Předjaří v Královské zahradě

15. března 2014 v 12:00 |  Události
Tak se jmenuje výstava tulipánů, která byla včera zahájena v empírovém skleníku v Královské zahradě. Dozvíme se při té příležitosti i spoustu zajímavostí z historie pěstování těchto krásných jarních květin, které se k nám dostaly v polovině 16. století, kdy je právě do tehdy nově založené Královské zahrady poslal z Turecka velvyslanec císaře Ferdinanda I.
Výstava tulipánů je spojená s expozicí cenných váz ze sbírek Pražského hradu, a to ze všech historických období a z nejrůznějších materiálů.


Historický skleník pochází z roku 1820, kdy byl postaven u severní renesanční zdi zahrady na místě starého skleníku. Empírové průčelí stavby, dříve nazývané Zwinger, je obráceno k jihu směrem do zahrady. Byl původně stavěn jako oranžerie, ale sloužil především k zimnímu uchovávání rostlin a květin, které byly přes léto vystaveny v zahradě. Po nedávné rekonstrukci byly obě části skleníku zmodernizovány a slouží k předpěstování rostlin pro výsadbu na záhonech v Královské zahradě i k pěstování květin pro výzdobu prostor Hradu.V první místnosti jsou vystaveny především vázy (které jsem zapomněla fotograovat, protože mě tak moc nezajímají) a také kytice a různé vazby z tulipánů. Tulipánový ráj ovšem začíná až v druhé, větší části skleníku, kde jsou vysázeny stovky tulipánů nejrůznějších barev, tvarů a velikostí.Kromě tulipánů najdeme ve skleníku i aranžmá z dalších jarních květin - hyacintů, narcisů nebo petrklíčů, a také nádherné červené hortenzie (nikdy předtím jsem takovou barvu neviděla) nebo záplavu kvetoucích klívií.
Na starý skleník je napojena nová nízká stavba, která sice není v rámci výstavy přístupná, ale můžeme v ní alespoň z dálky vidět vyrovnané šiky pelargonií, macešek a dalších květin, které budou zahradníci v příštím měsíci vysazovat v zahradě na záhony a do kamenných barokních váz.Zahrada se otvírá až od 1. dubna, momentálně je přístupná jen vstupní část až ke kamenné balustrádě a vlevo ke skleníku. I na té malé ploše si ovšem můžeme na lavičkách vychutnávat jaro.
Výstava by se zdála jako dobrý tip na víkend, ale obávám se, že zde budou velké fronty a že budou skleníky přeplněné. Ideální návštěvu bych viděla ve všední den dopoledne (což se sice dobře řekne, ale ne vždycky je to možné).


Královská zahrada, vstup od Prašného mostu
Otevřeno denně do 23. března 2014 od 10 do 16.30 hodin
Jednotné vstupné 20 Kč
 


Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 15. března 2014 v 18:47 | Reagovat

já jsem tam byla na výstavě v loňském předjaří, to tam kromě květin byly vystaveny i svícny.

2 praga-magica praga-magica | 17. března 2014 v 20:16 | Reagovat

[1]: Jitko, loni jsem to nestihla... :-)

3 Ivana Ivana | Web | 20. března 2014 v 19:12 | Reagovat

Krásné fotky, kolegyně tam byla také, ale bohužel nefotí. Tak jsem se pokochala aspoň tady :)

4 Praga-Magica Praga-Magica | 21. března 2014 v 20:57 | Reagovat

[3]: Ivano, děkuji, to potěšilo, že se tady kocháte :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama