Kostel U Salvátora

20. prosince 2013 v 12:00 |  Praha 1
Ještě naposledy se dnes vrátíme do zářijových Dnů evropského dědictví. V evangelickém kostele sv. Salvátora jsem nikdy předtím nebyla a tak jsem ráda využila možnosti si ho prohlédnout.
Pozemek pro kostel, postavený pro německé luterány v letech 1611 - 1614, zakoupil hrabě Jáchym Ondřej Šlik, stavitelem byl Kryštof z Graubündenu, autorem projektu je pravděpodobně Giovanni Maria Filippi. Pozdější úpravy prováděl stavitel Jan Prachner.
Po Bílé Hoře byl kostel evangelíkům zabaven, uzavřen a kazatelé byli vypovězeni z Prahy. V roce 1621 konfiskovaný kostel získali pavláni - řád poustevníků sv. Františka z Paoli. V roce 1784, v době josefinských reforem, byl kostel odsvěcen a zrušen, v roce 1790 byl vydražen a stal se sídlem mincovního úřadu. Mincovna, jejíž fungování si vyžádalo postavení žíhacích pecí a instalaci strojů přímo v hlavní lodi, zatímco boční lodi sloužily jako stáje, zde fungovala až do roku 1857. V roce 1863 si evangelíci kostel směli vykoupit zpět.
V roce 1918 vznikla Českobratrská církev evangelická (sloučením evangelických církví helvetského a augburského vyznání) a její salvátorský sbor spravuje kostel dodnes. Mezi členy sboru byl například i T. G. Masaryk nebo František Palacký.Jako všechny protestantské kostely, i tento měl dvě věže, zachovala se však jen jedna. Kostel je tak velký a Salvátorská ulička tak úzká, že zde není ani ten nejmenší odstup na fotografování. O něco lépe je vidět aspoň zadní část kostela z Dušní ulice.


Kostel byl částečně zbarokizován postavením tribun nad bočními loděmi. V druhé polovině 18. století byly v hlavní lodi a v kněžišti provedeny rokokové štukatury.Varhany byly opraveny v roce 2011. Jsou to jedny z největších mechanických varhan u nás, mají téměř tři tisíce píšťal a čtyřicet sedm rejstříků. V roce 1865 je postavil pražský varhanář Karel Vocelka. Díky jejich kvalitě se v kostele často konají varhanní koncerty.


Zpracováno podle brožury, vydané MČ Praha 1.

Staré Město, Salvátorská 1
 


Komentáře

1 panda panda | E-mail | 24. prosince 2013 v 0:07 | Reagovat

Před chvíli jsem se vrátila z vánočního koncertu v tomto kostele. Interiér se mi líbil, nemám ráda ty barokně přeplácané "vnitřky". Vysloveně trpím v Týnském chrámu, který mě zvnějšku fascinuje a uvnitř deptá. Koncert byl příjemným zastavením před zítřkem. Děkuji za podnětný web (i když to mám do Prahy hodinu cesty) a přeji vše dobré do nového roku. Olga

2 Praga-Magica Praga-Magica | 25. prosince 2013 v 23:21 | Reagovat

[1]: Olgo, děkuji za komentář. Taky mám radši méně vyzdobené kostely a na koncert do Salvátora se určitě taky někdy vydám.
Hezké svátky i celý nový rok.
Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama