Procházka Valdštejnskou ulicí 3.

17. května 2014 v 12:00 |  Praha 1
Po delší pauze, během které jsem stačila absolvovat kratší dovolenou (informace budou hned co si utřídím fotky i zážitky), se vrátíme zpět do Valdštejnské ulice, kde jsme minule zůstali stát před kovanou branou proluky mezi Kolovratským a Pálffyho palácem. Z tohoto malého nádvoří se po schodišti vstupuje do palácových zahrad pod Pražským hradem a právě odtud je i nejlepší výhled na Malý Fürstenberský palác, schovaný za Kolowratským palácem.


Na nádvoří rostou katalpy, stromy, jejichž jméno jsem se dozvěděla právě tady z letáčku, umístěného na plotě. Zaujaly mě už dřív na jihu Evropy svými velkými srdčitými listy, podobnými přerostlým lipovým, bílými květy, připomínajícími lekníny, a plody ve tvaru dlouhých lusků. Když jsem je fotila asi před měsícem, nebylo na nich, na rozdíl od ostatních okolních stromů, po zeleni ani památky - jižní původ se nezapře, ještě na ně nebylo dost teplo.O této soše klečící dívky všechny spolehlivé zdroje mlčí, takže budu vděčná za eventuální informaci...Do zahrad se vydáme někdy jindy, až bude víc časuV přízemí Pálffyho paláce se vstupem z nádvoří sídlí legendární Jazzová sekcePokračování ulice za Pálffyho palácem tvoří tři úzké staré domy. Hned ten první vpravo, U tří sedláků, mě zaujal tím, že má sice popisné i orientační číslo, ale nemá žádný vchod. Dnes je součástí Pražské konzervatoře, která sídlí v Pálffyho paláci, ale jak to s ním bylo dřív? Měl svůj vchod, který byl později zazděn?


Další dva domy v ulici, Kastelmurovský nebo také U Kovářů s číslem 18 a Dům u Zlatého slunce s číslem 20, patří Muzeu Jana Ámose Komenského. Muzeum jsem neviděla, zajímal by mě ale spíš dům sám o sobě pro svoje stáří (jenže se v něm nesmí fotit). Pochází z roku 1623, kdy ho nechal postavit komorník císaře Rudolfa II. Havel Oberšverder.Hezké pavlače tohoto domu můžeme vidět ze dvora vedlejšího Ledeburského paláce

Ledeburský palác (dříve Trauttmandsdorfský) vznikl spojením dvou starších domů v roce 1601 (nad portálem vidíme letopočet 1571, rok postavení jednoho z původních domů). Jeho úpravu provedl Jan Santini Aichl, který také vytvořil terasovou zahradu za domem. Dnešní podoba, jejímž autorem je Ignác Palliardi, pochází z roku 1787, kdy dům získali Kolovratové.
Dům, ve kterém sídlí Národní památkový ústav, má dva vchody - ten první vede na dvůr, který jsme viděli nahoře, zatímco tím druhým, málokdy otevřeným, se dostaneme na další půvabný dvorek, který jsme viděli loni TADY.


To už jsme se dostali na Valdštejnské náměstí s palácem, ve kterém sídlí Senát. O něm najdete informace TADY.No a když chvilku počkáte, třeba také narazíte na tým s reportérkou z jedné nejmenované soukromé televizeDalší dům sice už patří k Valdštejnskému náměstí, ale neodpustím si jeho fotku. Pokud budete mít příležitost nakouknout za vždy neprodyšně uzavřená vrata, neváhejte, uvnitř se skrývá hezký dvorek. Viděli jsme ho také ve filmu Věry Chytilové Faunovo velmi pozdní odpoledne - přesně tady ve filmu bydlel Leoš Suchařípa.


 


Komentáře

1 Petr Zeman Petr Zeman | E-mail | 17. května 2014 v 13:33 | Reagovat

K domu "U tří sedláků" mohu něco dodat: Dům měl samozřejmě samostatný vchod a to dokonce až do roku 1952, kdyby byly po převzetí ministerstvem kultury zazděny.

2 Petr Zeman Petr Zeman | 17. května 2014 v 13:41 | Reagovat

A ještě k domu " U Zlatého slunce". Havel Oberšvender koupil už stávající dům, který byl postaven už po požáru na M.Straně, ale i před požárem na parcele stál na místě starší dům, takže je otázkou, zda jeho zbytky nejsou ve stavbě zachovány. Už podle úzké parcely se dá tušit gotické založení.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 18. května 2014 v 2:40 | Reagovat

[1]: Děkuji, to je přesně to, co jsem nemohla nikde najít, kdo a kdy ty dveře zazdil.
No a ten vedlejší dům mě právě proto zajímá zevnitř, tak se tam snad někdy půjdu podívat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama