V barrandovských ateliérech 2

2. února 2014 v 12:00 |  Praha 5
Dnes se znovu vrátíme do areálu barrandovských ateliérů, kde jsme minule viděli ty nejstarší původní budovy ze začátku 30. let a také další předválečné stavby, vytvořené až během fungování studií.Známé průčelí hlavní stavby od architekta Maxe Urbana. I tentokrát přikládám leteckou mapu areálu, na které jsem vyznačila stavby, o kterých budeme dnes mluvit.Líbí se mi, že jsou všechny uličky uvnitř pojmenovány po slavných českých režisérech, takže tady můžeme jít z ulice Martina Friče do ulice Miloše Formana (je to hned za rohem) a potom se zastavit třeba v ulici Jiřího Krejčíka. A protože tady nerespektují zvyk pojmenovávat jen po zemřelých osobách, najdeme tady i ulici Jiřího Menzela.V celém areálu barrandovských ateliérů je kromě starých budov, které jsme tady viděli minule, také celá řada novějších. Tou nejvýznamnější jsou nové ateliéry MAX (písmeno A), které byly postaveny před sedmi lety na ploše čtyř tisíc metrů čtverečních. Vznikly tak tři velké moderně vybavené ateliéry, dva tisícimetrové a jeden dvoutisícový, které se dají mezi sebou spojovat podle potřeby. Na zadní straně jsou propojeny lávkou s budovou bývalé střižny, která slouží jako zázemí pro herce, protože na to prý už v půlmiliardové investici těch pár miliónů nezbylo.Pohled do dvou tisícimetrových ateliérů, zde spojených do jednoho velkého. Rozdělovací stěna vede zhruba místem, odkud jsem fotografovala. Tady bývají postaveny kulisy k natáčení, celé domy a dokonce i části přírody. Za protihlukovou stěnou vpravo je potom umístěný větší dvoutisícový ateliér, ve kterém se nesmělo fotografovat, protože tam zrovna stavěli dekoraci pro jednu hudební soutěž jedné nejmenované komerční stanice. Předtím tam točili StarDance.Nedaleko odtud stojí budova TV Nova (písmeno C), která je tak trochu inspirovaná funkcionalismem původních staveb..... na rozdíl od TV Barrandov (písmeno D), která to má naopak pojaté úplně jinak.Když se vydáme napříč areálem, můžeme cestou vidět třeba i nízkou budovu, kde Nova natáčela Velkého bratra, a další stavby. My jsme se ovšem zastavili až po stovkách metrů na skalnatém ostrohu na údolím, který slouží k venkovnímu natáčení (písmeno B). Je odtud krásný a nezvyklý výhled na Prahu (tedy byl by, kdyby bylo v té tmě něco vidět). Zatímco vlevo ještě svítí světla Prahy, vpravo je horizont netknutý, takže není natáčení rušeno žádným pozadí, což filmaři hodně oceňují.
Na fotce to není tak vidět, ale to prostranství je opravdu obrovské, takže se tady dají postavit současně dekorace k několika natáčením. My se podíváme do jedné z nich.Římské náměstí sv. Petra, jak vypadalo v 15. století (nebo jak si výtvarníci představují, že mohlo vypadat) tady stojí už tři roky a sloužilo k natáčení tří řad seriálu Borgia, který teď běží, myslím, na nějaké naší televizi (přiznám se, že jsem ho neviděla, což je moje ostuda a hlavně škoda).


Na tu modrou plochu nad podloubím kostela je potom počítačově doplněno další patroPřímo nad areálem vede letecký koridor, ale prý to při natáčení nevadí - do záběru se letadla (na rozdíl od mého foťáku) nedostanou a hluk se dá odfiltrovat


Co prý ovšem problém při filmování bývá, jsou tyhle věže. Zkrátka italská borgiovská renesance versus české podnikatelské baroko.Všechny budovy na náměstí mají dveře, které nevedou nikam, s jedinou výjimkou papežského paláce, kde byl pro natáčení vytvořený kus chodbyPřilehlé uličky starého Říma. Bohužel už v takové tmě, že ztratily všechny své barvy.A když seriál, tak si ho tady uděláme taky, příště bude další pokračování a podíváme se na zajímavé barrandovské muzeum.


Praha 5, nám. Kříženeckého nám. 5

 


Komentáře

1 Ivana Ivana | Web | 5. února 2014 v 9:22 | Reagovat

Barrandovské ateliéry máme, coby kamenem dohodil. V létě jsem tam také pár fotek udělala, ovšem proti Vám, nic moc :-) Nejraději chodím kolem venkovních dekorací. Jenom malá poznámka - ty dvě věžičky nejsou podnikatelské baroko, ale předrevoluční panelák.

2 Praga-Magica Praga-Magica | 5. února 2014 v 22:47 | Reagovat

[1]: Ivano, děkuji, to vysvětluje, proč jsem žádnou podobnou stavbu na google mapě nemohla najít. A proč má ten panelák ty věžičky? Nevíte? Budu se tam muset vypravit...

3 Ivana Ivana | E-mail | Web | 7. února 2014 v 11:27 | Reagovat

Proč má ten panelákový komplex věžičky, to netuším, možná je to socialistické baroko :-) Asi chtěli nějakou výraznou dominantu pro nové sídliště. Když při výletech vyhlížím Barrandov, aspoň se dobře orientuji :-)

4 praga-magica praga-magica | 8. února 2014 v 19:36 | Reagovat

[3]:Děkuji, Ivano, to se na to musím někdy podívat zblízka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama