Mikulášský bazar VIZE 97

9. prosince 2013 v 1:30 |  Události
Blog pořád ještě nefunguje tak, jak by měl, články se nezveřejňují a komentáře většinou nejdou přidávat. Následující fotky z mikulášské akce, které jsem se zúčastnila ve čtvrtek minulého týdne, proto čekaly na okamžik, až se podaří vyřešit problémy.

V odsvěceném kostele sv. Anny na Starém Městě pořádá pravidelně každý rok Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 Mikulášský charitativní bazar. Akce je to, samozřejmě, přínosná a zajímavá, my ale využijeme té vzácné chvíle, kdy je kostel otevřený pro veřejnost, a nejdřív ze všeho se zaměříme na jeho interiér.Kostel leží v úzké Zlaté ulici, které tvoří průchod z Anenského náměstí do Liliové ulice


Kostel pochází ze začátku 14. století a o jeho pohnuté historii jsem už psala někdy před třemi lety podrobně TADY. Je skvělé, že se z památky na pokraji zhroucení podařilo vytvořit prostor, který zachovává, zvýrazňuje a očišťuje všechny původní prvky a přitom neskrývá moderní zákroky, jako je třeba moderní kovové schodiště, vedoucí na kruchtu, nebo ocelové pruty pod krovem, které vytvářejí nosnou konstrukci střechy (jako absolutně netechnický typ nedokážu pochopit, že někdo umí takové věci spočítat a vymyslet, aby fungovaly).


Gotický krov byl sice nenávratně poškozený při prvním zahájení rekonstrukce v 80. letech 20. století, ale pořád je vidět, jak je úžasnýV horní části kostela je umístěná podložka, na které Lukáš Gavlovský vytvořil po smrti Václava Havla srdce z vosku ze svíček z Václavského náměstíV roce 1962 byly v kostele objeveny fragmenty gotických maleb na motivy Kristova života. Už jen kvůli nim stojí za to se do kostela podívat.
Tak a teď přejdeme k našemu mikulášskému bazaru. Podle fotky by se zdálo, že tam bylo málo lidí, ale to je fotografie chvíli po zahájení. Později se už nedalo ani projít.


Akci uváděla Kateřina Herčíková a ze všech známých hostů, kteří se zúčastnili, byl tím nejsympatičtějším - aspoň z mého pohledu - Arnošt Goldflam. Ale na druhou stranu, odešla jsem brzo, takže jsem neviděla všechny (ani Dášu).
V prostoru kostela byly umístěné stánky různých - většinou dobročinných (ale i komerčních) organizací, které prodávaly dárky, adventní věnce, knihy, hračky a podobně. Se mnou to nemohlo dopadnout jinak, než že jsem se soustředila na vánoční cukroví, které prodávaly sestry Boromejky z Nemocnice pod Petřínem. Bylo výborné a doma nevydrželo ani do druhého dne.Na pódiu probíhala různá vystoupení, já jsem viděla jen dlouhý dětský vánoční příběh a kousek koncertu, potom jsem už, bohužel, musela odejít. Ale bylo to milé a poetické.
Pokud litujete, že jste o bazaru nevěděli, a rádi byste se podobné akce zúčastnili, nezapomeňte, že příští víkend (tj. 13. - 15 prosince 2013) se koná v Disku v Karlově ulici Bazar v mokré čtvrti Ani Geislerové, Táni Vilhelmové a Petera Butka. V pátek můžete nosit dary do bazaru, v sobotu a s neděli můžete nakupovat.
 


Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 11. prosince 2013 v 10:09 | Reagovat

tak já lituji určitě, protože tento kostel jsem ještě zevnitř neviděla..když už je při nějaké příležitosti otevřený, jsem v práci

2 Praga-Magica Praga-Magica | 11. prosince 2013 v 23:46 | Reagovat

[1]:Jitko, já jsem si tenhle termín hlídala právě proto,abych viděla kostel uvnitř. A bazar trval nějak až do večera, to byste možná stihla, takže třeba příští rok...

3 Jitka Jitka | Web | 12. prosince 2013 v 9:49 | Reagovat

já si zajímavé termíny taky hlídám, dokonce i na EHD jsem si vzala dovolenou. Ale dělám dvanáctky, krátký dlouhý týden a většinou to, co bych ráda viděla, padne na pracovní den. Končím ve 21 hodin a to už většinou nikde nic není. Třeba příští rok bude úspěšnější

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama