zámek Troja získal název právě podle své výzdoby v duchu antických legend, podle některých zdrojů však už renesanční zámeček, který na tomto místě stával před postavením šternberského letohrádku a který patřil kněžně Dembinské, byl vyzdobený antickými motivy, mimo jiné i obrazy z trojské války, podle kterých se už tehdy tomuto sídlu říkalo Troja. Název se později přenesl i na Šternberkův zámeček a poté na celou obec.Na terase před zámkem najdeme dvě pískovcové kašny, představující skály, z nichž vylézají hadiFascinují mě tady terakotové vázy, stojící po obvodu terasy i podél schodiště, vedoucího z východní strany terasy do zahrady. Ani dvě z nich nejsou stejné, každá je jiná, s jiným motivem.Nad terasou je dobře vidět vinice s kapličkou sv. Kláry

Na terase za zámkem, přímo před vstupem, je umístěná moderní kašna a za ní nízké dvouramenné barokní schodiště, vedoucí k silnici směrem k viniciNa tomto prostranství stojí také konírna, uvnitř s krásnými freskami na stropě. Bohužel není zrovna vždy přístupná, ale podívat se se na ni můžete alespoň virtuálně TADY.Na fasádě jsou v polích nad okny a dveřmi vymalovány další freskyPřímo pod terasou u ohradní zdi podél Trojské ulice najdeme tento rám pro dnes již neexistující reliéf. Rám je ozdoben na jedné straně šternberským znakem s hvězdou, na druhé straně znakem Šternberkovy manželky s hroznem vína a opět se dvěma záhadnými zajíci, o kterých jsme mluvili už minule.


Přímo před zámkem, v ose naproti hlavní bráně, je umístěná tato kašna, vytvořená podle starých rytin na místě původní Herkulovy kašny, která se nezachovala, až při rekonstrukci v 80. letech minulého století. Sochy jsou původní a byly údajně nalezeny napůl zničené v zahradě.U zdi, přiléhající k silnici vedle ZOO, je umístěn tento Apokalyptický jezdec Jiřího Sozanského z roku 2006Sousoší, ležící na opačné straně cesty, vedoucí napříč zahradou, je také inspirováno antikou, a jak poznáme podle dívky s jablkem, představuje Paridův soudHned za sochou začíná habrové bludiště, v létě zelené a s tekoucí vodou, která brání bloudícím, aby si zkracovali cestu průchody mezi stromy. Teď už byla voda vypuštěná, takže jsme mohli vesele švindlovat.U východní ohradní zdi je umístěná tato stěna, volající po rekonstrukci. Jsou na ní motivy zápasníka se lvem - možná Héraklés?


Podzimní barvy v zahradě


Trojský zámek
Troja, U trojského zámku 1
Otevřeno vždy od dubna do konce října denně kromě pondělí od 10 do 18 hod, v pátek od 13 do 18 hod, zahrada do 19 hod.
Vstup do zahrady zdarma
Letošní sezóna skončila 3. 11., zámek a zahrada budou znovu otevřeny od 1. dubna 2014


 


Komentáře

1 Eliška Eliška | E-mail | 4. listopadu 2013 v 21:26 | Reagovat

Krásné fotky krásné zahrady! Je taky moje oblíbená, ale tak pěkné fotky se mi nikdy nepovedly! E.

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 6. listopadu 2013 v 0:32 | Reagovat

[1]: Eliško, děkuji :-)

3 zdenka zdenka | E-mail | 26. října 2014 v 0:57 | Reagovat

Krásný den,
jsem velkou obdivovatelkou Prahy a proto mne jakákoliv  její zákoutí velmi  potěší, zvláště když se kombinují historické objekty s přírodními scenériemi.

4 Praga magica Praga magica | 27. října 2014 v 17:25 | Reagovat

[3]: Zdenko, děkuji za komentář. Obojího je v zahradě opravdu spousta.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama