Gočárovy domky

28. března 2014 v 12:00 |  Praha 7
Blíží se víkend, má být hezky, můžu vás tedy s klidným svědomím pozvat do ZOO. Právě v její horní části ve svahu nad Vltavou najdeme dnešní zajímavost - dva barevné domky, připomínající perníkové chaloupky, které navrhl v druhé polovině 20. let minulého století architekt Josef Gočár ve stylu, kterému se někdy říká národní dekorativismus nebo také "styl Legiobanky" (autorem rondokubistické Legiobanky Na Poříčí je také Gočár), vycházející z tehdy módního stylu Art Deco a inspirovaný národními motivy a lidovými stavbami. Domky jsou zdobeny barevnými dřevěnými díly - obloučky, kolečky, terči i rovnými lištami, vyvedenými v národních barvách.Domky byly navrženy pro tehdy nové letiště ve Kbelích, kde sloužily jako letištní zázemí. Původně jich bylo pět: úřední budova s celním úřadem, hostinec, domek pro sluhu, garáž a skladiště pohonných hmot. V 70. letech měly být domky zlikvidovány, ale tehdejšímu řediteli zoologické zahrady dr. Zdeňku Veselovskému se podařilo dva z nich získat (a tím zachránit). Domky sloužily pro potřeby správy zahrady, byly však natřeny tmavým luxolem a přišly tak o svoji barevnost. Záplavy v roce 2002 dokonaly zkázu, domky byly až po střechu zaplaveny a voda porušila jejich statiku. Bez oprav a údržby dál chátraly až do roku 2010, kdy byly přeneseny do horní, bezpečnější části zahrady a byla zahájena jejich nákladná rekonstrukce.
Zajímavé je svědectví stavební firmy, která se na jejich rekonstrukci podílela (viz TADY) a jejíž stavbyvedoucí tvrdí, že domky, rozebrané a přestěhované v 60. letech z letiště do ZOO ,nejdříve několik let chátraly a byly napadeny dřevokaznými houbami tak, že při sestavování byly už tehdy postaveny prakticky nové domky, navíc nepříliš odborně. Podle něj při nedávné záchraně domků nešlo ani tak o rekonstrukci, jako spíš o stavbu replik podle Gočárových plánů, a že z původních domků se zachovaly jen čtyři malé díly.
Ať už je to s původní zachovalostí domků jakkoliv, připadá mi záslužné a pozitivní, že se v ZOO podařilo vytvořit další připomínku této zvláštní Gočárovy architektury.

Ve větším z domků je umístěná restaurace, v tom menším galerie
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama