V barrandovských ateliérech 1

31. ledna 2014 v 19:58 |  Praha 5
V polovině 20. let minulého století přišel na pustý kopec nad Vltavou, nazývaný Habrová, mladý inženýr Václav Maria Havel, který po své návštěvě Ameriky toužil vybudovat zahradní čtvrť a restauraci s vyhlídkou, jak to viděl v San Francisku. Romantické místo s výhledem na řeku ho zaujalo a nakonec se mu ho podařilo zakoupit od pražské obce s tím, že zde na vlastní náklady vybuduje komunikace, vodovod a kanalizaci. Urbanistické řešení celé oblasti připravil architekt Max Urban, který také vypracoval plány na postavení restaurace s terasami pro tři tisíce osob a také některé funkcionalistické vily hned na kraji Barrandova poblíž restaurace, které měly sloužit jako ukázkové pro prodej dalších vil. K jednotné výstavbě a prodeji hotových vil tehdy ale nedošlo, Václav Havel nakonec rozprodával jen pozemky, na kterých si majitelé stavěli vily i podle návrhů různých jiných architektů (z těch nejznámějších jmen to byl třeba Jaroslav Fragner nebo Vladimír Grégr).
Bratr inženýra Havla, spolumajitel filmového studia A-B Miloš Havel, jehož filmová společnost do té doby natáčela v dřevěných vinohradských ateliérech vedle čokoládovny Orion, které musely být z bezpečnostních důvodů zavřeny v roce 1933, se poté rozhodl zakoupit více než 50 hektarů pozemků na vrcholku barrandovského kopce, na kterých architekt Max Urban navrhl funkcionalistickou budovu nových filmových ateliérů, v té době největších a nejmodernějších v celé Evropě.
V průběhu let byl celý areál ateliérů mnohokrát dostavován a přestavován, ta nejznámější budova, která se mezitím stala i logem filmových studií, však vypadá pořád stejně.Podle původního záměru má budova představovat bájného ptáka Fénixe s roztaženými křídly. Vysoká věž uprostřed sloužila jako vodojem, protože v této výšce nebylo možno najít jiný zdroj vody, a také jako požární nádrž, protože filmový materiál byl velmi hořlavý. Budova má železobetonovou konstrukci, vyplněnou tvárnicemi z lindbetonu, na jejichž výrobu si Václav Havel nechal postavit zařízení.
Letecký pohled na dnešní areál ateliérů. Hlavní budova je zde označená písmenem A, v dalším textu při psaní o jiných částech budu vždy odkazovat na písmeno podle mapy.Pravé křídlo budovy ze zadní strany. Středová věž odtud tak neční, poznáte ji podle vlajky na střeše. Mně se tady nejvíc líbí pohled na modré zábradlí teras a žebříků, připomínající vzhled lodní paluby.


Další cennou funkcionalistickou budovou je tato na pvní pohled nenápadná kostka trafostanice (na mapě písmeno B). Navrhl ji také Max Urban, který se zde mohl rozmáchnout, protože nebyl, jako u bytových domů, omezován žádnými požadavky na umístění oken, a rozmístil je tady opravdu velkoryse. Byla to jedna z prvních postavených budov v areálu - její služby byly využívány už při další místní výstavbě. Dnes slouží jako kanceláře jedné ze společností, která si v areálu pronajímá prostory, a údajně jsou uvnitř pořád ještě zachovány části technického vybavení.


K hlavní budově byly hned vedle trafostanice přilepeny (a tím vlastně zvenčí zepředu zneviditelněny) dva filmové ateliéry (na mapě písmeno C), postavené v roce 1933. Natáčelo se zde mnoho předválečných filmů s těmi nejslavnějšími českými herci té doby.


Třetí ateliér, který byl v areálu postavený v roce 1939, byl takzvaný Dřevák, který i přes svůj provizorní materiál slouží dodnesNa čelní straně Dřeváku je zobrazená scéna z natáčení jednoho z filmů pro pamětníky i s jeho režiserem, ale bohužel jsem zapomněla kterýmNad dřevákem se tyčí budova, která připomíná starý ošklivý berlínský činžák (na mapě písmeno D). Přirovnání k Berlínu je na místě, ateliéry Evropa, nazývané také Nové haly, byly totiž postaveny během 2. světové války Němci, kteří sem chtěli přesunout svoji filmovou výrobu v předtuše, že berlínské ateliéry v Babelbergu nemusí přežít konec války. Natáčely se tu tehdy skutečně německé filmy, údajně snad dokonce i zfalšované propagační filmy o úspěších německých vojsk na frontě, ale točil tady například i Vlasta Burian a jiní čeští herci.
Ateliéry jsou používány k natáčení dodnes. Jsou vlastně vestavěny dovnitř budovy, která v sobě ukrývá i další pomocné činnosti - jsou zde maskérny, kostyméry, ale také restaurace a hotelové prostory, ze kterých je výhled až na Pražský hrad a kde údajně při svém pražském natáčení bydlel i Tom Cruise.Vstup do ateliérů je ze zadní strany budovyPřímo naproti vstupu do těchto ateliérů je umístěná výrobna dekorací, především kašírovaných. Dovnitř se, bohužel, nepodíváme (a že by to bylo zajímavé), ale některé jejich práce najdeme i venku.
Celý areál filmových studií je velmi rozlehlý. Dnes jsem chtěla ukázat ty nejstarší části, příště se podíváme na nový velký ateliér, ve kterém se odehrává, kromě natáčení filmů, i spousta různých soutěží a událostí, které vídáme v televizi, a také na kousek venkovních natáčecích prostor.K tomu starému, co mě zde fascinuje, se mohou přidat i tyto "provizorně trvalé" nízké budovy, které vypadají, jako by v nich byla natáčená Obecná škola (ale nebyla).
Do areálu ateliérů je vstup volný (bočními vrátnicemi, ne tou hlavní), takže takovouto procházku si tam můžete udělat sami. Pokud vás ale zajímají podrobněji a chcete se podívat i na něco víc a někam dovnitř, můžete se zúčastnit organizovaných prohlídek s agenturou. Nejbližší se konají 3. a 4. února vždy v 16 hodin a je nutno se přihlásit předem na adrese krcalova@volny.cz.


Barrandovské ateliéry
Praha 5, Kříženeckého náměstí 5

 


Komentáře

1 Petr Zeman Petr Zeman | E-mail | Web | 31. ledna 2014 v 21:33 | Reagovat

Se Stěničkou ?

2 praga-magica praga-magica | 31. ledna 2014 v 22:08 | Reagovat

[1]: Ano, už dvakrát :-) A díky Vám, jinak bych se o tom nedozvěděla.

3 Petr Zeman Petr Zeman | 31. ledna 2014 v 22:22 | Reagovat

To mě opravdu těší :).

4 mia mia | 4. února 2014 v 17:25 | Reagovat

Zajímavá reportáž. Na starém Barrandově přespávám u příbuzných při svých návštěvách Prahy. Je tam kromě ateliérů několik velmi krásných vil. Bohužel do této lokality developeři chtějí umístit rezidenční bydlení, ve Skalní ulici má být 12 bytů. Dům který se objevil ve filmu Kráska v nesnázích má ustoupit této nové výstavbě.

5 Praga-Magica Praga-Magica | 5. února 2014 v 0:07 | Reagovat

[4]:Mio, děkuji za upozornění, nevíte, na kterém místě přesně se bude stavět?

6 mia mia | 5. února 2014 v 9:43 | Reagovat

Paní Hanko je to Skalní 21, vygooglete si výraz  byty Barrandovská skála, měly by se Vám ukázat odkazy.

7 Praga-Magica Praga-Magica | 6. února 2014 v 1:15 | Reagovat

[6]:Mio, děkuji, chystám se na jaře celou čtvrť projít, tak se na to podívám. Ten projekt se mi vůbec nelíbí, bude to čnít na tom vrcholku do dálky :-(

8 mia mia | 6. února 2014 v 7:52 | Reagovat

Ani mně se projekt nelíbí. Navíc ti lidé budou velmi pravděpodobně jezdit do práce auty, MHD tam totiž jezdí v dlouhých intervalech. Občas za někým přijede návštěva. A plácek který tam je před domy je už teď sotva dostačující pro stávající obyvatele okolních domů - aby mohli bezpečně vyjet ze svých garáží. Příjezdová cesta je navíc ve Skalní úzká. Narvat do tohoto prostoru dalších 12 rodin nepovažuji za šťastné řešení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama