Osada Rybáře

1. prosince 2013 v 12:00 |  Praha 7
Zbytky bývalé osady Rybáře leží těsně u břehu Vltavy vedle Trojského zámku. Každý návštěvník zámku nebo zoologické zahrady si určitě všiml neudržovaných starých domů podél silnice, vedoucí k lávce přes řeku na Císařský ostrov, které neustále dál a dál chátrají.
Rybáře, obec rybářů, převozníků, zemědělců, vinařů a řemeslníků, je zmiňována už v josefském katastru z roku 1785, je ovšem ještě mnohem starší. Přestože je osada od roku 1991 chráněnou památkovou zónou, ze souboru lidové architektury toho dnes už mnoho nezbylo. Některé původní budovy zmizely pod novou výstavbou, jiné byly necitlivě přestavěné. Na to málo, co zde zbylo, se dnes podíváme.Tou největší a nejnápadnější budovou je bývalý panský statek, který už dlouhou dobu chátrá. Obytná budova statku vznikla pravděpodobně koncem 17. století současně se stavbou vedlejšího zámku. Areál v minulosti změnil několik majitelů, současný vlastník z něj chce vybudovat rezidenční areál - obnovit staré budovy a ve dvoře postavit bytové domy. Snad to stihne dřív, než celý objekt spadne.

Stejně špatně je na tom i malý vedlejší domek s barokním vesnickým štítem. Bývalá trojská pošta z konce 18. století má také namále.


Původní řemeslnicko-zemědělský domek. ležící přímo u silnice, je opravený a obývaný


Převoznický a rybářský domek z 18. století ležel těsně na břehu řeky, dnes se před ním rozprostírá podivná vybetonovaná plocha. Ani ta ovšem nedokáže ochránit domy před záplavami.


Uličkou mezi dalšími zachovalými a více či méně podařeně zrekonstruovanými domky se dostaneme k původnímu stavení domkáře, ve kterém je umístěná ubytovna pro matky v tísni. Za pozornost stojí příjemná kavárna. Právě na plotě tohoto domu je umístěný podrobný plánek osady s přesným popisem jednotlivých domů, ze kterého tady čerpám informace.Stará škola sloužila od roku 1875 do roku 1928. Později zde byla kovárna, dnes tady najdeme Dům spokojeného stáří a v přízemí galerii.


I když to na první pohled není zřejmé, tak na tom plotě není vpletený kus záclony, ale hadí kůže


K osadě patřily i domky, které byly nalepené podél břehu těsně na zeď zámeckého parku a vinice sv. Kláry, ty však vzaly za své při rekonstrukci zámku a při výstavbě lávky na ostrov.


Troja, ulice Pod Havránkou a Povltavská

 


Komentáře

1 Petr Zeman Petr Zeman | E-mail | Web | 1. prosince 2013 v 13:41 | Reagovat

Pohled na Panský statek je smutný, dostavby rezidenčního areálu se také bojím, ale snad to dobře dopadne.

2 Praga-Magica Praga-Magica | 2. prosince 2013 v 0:18 | Reagovat

[1]:Petře, děkuji za komentář. Nechápu, jak je možné, že jsem o Vašich stránkách nevěděla, jsou skvělé a určitě se někdy něčeho zúčastním!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama