Spisovatelé a básníci na Olšanech

22. února 2014 v 22:51 |  Hřbitovy
V posledních dnech jsem se k blogu moc nedostala - jednak mi mí dobří známí Rýmička a Kašlíček přivedli dalšího kámoše, Zánět spojivek, se kterým to u počítače opravdu nejde, druhak mi počítač doslova a do písmene vyhořel. Neopravitelně, zdá se. Naštěstí fotky a důležité dokumenty mám na externím disku, takže jsem o nic nepřišla - a ještě se mi vyřešil problém, co dělat, až na jaře skončí podpora Windows XP - v té době se budu totiž díky této katastrofě už veselit u jiného operačního systému na novém počítači. Nicméně chvíli trvalo, než jsem si vše zorganizovala a protože mi mezitím zrcadlovka odjela do Izraele, nemám žádné nové fotky, takže jsem se vrátila ke starým, z nichž vám některé ještě chci ukázat. Začnu Olšanskými hřbitovy, protože právě teď, když v časném jaře vysvitne slunce, je ta správná dekadentní chvíle pro procházku mezi hroby. Dnes ji začneme z žižkovské strany, od kaple sv. Rocha, kde najdeme několik zajímavých hrobů.
Tím prvním, u kterého se dnes zastavíme, je hrob Karla Havlíčka Borovského na II. hřbitově, oddíl 10..
... a jen kousek od něj i trochu zanedbaný hrob Václava Klimenta Klicpery (II. hřbitov, odd. 5)
Za zdí, na břečťanem divoce zarostlém III. hřbitově, je hned u zdi pohřben filosof Bernad Bolzano (odd. 9)
Pod vysokým pomníkem se sokolem na vrcholu leží Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner (V. hřbitov, 8. odd) (no dobře, nejsou to spisovatelé, ale kam s nimi, když je ten náhrobek tak výrazný a pěkný a když nehodlám psát další článek jen o zakladatelích Sokola - i když do toho by se hodil i dr. Jan Podlipný na IV. hřbitově...)
... a hned pod ním je upravený hrob Karla Jaromír Erbena (V. hřbitov, 11. odd.). V tomto místě najdeme spoustu starých a často i prázdných a zničených hrobek, ale také důstojné pomníky pražských měšťanů (a hned za Erbenem je pohřbený i zpěvák Filip Topol).
Naše kroky odtud povedou na III. hřbitov, který těsně sousedí s nákupním centrem a ten kontrast je často hodně bizarní. Hřbitov sám o sobě je dost zvláštní, i tady jsou hroby často k nepoznání zarostlé břečťanem a mnoho z nich, především těch německých, je rozbitých a rozpadlých věkem.
To ovšem není případ náhrobku, od něhož máme také výhled na skleněno-železnou modernu za zdí. Josef Jungmann je zde pohřbený i se svojí ženou Johannou (III. hřbitov, 8. odd.)
František Ladislav Čelakovský, básník, překladatel a vydavatel leží nedaleko odtud pod tímto pomníkem (hřbitov III., 23. odd.), zatímco jeho syn Jaromír Čelakovský, historik, právník a Mladočech, je pohřben i s celou rodinou hned za blízkou zdí(V. hřbitov, 23.odd.)
IV. hřbitov se od ostatních liší tím, že se jeho cestičky hvězdicově rozbíhají od středového náměstíčka s křížem - a právě nedaleko od tohoto plácku najdeme na kraji odd. 8. hrob manželů Mužákových - Johanu Mužákovou známe ovšem spíš pod jménem Karolína Světlá.
Podél cesty, která hřbitovy protíná podélně, leží mnoho zajímavých hrobů - například v části před středovým křížem je pohřbený básník Viktor Dyk (VII. hřbitov, odd. 13b)...
.. a téměř naproti přes cestu i spisovatelka Eliška Krásnohorská
Achille Gregor patřil už do jiné generace, než ti, které jsme viděli doposud, nic to ale nemění na tom, že se jeho knížky dobře čtou, že byl vtipný a že jeho kuchařka, poskládaná z receptů, které našel v literatuře, mě nejednou zachránila v dobách, kdy ještě nebyl internet
Pavel Josef Šafařík, narozený na východním Slovensku jako Šafárik, byl původně pohřbený na evangelickém hřbitově v Karlíně; po jeho zrušení byl náhrobek v roce 1900 přenesený na I. obecní hřbitov, jen kousek od vchodu z ulice Želivského...
... do blízkého sousedství dalšího buditele slovenského původu, Jána Kollára (1. obecní hřbitov, 16. odd.)


Samozřejmě si nedělám vůbec žádný nárok na to, že by tento popis byl vyčerpávající, spisovatelů a básníků je na Olšanech pohřbeno mnohem víc. Zaměřila jsem se většinou na ty, kteří jsou uvedeni v plánku, který je na hřbitově k dispozici, nebo na ty, které jsem našla náhodou. V hledání budu samozřejmě pokračovat dál. Někdy příště se podíváme ještě po hrobech malířů, sochařů a architektů, kterých je na Olšanech také mnoho.

 


Komentáře

1 Radka Radka | 23. února 2014 v 21:15 | Reagovat

Minulý týden jsme pobývali dva dny v Praze a uvažovala jsem ,kam zase zajít a napadla mě právě procházka na Olšanský hřbitov.Nakonec jsme čirou náhodou se přidružili k vlastivědné vycházce a shlédli jsme Novoměstskou radnici a kostel P.M.Sněžné.A našli jsme si vilu Amerika a prohlédli si Muzeum A.Dvořáka.
Takže díky Vám jsme si "prošli"i ten hřbitov.Budu se těšit na další inspiraci k poznávaní našeho hl.města.
Díky Vám. Radka

2 adamová adamová | Web | 24. února 2014 v 7:55 | Reagovat

Na vaše příští hledání se moc těším,   procházky po hřbitovech jsem si užívala už v dětství s mou babičkou.

Na Olšanech mám prarodiče a už několik let jsem tam nebyla, díky vašemu článku se tam na jaře vypravím.

Co mě zaujalo nejvíc, je ten krásný citát - Mým Bohem bylo mé svědomí....

3 praga-magica praga-magica | 24. února 2014 v 9:44 | Reagovat

[1]:Radko, děkuji za komentář, ten pražský nabitý program můžu jen závidět a na ten hřbitov to třeba stihnete příště.

4 praga-magica praga-magica | 24. února 2014 v 9:45 | Reagovat

[2]:Děkuji, to mě moc těší, jestli jsem Vás ponoukla k výletu na Olšany :-)

5 Ivana Ivana | Web | 28. února 2014 v 12:44 | Reagovat

Taky jsem jako dítě s babičkou trávila mnoho času na Olšanech :-) Nejvíce se mi líbily rozpadlé hrobky porostlé břečťanem, jak také vzpomínáte.
Krásné kontrastní fotky starého hřbitova s nákupním centrem...

6 Praga-Magica Praga-Magica | 1. března 2014 v 21:40 | Reagovat

[5]: Ivano, děkuji, toho břečťanu je tam v poslední době čím dál víc.

7 veronika veronika | 26. března 2014 v 22:40 | Reagovat

Dobrý večer,nevíte prosím někdo proč na hrobě dvojčat na olšanských hřbitovech, děti nemají nožičky? děkuji za případnou odpoved

8 praga-magica praga-magica | 28. března 2014 v 12:56 | Reagovat

[7]: Veroniko, bohužel nevím, možná to bude jen tím, že je pomník už hodně starý a že je prostě jen poškozený.

9 Veronika Veronika | 4. dubna 2014 v 20:14 | Reagovat

Dobrý den,

tak už jsem se dozvěděla proč dvojčata  na Olšanských hřbitovech nemají nožičky.

Náhrobek patří sestrám Klenkovým. Znázorňuje tragickou událost. Obě sestry si hráli na cestě kudy projížděl kočár s koňským spřežením. Kočí si nejspíše malých holčiček nevšiml a oběma přejel nohy, ty na následky zranění zemřely, proto postavy bez nohou. Do dnešních dob  lidé udržují pietu květinami. Hezký den

10 Praga-Magica Praga-Magica | 4. dubna 2014 v 21:43 | Reagovat

[9]:Veroniko, moc děkuji za vysvětlení, to je zajímavé (a smutné zároveň).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama