Poslední den v Pelléově vile

29. března 2014 v 21:28 |  Praha 6
Ještě zítra naposled bude otevřená výstava Jiřího Anderleho v Pelléově vile v Bubenči. Stálá expozice prací známého malíře a grafika, kombinovaných s africkým uměním, která byla ve vile umístěná několik posledních let, se stěhuje do Pavlíkova u Rakovníka, malířova rodiště.
Kromě Anderleho maleb a kreseb jsou ve vile vystavené taky (pro mě znepokojivé) obrazy Michela Burgeta. O Jiřím Anderlem si můžete podrobněji přečíst TADY, o expozici ve vile TADY.

Největší místnost v přízemí sloužila Praze 6, která je vlastníkem vily, také jako oddací síňDíky výstavě si také můžeme podrobně prohlédnout zrekonstruovanou vilu a její zahradu, kde teď právě kvetou magnólie. Vila byla postavená v roce 1890 v novorenesančním slohu podle návrhu architekta Rudolfa Koukoly.
Generál Maurice Pellé přijel do Prahy v roce 1919 jako francouzský vojenský atašé, ale ještě téhož roku se stal vrchním velitelem nově vznikající československé armády, na jejímž utváření se podílel, a současně pomáhal urovnávat konflikty na hranicích s Maďarskem. V bubenečské vile sídlila vojenská mise (děkuji za informaci Kláře, která dole v komentářích opravila a doplnila tento článek). Pellé se v roce 1921 oženil s Jarmilou Braunerovou, neteří malířky Zdeňky Braunerové.
Zahradní průčelí vily se sloupy a schodištěm. Vpravo slovenské vevyslanectví.Podle českého internetu je generál Pellé pohřbený v pařížském Panthéonu, na francouzském seznamu osob, pohřbených v Panthéonu, však jeho jméno uvedeno není. Moje pařížská kamarádka Irena mi navíc nedávno poslala tuto fotku z pařížského hřbitova Batignolles, kde našla náhodou generálův hrob (nedaleko hrobu malířky Toyen, to je ovšem už jiná historie a taky jiný blog).

Pokud byste se do Bubenče vydali, nezapomeňte na procházku v okolních ulicích, zvlášť ve Slavíčkově a Suchardově ulici, kde jsou k vidění krásné vily - Jurkovičova, Koulova, Slavíčkova, Suchardova a mnoho dalších "bezejmenných".

Bubeneč, Pelléova 10

 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 31. března 2014 v 16:06 | Reagovat

Generál Pellé opravdu nebyl do Panthéonu nikdy ani uložen (a popřípadě poté přemístěn, jako že se takové případy stávaly). Hotovil jsem se informaci na Wikipedii opravit, tam se však přesně praví: "Byl pohřben ve vojenské kapli v pařížské Invalidovně." Což asi znamená, že se tam konal obřad a ostatky byly uloženy v Batignolles. Na francouzské Wikipedii se o Pelléově uložení nemluví - pokud zjistíte upřesňující informaci, rád na české Wikipedii zasáhnu.

2 praga-magica praga-magica | 31. března 2014 v 18:20 | Reagovat

[1]: O tom Panthéonu jsem to tedy asi četla jinde na českém internetu, jen teď už nevím přesně kde, tak jsem ten text trochu poopravila. Francouzské články, které jsem před psaním četla,  vůbec takový údaj neuvádějí.

3 Klára Notaro Klára Notaro | E-mail | 2. května 2014 v 22:21 | Reagovat

Ve vile dnes nazývané Pelléova byli od začátku roku 1919 ubytováni členové Francouzské vojenské mise, v jejímž čele stál generál Pellé. Se svou chotí Jarmilou zde nežil, svatbu s ní měl v Praze až v dubnu 1921, když působil v Cařihradu jako Vysoký komisař (ekvivalent velvyslance). Krásné fotografie, pěkné výstavy, ale co bude s budovou dál, když  se Anderovy sbírky stěhují?

4 praga-magica praga-magica | 4. května 2014 v 3:35 | Reagovat

[3]:Kláro, děkuji za doplnění. Na vilu, pokud vím, Praha 6 hodlá vypsat výběrové řízení na nového nájemce.

5 Sibyla Sibyla | 27. května 2014 v 20:46 | Reagovat

Pellého manželka Jarmila, neteř Zdenky Braunerové, byla asi o třicet let mladší než on, bylo jí sedmadvacet, když jemu táhlo na šedesát. Byla vdaná - z trucu - a kvůli Pellému se rozvedla. Byla to dáma půvabná, ale výstřední a značně roztržitá.  S khedivem rozprávěla o nepravostech muslimů v domění, že je pravoslavný duchovní, švýcarského prezidenta si pletla s majitelem hotelu, a největší faux pas udělala při setkání s princem Jusupovem, vrahem Rasputina. Optala se ho: "A nebojíte se tu vrahů, pane Rasputin?" Měla jedinou dceru Maryšku, která možná ještě žije.

6 Praga-Magica Praga-Magica | 6. června 2014 v 17:44 | Reagovat

[5]: Sibylo, děkuji za další úsměvné informace :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama