Procházka Valdštejnskou ulicí 2.

3. května 2014 v 12:00
Při dalším pokračování naší procházky Valdštejnskou ulicí uvidíme za Fürstenberským palácem vpravo mohutnou budovu Kolovratského paláce. I tento sahá svým původem až do 16. století a také prošel mnoha rekonstrukcemi a změnami majitelů. Palác byl po roce 1784 přestavěn hraběnkou Černínovou podle návrhu architekta Ignáce Palliardiho. Pozdější název zněl Schaffgotschský palác, později v 19. století Kolovratský, po roce 1918 sídlo předsednictva ministerské rady. Budova prodělala ve 20. a 50. letech minulého století další úpravy. Po roce 1945 zde sídlilo ministerstvo informací a osvěty, později ministerstvo kultury, dnes tady najdeme kanceláře Senátu.


Historické prvky na paláci na první pohled klamou - na ten druhý na nich objevíme státní znakHeslo Kolovratů a jejich erb s orlicí. Mimochodem, na rozdíl od dnešního názvu paláce s jednoduchým "v", rodina stále používá původní jméno s dvojitým "w".Pamětní deska na paláci připomíná události po atentátu na HeydrichaProtože palác není v úzké ulici pořádně vidět, na část jeho průčelí, především trojúhelníkový štít se sochařskou výzdobou a atiku s vázami a soškami putti, se můžeme podívat z protějšího II. nádvoří Valdštejnského paláce. Není důvod se ostýchat vstoupit, nádvoří je přístupné a můžeme přes něj projít i na další nádvoří a do Valdštejnské zahrady.Kolovratský palác je od roku 1952 spojen stavebně s Malým Fürstenberským palácem (dříve také Malý Černínský), který stojí za ním těsně pod hranou svahu. Z ulice není vidět, jen z palácových zahrad nebo částečně z nádvoří mezi Kolovratským a Pálffyovským palácem.Malý Fürstenberský palác má podobnou historii jako Kolovratský, byl také přestavěn hraběnkou Černínovou, v pozdější době se měnili jeho majitelé, až se od roku 1866 jeho vlastníky stávají Fürstenbergové, v jejichž vlastnictví byl palác až do roku 1945. Dnes je také součástí kanceláří Senátu.Vrátíme se na II. nádvoří Valdštejnského paláce, dovnitř ale nepůjdeme, tam už jsme byli TADY. Valdštejnova bronzová socha na II. nádvoří byla vytvořená Ludvíkem Šimkem kolem poloviny 19. století podle sádrového modelu, dnes umístěného v recepci u vchodu ze IV. nádvoří.


Ve Valdštejnské ulici by byl potom na řadě další z paláců, tentokrát Pálffyovský, ten jsme ovšem viděli už TADY, takže se příště můžeme zaměřit na vedlejší nádvoří.

 


Komentáře

1 vejnar vejnar | Web | 11. května 2014 v 20:51 | Reagovat

Vidím, že chodíme stejnými pěšinami:) 7.5. jsem byl prvně ve Valdštejnské zahradě, viz obrázek na webu. O kousek dál jsem potkal Švarcenberga a pak Rátha:)

2 milkar milkar | 15. května 2014 v 21:43 | Reagovat

Děkuji za váš krásný blog.Prahu jsem začala objevovat až v důchodu. Vždy, když jedu k dceři potěšit se s vnoučaty, vyhradím si den, dva, na courání Prahou.Dost míst, o kterých píšete, jsem navštívila a teď plánuji, kam ještě musím.

3 praga-magica praga-magica | 16. května 2014 v 0:07 | Reagovat

[1]: V Praze nakonec driv nebo pozdeji vsichni projdou ta nejznamejsi mista, takze i Valdstejnskou zahradu :-) Ta Vase fotka s tou dramatickou oblohou je moc hezka.

4 praga-magica praga-magica | 16. května 2014 v 0:09 | Reagovat

[2]: Dekuji za mily komentar, to me moc tesi, ze Vam muj blog muze byt uzitecny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama