Procházka Valdštejnskou ulicí 1.

29. dubna 2014 v 12:00 |  Praha 1
Minulý týden jsme tady viděli stanici metra Malostranská, dnes se od ní vydáme Valdštejnskou ulicí směrem k Valdštejnskému náměstí. Na začátku letošního jara jsem tudy chodila kvůli práci několikrát týdně, téměř pokaždé s foťákem, takže ji mám zdokumentovanou několikrát v různém světle a pokaždé jinak podle postupujícího jara.První blok tří domů uvidíme ještě z atria u metra. Tím nejstarším z nich je barokní dům U černého beránka, stojící vpravo u nároží.Dvoupatrový dům má hladké průčelí se znakem nad vchodem. Za domem leží pod Starými zámeckými schody malý parčík, na jehož místě ještě do roku 1917 stály vojenské pekárny.


V domě žil a v pouhých 29 letech zemřel na tuberkulózu malíř Adolf Kosárek, "předchůdce české realistické krajinomalby", jak říká pamětní deska.Hned vedle leží úzký dům, téměř celý pokrytý poutači, reklamami a dekoracemi hotelu (proč jim nikdo neřekne, že méně je více?), další na řadě je rohový novobarokní dům, ve kterém sídlí belgické velvyslanectví. Oba domy byly kolem roku 1915 postaveny na místě dvou předchozích domů U varhaníků a U bílého beránka.


Dům má krásnou tepanou mříž vchodových dveří; podobná je i vedlejší brána, která uzavírá vchod do zahradyV zahradě stojí další novobarokní palác, pocházející se stejné doby. Dříve v něm sídlilo indické velvyslanectví, teď je tu mezinárodní škola. Za ní se za stromy skrývá úzký růžový domeček, ve kterém při svém natáčení v Praze bydlel Miloš Forman.


Zeď této zahrady odděluje dlážděnou cestu, která vede ke vchodu do Fürstenberské zahrady, rozkládající se ve svahu na deseti terasách. Informace k její návštěvě najdete dole.

Další na řadě při cestě Valdštejnskou ulicí je Fürstenberský palác. Od roku 1918, s krátkou přestávkou v době 2. světové války, zde sídlí polské velvyslanectví. Palác vznikl z nejdříve původně renesančního paláce nejvyššího královského komorníka Václava Berky na konci 16. století postupnými přestavbami v polovině 17. století, kdy dům přešel na rod Netolických, a další významnou přestavbou kolem roku 1822, kdy ho zakoupil Karel Egon z Fürstenberga. Ten byl majitelem dnešního Pálffyovského paláce a z domu, zakoupeného od Netolických, zřídil hospodářské budovy. Ze zahrady paláce se stala ohrada, ve které Fürstenberg skladoval dříví a litinové výrobky. K rekonstrukci, která dům navrátila do původního stavu, došlo až za jeho syna, který dům zrekonstruoval a nechal vytvořit zahradu, kterou obehnal ozdobným litinovým plotem. Ten zahradu ohrazuje dodnes a díky němu máme možnost si ji prohlédnout.Tento pohled z ulice nám ukazuje přední část zahrady s bazénkem s kovovou plastikou chlapce s volavkou. V uplynulých týdnech jsem tento pohled fotografovala několikrát - od zimní fotky holých stromů, přes nádherně rozkvetlou magnólii, která se sklání nad vodou, až po tento obrázek zcela zelených stromů, stínících bazén se sochou, a s řadou tulipánů v polských národních barvách v popředí.Když byla začátkem dubna otevřená cesta, vedoucí ke vstupu do terasové Fürstenberské zahrady, otevřely se další pohledy na krásný parter, ať už s výhledem na mohutné stromy, které jsou pozůstatkem původního anglického parku z 19. století, nebo na bazén se sochou Neptuna v zadní straně zahrady. Přes zahradu se nabízí také nádherné výhledy na celý svah malé i velké Fürstenberské zahrady s altánkem, stojícím pod Starými zámeckými schody, a dokonce až na Hrad.Polská ambasáda je možná jediná v Praze, která si žárlivě nestřeží svoje soukromí a takto nabízí pohled na svoji zahradu i budovu ze všech stran - aspoň si nevybavuji žádné jiné velvyslanectví, kde by nás nechali takto jim zírat pomalu až do kuchyně. Poláci zachovali historický železný plot, neobehnali svoje území zdí a dokonce na mě ani neposlali ochranku, když jsem jim přes ten plot týden co týden strkala objektiv.Na plotě zahrady hned vedle vstupní brány do paláce najdeme malou výstavku, připomínající činnost SolidarityPohled na zadní stranu paláce s vjezdem do dvora. Po pravé straně vidíme zeď Valdštejnské zahrady a dál s vysokými vikýři zeď Valdštenského paláce.
Moc daleko jsme se dnes sice nedostali, ale protože těch zajímavostí je v ulici až příliš, necháme si další úsek na příště.
 


Komentáře

1 Dana Dana | 29. dubna 2014 v 14:17 | Reagovat

zas a znova, díky za krásné fotky, zajímavý a poutavý komentář a těším se na příště:)

2 praga-magica praga-magica | 1. května 2014 v 15:02 | Reagovat

[1]: Děkuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama