Kaple sv. Jana Nepomuckého

14. prosince 2013 v 12:00 |  Praha 1
Našla jsem ještě nějaké fotky ze zářijových Dnů evropského dědictví, na které jsem už trochu zapomněla, ale ohromně se mi teď hodí, protože jsem v poslední době neměla vůbec čas fotit něco nového.
Tou první zajímavostí, kterou vám chci ukázat, je výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého ve Vojanových sadech. Ty tvořily v minulosti součást kláštera karmelitánek, v jehož zahradě byly postaveny tři stavby - kaple sv. Eliáše v podobě grotty, kaple sv. Terezie z Avily a výklenková kaple s terasou z 2. poloviny 17. století, stojící při zdi s ulicí U lužického semináře.


Kaple má trojúhelníkový půdorys a její hlavní rameno s hlubokým výklenkem je v ose s cestou, která vede napříč sady k ostatním dvěma kaplím. Na vyhlídkovou terasu se vystupuje po točitém schodišti vchodem z druhého ramena trojúhelníku. Bohužel, terasa není běžně přístupná.V kapli dříve stávala socha Jana Nepomuckého z doby před rokem 1749, kterou údajně dodal Ignác František Platzer. Model k soše je umístěný v Muzeu hl. města Prahy.
(Před rekonstrukcí ve výklenku bydlel před dvěma lety na lavičce celé léto bezdomovec a bylo trochu o strach se k ní jen přiblížit.)


Výstup ze schodiště na terasu. Výhled z terasy není nijak ohromující, na všechny strany ho stíní stromy, snad jen Hradčany nad korunami trochu vystupují


Pohled od kaple do zadní části sadů k terase s nádhernými slunečními hodinami, které jsme už viděli TADYTerasa bývá často liduprázdná, já se sem občas chodím v červnu dívat na pávata - proto mě docela překvapilo, že i tentokrát, tj. až v září, tady ještě běhalo jedno kuře červnové velikostiVojanovy sady, Malá Strana
 


Komentáře

1 VFP VFP | E-mail | 19. prosince 2013 v 10:19 | Reagovat

Mám rád to slunce tam. Takové přísné.... :-)

2 praga-magica praga-magica | 21. prosince 2013 v 20:12 | Reagovat

[1]: Vidite a ja jsem uplne zapomnela zduraznit, ze tam to slunce je. Diky za pripomenuti :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama