Dvě usedlosti

28. února 2014 v 12:00 |  Praha 4
Ve svahu mezi Zeleným pruhem a Jižní spojkou stojí blízko sebe dvě usedlosti, obě památkově chráněné. Tou první je krčská Ryšánka, u které se zastavíme nejdřív.Usedlost, k níž podle dřívějšího názvu Na Vinici nebo jen Vinice patřily vinohrady, získala svůj dnešní název v polovině 19. století podle svého tehdejšího majitele hejtmana Ryšánka, který ji nechal kolem roku 1860 novogoticky přestavět. Do roku 1945 sloužila jako letní sídlo, později jako nájemní vila, od 70. let minulého století v ní až dodnes sídlí Pragoprojekt.Areál je uzavřen vysokou zděnou bránou s malými postranními brankami, která vede do čtvercového dvora. Po pravé straně stojí nízká jednopatrová novogotická budova bývalého zámečku, staré hospodářské budovy kolem dvora jsou zmodernizovány.

Uprostřed dvora svojí na betonovém podstavci kovová kašna od sochaře Miroslava Jíravy z roku 1984. V parku pod usedlostí by měla stát pozdně klasicistní kaplička, z ulice však není vidět.

Jen o kousek dál najdeme i podle názvů okolních ulic (Zemanka, Pod Zemankou, Na Zemance, K usedlosti) další z místních usedlostí, která však už patří do Braníka.Název usedlosti je doložen k roku 1756 a vznikl pravděpodobně podle některého z majitelů, který byl zemanem. Dnešní budova byla postavena pravděpodobně až na začátku 19. století, do té doby tady uprostřed vinohradu stál jen malý viniční lis. Z budov usedlosti se zachoval jen hlavní obytný dům, přestavěný na přelomu 19. a 20. století a po roce 1920. Budova slouží k soukromému bydlení.

Na Braníkem stávala ještě rozsáhlá usedlost Šálkovna (u ulice Mezivrší) z 18. století, po roce 1945 vyvlastněná a zbořená. Na jejím místě dnes stojí mateřská školka.


Zpracováno podle knihy Pražské usedlosti Barbory Lašťovkové
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama