Kaple Božího hrobu na Petříně

22. dubna 2014 v 12:00 |  Praha 1
Na minulou procházku Petřínem, která nás podle jednotlivých zastavení křížové cesty přivedla až na vrcholek Petřína, tématicky navazuje kaple Božího hrobu, kterou najdeme hned vedle rozhledny.Kaple byla postavená v letech 1736 - 1737 jako kopie stejnojmenné kaple v Jeruzalémě a je jednou z asi patnácti podobných kaplí, který byly v Čechách postaveny v 18. století. (Nejstarší v Praze stojí na Zderaze - viděli jsme ji TADY). Tato petřínská kaple Božího hrobu má svoji dvojnici poblíž Slaného a stejně jako všechny ostatní, i na ní a v ní je plno skrytých symbolů a významů, odkazujících k biblickému příběhu.Před průčelím kostela stojí dvě postranní dlouhé kamenné lavice, které podle ikonografie představují místa, kde odpočívali strážci hrobu. Zubořezový pás ve spodní části kaple znázorňuje závory, kterými byl hrob zajištěn, zatímco tři prázdné rámy na průčelí ukazují umístění pečetí, které bránily Ježíšovým stoupencům v přístupu k hrobu - nad dveřmi je to pečeť prefekta Piláta Pontského a po stranách velekněží Anáše a Kalfáše.Nad dveřmi s kamennými zárubněmi je umístěný reliéf Ježíše se dvěma anděli, bohužel, autora se mi nepodařilo zjistit.
Kaple je jedinou památkou v této části Petřína, která netrpělivě čeká na rekonstrukci. Silný řetěz drží pohromadě nedovírající vstupní dveře, přes které je vidět prázdný a doslova vybydlený interiér. Tady na fotce jsou mřížové části ještě beze skla, takže bylo možné vnitřek si kaple prohlédnout a vyfotit, zatímco nedávné zasklení návštěvníky o tuto možnost připravilo - sklo je totiž z vnitřní (!) strany tak špinavé, že je téměř neprůhledné.Uvnitř toho stejně moc vidět není. Špinavá podlaha, ušmudlané zdi a zašlý Ježíšův obraz přímo naproti vstupu. Kaple je rozdělená na dvě části, stejně jako ta jeruzalémská. Z přední části vedou do zadní nízké dveře (nízké proto, aby se každý musel před božím hrobem sklonit - obvykle se dovnitř vstupovalo po kolenou), zadní část představuje samotný hrob. Před dveřmi je na zemi umístěný plochý kámen (tady spíš pravidelný betonový blok), kterým byl podle bible Ježíšův hrob uzavřen a na kterém seděl anděl, který zvěstoval Ježíšovo zmrtvýchvstání.Ve všech informacích, které se o kapli dají najít, se píše o tom, že okno v kopuli je orientováno tak, aby sluneční paprsky, které jím proniknou na velikonoce ve tři hodiny odpoledne, dopadly přesně na kámen na podlaze. Tentokrát jsem to konečně vyzkoušela, jenže pokus moc nevyšel. Sice jsem si na poslední chvíli uvědomila, že při stavbě kaple neznali letní čas a že tři hodiny budou vlastně čtyři, ale i když kolem čtvrté na chvíli vyšlo slunce, dovnitř kaple žádné paprsky nepronikly - pravděpodobně jim v cestě stojí okolní stromy.


Z venkovní strany má kaple devět slepých arkád, nesených sloupy, které mají různé tvary a různé hlavice - to proto, že jeruzalémská kaple byla stavěna z náhodně sehnaného materiálu. Na hlavicích sloupů jsou vyryty symboly kříže, jen na jedné z nich je čtyřlistá růže. Oblouky arkád jsou zdobeny symboly, které by měly odkazovat k Ježíšovi a Panně Marii. Jejich významu moc nerozumím - dvakrát se zde opakují tři hvězdy, které mohou mít více výkladů, navíc nevím, proč jednou v rámu a jednou bez rámu. Dvakrát je v oblouku tlapatý kříž, jednou osmicípá mariánská hvězda, jednou Davidova hvězda (která ovšem v době výstavby kaple zdaleka nebyla židovským symbolem). Záhadou je liška, nesoucí v tlamě mládě ... nebo kořist?
Pokud budou vzdělanější čtenáři vědět, budu vděčná za informace.Na vrcholku kaple je umístěná lucerna, nesená šesti dvojitými sloupy, s nízkou kopulí, zakončenou hvězdou a měsícem, místo kříže, který bychom tady spíš čekali.

 


Komentáře

1 Dana Dana | 22. dubna 2014 v 12:42 | Reagovat

co říct, stále bych se musela opakovat..ale i tak to řeknu, díky Vám se mnoho lidí vůbec dozví a nebo si aspon všimne kolik krás máme kolem sebe a chodíme jako slepí...

2 Eliška Eliška | E-mail | 23. dubna 2014 v 19:30 | Reagovat

Taky moc děkuji za informace zajímavě ilustrované krásnými fotografiemi. Poměrně nedávno jsem onu kapli obcházela a fotila, vůbec jsem si neuvědomila souvislosti. Ta lištička mě taky překvapila, jsem zvědavá, jestli nám ji někdo vysvětlí. Přeji krásné jaro!

3 praga-magica praga-magica | 23. dubna 2014 v 21:00 | Reagovat

[1]: Dano, děkuji, to je od Vás milé :-)

4 praga-magica praga-magica | 23. dubna 2014 v 21:00 | Reagovat

[2]: Eliško, děkuji za komentář, zatím to vypadá, že ti správní lidé, kteří znají vysvětlení, tady ještě nebyli :-)

5 VFP VFP | E-mail | 24. dubna 2014 v 9:27 | Reagovat

Mám dojem, že "liška" by mohl být vlk s uloveným beránkem - symbol ďábla, hrozícího pohltit duše a obelstěného Ježíšovou smrtí.

6 VFP VFP | E-mail | 24. dubna 2014 v 9:30 | Reagovat

(jinak, jistá "vybydlenost" ke kasplím Božího hrobu tak nějak patří... ;-)

7 Praga-Magica Praga-Magica | 25. dubna 2014 v 1:29 | Reagovat

[5]: Děkuji, doufala jsem, že Vy budete vědět :-) Taky jsem v tom zvířeti nejdřív viděla vlka s beránkem, ale na popisu ke kapli ve Slaném, kde je totéž, je napsané, že jde o lišku s mládětem (aniž by vysvětlili proč a co to znamená). U ostatních symbolů byste nevěděl? Ty obdélníky s kosočtverci? Vůbec netuším, o co jde...

8 VFP VFP | E-mail | 25. dubna 2014 v 7:12 | Reagovat

Lišky jsou taky biblická zvířata, ale vzhledem k Božímu hrobu mne napadá jedině: "Lišky mají doupata a ptáci hnízda, ale Syn člověka nemá, kde by hlavu složil..." (Mt 8,20)
Ostatní symboly jsou pro mne též záhadou, předpokládám, že byly prostě mechanicky přejaty z jeruzalémského předobrazu, podobně jako se u loretánských kaplí z úcty k originálu kopírují i různé "praskliny" na stěnách a pod.

9 Praga-Magica Praga-Magica | 26. dubna 2014 v 0:41 | Reagovat

[8]: Děkuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama