Dům u sv. Urbana

16. prosince 2013 v 12:00 |  Praha 1
Další zajímavost, navštívená v rámci Dnů evropského dědictví. Dům u sv. Urbana je nemovitá kulturní památka, která dnes slouží jako dům s pečovatelskou službou.
Jde o starý dům, nacházející se dnes prakticky ve vnitrobloku, kam k němu vede průchod obyčejným a nepříliš hezkým domem, postaveným na místě části domu v roce 1927 (proto také z ulice vůbec není vidět a je prakticky neznámý).
Poprvé je tato lokalita připomínána už v roce 1403 jako Fikerův dův, od 15. století zde byl pivovar a sladovna. Svoje jméno U Urbanů dostal v 18. století podle majitele a sládka Jana Urbana.
Nejstarší základy byly přestavěny renesančně, později barokně i klasicistně. Východní křídlo a hlavní budova pocházejí dnes z roku 1841.
V druhé polovině 20. století dům neustále chátral, až z něj zůstaly v některých částech prakticky jen nosné zdi, krovy a dřevěné stropy byly napadené houbou a hnilobou. Rekonstrukce byla zahájena v roce 1995 a dokončena v roce 1998, kdy v něm začalo fungoval dnešní zařízení.Je to vlastně ten nejošklivější dům v jinak hezké Týnské ulici - ten šedý vpravo vzaduPřefotografovala jsem fotku, která visí na zdi hned u vchodu. Takto vypadal dům před zahájením rekonstrukce.


Staré Město, Týnská 17
 


Komentáře

1 Zdeněk C. Zdeněk C. | 3. ledna 2014 v 11:42 | Reagovat

Dvůr je tedy přístupný veřejnosti? Ale jak jste se dostala dovnitř do domu? :)

2 Praga-Magica Praga-Magica | 3. ledna 2014 v 14:00 | Reagovat

[1]: Zdeňku, dům byl otevřený pro veřejnost loni v září při Dnech evropského dědictví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama