Cestou z Petřína

17. ledna 2014 v 12:00 |  Praha 1
Tentokrát pro mě méně obvyklou cestou, kudy jsem sice před mnoha lety chodívala téměř denně mezi Strahovskými kolejemi a Kajetánkou, ale v posledních letech jsem raději volila jiné cesty nahoru a dolů, protože zrovna sem mě to moc nelákalo. Chyba lávky, je tady přece k vidění spousta zajímavostí.Cestu začneme u sochy s názvem Polibek, která stojí přímo před stanicí lanovky. Jejím autorem je Josef Mařatka, který ji vytvořil v roce 1921, sokl navrhl Jan Kotěra.Od sochy se vydáme po silnici, která odtud vede až dolů ke Strahovské bráně. Logicky by bylo hezčí jít přes park, taky tam míří všichni a i já jdu tudy po silnici možná poprvé, má to ale svůj důvod. Napadlo mě, co se vlastně skrývá za tou dlouhou kamennou zdí, která lemuje silnici.Když kamenná zeď skončí, odhalí nám přes plot cihlovou zeď, a pozdější pohled do mapy nám ukáže, že rovnoběžně s touto cestou jsou umístěné dva bastiony, patřící k barokním hradbám. Současně také dostaneme odpověď na otázku, kdo na ploše bastionů sídlí.Vstup zakázán, ale o fotografování tam není ani slovo, tak snad mě neseberou. Vojenský prostor zabírá v podstatě celou levou stranu podél silnice až dolů ke Strahovské bráně.Patří k němu i tento dům a protože stejně jako první dům za zdí nevypadá jako postavený armádou, docela by mě zajímalo, co v něm dřív bývalo. Patřil ještě ke Strahovskému klášteru? Nevíte někdo?Součástí vojenského prostoru je i vysílač (?)V těchto místech se silnice spojuje s cestou, která doposud vedla parčíkem...... a my v dálce zahlédneme domek, stojící přímo u Hladové zdi. Ten nás teď bude zajímat.Ideální romantické bydlení. Bydlel tady režisér Elmar Klos, který společně s Jánem Kadárem natočil první český film, který dostal Oscara (Obchod na korze v roce 1966), a jestli se nepletu a podle fotek, které jsem našla na internetu, tak ta hlava na terase by ho mohla představovat.
Dodatek z 29.1.2014: Dnes se mi na základě tohoto článku ozval vnuk Elmara Klose, který mi potvrdil, že jde opravdu o portrét jeho dědečka z roku 2006. Autorem je sochař Cyril Hančl.
Ještě jednou moc děkuji Patrikovi za informaci.


Sluníčko ve znaku nad kamenným překladem dveří vytvořil Jan KutálekV zákoutí na pravé straně domu najdeme bílou bystu, která představuje herečku Marii Laudovou (1869-1931), která byla členkou Národního divadla a spoluzakladatelkou Dramatické konzervatoře, kde také vyučovala. Umístění bysty na Klosově domě má své opodstatnění, byla totiž jeho babičkou.


Cesta se potom začne zprudka stáčet dolů a ještě než začneme sestupovat, všimneme si vrat, otevřených v Hladové zdi. Nikdy předtím jsem si jich nevšimla a myslím, že dřív ani nebývaly otevřené (ale už jsem tudy nešla několik let). Za dveřmi je strahovský sad, do kterého se podíváme příště.K Hladové zdi, podél které jsme celou tu dobu šli, se zleva začínají přibližovat barokní hradby a cesta tady tvoří úzký kaňon, nad kterým vidíme jako na dlani Střešovice s úzkou věží kostela sv. NorbertaO kousek níž je na zeď přilepený další domek, tentokrát tak důkladně, že na některých místech není ani poznat, kde končí zeď a začíná dům
Ještě jeden poslední pohled od Strahovské brány směrem nahoru.


 


Komentáře

1 Eliška Eliška | E-mail | 17. ledna 2014 v 13:19 | Reagovat

Jé, to byla naše oblíbená cesta v době dětství našich dětí! Nahoru busem ke Stadionu, pak Růžovou zahradou, minout rozhlednu, pohrát si na hřišťátku, (je tam ještě?) a pak Vámi vyfotografovanou cestou a dále přes Hrad zpátky na Smíchov. Vojenský prostor byl plný antén a drátů, současný stav je jen čajíček. Také by mě zajímal ten dům, vypadá jako nějaký letohrádek. Moc se nám líbily domečky, přitisknuté ke hradbám! Zase jste nás inspirovala na nedělní vzpomínkovou procházku! Díky!

2 praga-magica praga-magica | 17. ledna 2014 v 16:11 | Reagovat

[1]: Eliško, děkuji za komentář, to mě těší, že jsem Vás inspirovala :-) Hřiště u Hladové zdi pořád ještě je, dokonce modernizované. Taky jsem tam chodívala s dcerou :-)

3 Výlety a procházky Výlety a procházky | E-mail | Web | 20. ledna 2014 v 20:28 | Reagovat

Měla jsem v úmyslu vyhledat si informace o tom horním domku, ale lenost zvítězila :) Díky za info.
Doplním si - s dovolením - odkaz na tento článek do svého :)

4 praga-magica praga-magica | 21. ledna 2014 v 1:48 | Reagovat

[3]: Samozřejmě, není to nic tajného :-)

5 VFP VFP | E-mail | 21. ledna 2014 v 9:32 | Reagovat

Hmmmm.... už aby bylo jaro. To skutečný.

6 praga-magica praga-magica | 21. ledna 2014 v 17:31 | Reagovat

[5]: To máte pravdu. Pořád to vypadalo nadějně, až se to dnes nějak zkomplikovalo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama