Kalvárie

19. května 2014 v 12:00 |  Praha 1
Kaple Kalvárie na vrcholku Petřína je součástí křížové cesty a kaple Božího hrobu, které jsme tady viděli kolem velikonoc. Připomíná ukřižování Krista na betlémském kopci Golgota (což znamená "lebka", kopec prý měl takový tvar).Kaple pochází společně s jednotlivými kapličkami křížové cesty z let 1735 - 1737. Na průčelí vidíme sgrafito s tématem Kristova vzkříšení, které vytvořil J. Riedl v roce 1936 podle kartónu Mikoláše Alše.

Kapli jsem ještě nikdy neviděla otevřenou a dovnitř je špatně vidět, za vstupními dveřmi jsou totiž ještě jedny skleněné, které odrážejí světlo tak, že se přes ně nedá fotografovat. Pod prostým oltářem najdeme napodobeninu skály - Golgoty, ze které přes zlatý rám vyčnívá jednoduchý dřevěný kříž. Podle Emanuela Pocheho zde má být původní barokní sousoší Kalvárie (nyní zřejmě uklizené do bezpečí?) a pod kaplí fiktivní Kristův žalář.Malá kaple má hezká vitrážová okna


Při levé straně u vstupu do kaple najdeme malou kazatelnu a když se zanoříme do křoví pod kaplí, můžeme si ji prohlédnout i z přední strany, na které je vytvořený znak, o kterém jsem vůbec nikde nic nenašla. (Pozor, až se budete z toho křoví zase nořit, ať nevylekáte kolemjdoucí tak jako já :-))


 


Komentáře

1 Chrudoš Chrudoš | Web | 18. června 2014 v 11:19 | Reagovat

Řekl bych, že má kapli ve správě město nebo městská část, nějaký specializovaný odbor..? Myslel jsem, že aktivně dohledám, komu by se dalo zavolat, aby tam pustil třeba organizovanou skupinu na prohlídku, dělával jsem to takhle jako oddílový vedoucí ve Skautu. Ale nezadařilo se. Úředníci jsou většinou celkem ochotní, když se jim vysvětlí, jak je potřeba dětem vštěpovat lásku k historii...
Druhá věc je, že kaplička Kalvárie je maličká a dveře Vám tam asi jen tak někdo odemčít nepoběží. Když, tak v rámci nějakého delšího programu?

2 Praga-Magica Praga-Magica | 20. června 2014 v 2:24 | Reagovat

[1]: Já si spíš myslím, že kaple patří pod farnost, která spravuje vedlejší kostel. Třeba tam někdy na někoho narazím a uspěju :-)

3 Jozef Jozef | 18. března 2017 v 19:19 | Reagovat

To musela byt celkom sranda... Zenska paparazzi leze z krovia a strasi okoloiducich ;-))) Ale zas je to potvrdenie toho, ze sa teme Tvojho blogu venujes velmi uprimne a cielavedome. Vela inych bloggerov je povrchnych, Ty si pravy opak. Uprimne blahozelam a ako sa medzi nami fotografmi hovori: nech Ti svieti (nielen pri fografovani) dobre svetlo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama