Terasy Barrandov

21. května 2014 v 12:00 |  Praha 5
Když v roce 1924 ing. Václav Havel (otec bývalého prezidenta) cestoval po USA, v San Francisku ho zaujala restaurace Cliff House, umístěná na skále nad mořem, a koncepce zahradních měst. Po návratu do Prahy koupil pozemky na romantickém vrchu Habrová, kde po složitém jednání s úřady začal budovat zahradní město, pro které vymyslel název Barrandov podle francouzského vědce Joachima Barranda, který v 19. století v těchto místech zkoumal zkameněliny.
Havel nechal na skále nad řekou postavit podle vzoru obdivovaného Cliff Housu restauraci s terasami pro tři tisíce lidí, kterou později doplnil barem Trilobit. Autorem projektu Barrandovských teras byl architekt Max Urban, který navrhl i některé z domů v nově vznikající okolní čtvrti, a především filmové ateliéry na vrcholku kopce.
Terasy Barrandov se staly rychle centrem společenského života pražské smetánky. Jejich původní podobu všichni dobře známe z dobových snímků a hlavně z filmů pro pamětníky. Po roce 1948 byl majetek rodiny Havlových znárodněn, ale terasy sloužily dál, i když za postupného chátrání.První pocit při dnešním pohledu na prvorepublikovou chloubu je zoufalý údiv. Údiv nad tím, že to došlo až tak daleko. Památkově chráněná budova a celé její okolí je ve strašném stavu a přestože se neustále mluví o jejich rekonstrukci, stále se nic neděje.
Terasy byly po roce 1989 vráceny bratrům Havlovým, kteří je převedli na svoje manželky. Dagmar Havlová Veškrnová poté odkoupila od své švagrové druhou polovinu teras a snažila se zahájit jejich rekonstrukci. Přestože na internetu najdete už od roku 2000 nejrůznější projekty a informace o tom, že se už už začne stavět, žádný z projektů nevyšel. Dagmar Havlová terasy později prodala a nový vlastník se opět snaží - pokolikáté už - realizovat nový projekt, podle kterého by původní budova s restaurací měla být zrekonstruována a na místě teras a vyhořelého Trilobit baru postaven hotel.


Nebude to trvat dlouho a původní název teras skončí někde ve sběrně šrotu. Možná aspoň ten by šel zachránit?


Dovnitř se jít nedá, přestože se zdá, že ukrajinští hlídači, kteří zde působili v minulosti, tady už nejsou. Nejsem ale zas takový hrdina a hazardér, tak jsem ani žádné přístupové cesty nehledala - jen jsem se podívala přes špinavé skleněné dveře dovnitř, kde stále zůstávají zachovalé mramorové schody, a prošla všechno křoví v okolí, odkud je na budovu vidět.Původní brána, kterou se dřív vstupovalo na elegantní terasy ke stolkům pod slunečníky, dnes vede do nepřehledného houští náletových keřů a kopřiv. Od brány vede bílý oblouk oprýskané dřevěné mříže, která terasy ohrazovala, a podél níž vede v trávě vyšlapaná cestička do rejdiště bezdomovců. (Pozor, na cestě je v trávě ukrytá kanálová šachta bez poklopu).Fotka je stará přesně měsíc, dnes to bude zarostlé ještě víc
Terasa baru Trilobit. Jak vypadala kolem roku 1930 můžete vidět v dolní části staré fotografie dole


Dál už jsem si netroufla. Tam někde dole jsou zbytky Trilobit baru, postaveného v roce 1937 podle návrhu dalšího z "barrandovských" architektů Vladimíra Grégra. Od roku 1982, kdy v něm skončil provoz, chátral a po roce 1989 v něm žili bezdomovci. Ti byli také pravděpodobně příčinou požáru, který v této dřevěné památkově chráněné budově vypukl v roce 2005 a prakticky ji srovnal se zemí.Dřívější slávu Barrandovských teras připomíná už jen oprýskaná tabule v křoví nad barrandovskou silnicí, po které sviští jedno auto za druhým.

K terasám patří neodmyslitelně i bazén se známým skokanským můstkem pod skalou, ke kterému se vydáme příště.


Podrobné informace o celém projektu Barrandova najdete na stránkách www.barrandov1928.cz, ze kterých jsem čerpala informace i pro tento článek.

 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 21. května 2014 v 12:42 | Reagovat

Ochranáři dělají kolikrát skoro až zbytečně kravál, ale tuhle unikátní záležitost i oni nechali dojít do stavu, který už je asi za bodem zlomu...
V hlavě mám zasutou vzpomínku z první poloviny 90. let, kdy jsme tu byli s malými dětmi a Terasy v nějakém improvizovaném poloprovozu částečně fungovaly, takže tu bylo možno dostat občerstvení.

2 Emil Emil | 21. května 2014 v 19:36 | Reagovat

Je to tam smutné, ale je to obtížně řešitelný problém. Rekonstrukce by stála hodně peněz a je riziko, že se investorovi budou špatně vracet. Ve 30. letech to byla jedinečná atrakce. Dnes jsou lidé zhýčkáni tolika možnostmi, že výhled na automobilový barrandovský most by nemusel být dostatečně atraktivní pro zaplnění restaurace. Asi by musely pomoci daňové peníze z vhodného programu na záchranu památky.

3 Olia Olia | E-mail | 21. května 2014 v 21:26 | Reagovat

Při pohledu na nové fotky jsem smutná,s přítelem jsme před dvěma lety z velké zvědavosti a kvůli lákavé možnosti ulovit s foťákem zajímavé pohledy jsme přelezli tu bílou bránu a tehdy to zdaleka nevypadalo tak děsně a zarostle, .. viz moje fotky na http://www.podnikatel.cz/clanky/podivejte-se-jak-dopadlo-misto-kam-s-oblibou-chodil-masaryk-burian-ci-havel/
to místo mě fascinuje odjakživa.. áchjo, vypadá to beznadějně..

4 praga-magica praga-magica | 21. května 2014 v 22:48 | Reagovat

[1]: Já si, bohužel, starý provoz Teras nepamatuji, zato jsem ale jednou byla v Trilobit baru těsně před jeho zavřením :-)

5 praga-magica praga-magica | 21. května 2014 v 22:50 | Reagovat

[2]: Emile, to máte pravdu, podle toho, co jsem se dočetla, ty minulé projekty v podstatě zkrachovaly proto, že vždycky než dostal investor stavební povolení, změnila se situace a stavba se stala nerentabilní. Takže se upravoval projekt a tak pořád dokola. Ta investice bude ohromná a návratnost zřejmě obtížná.

6 praga-magica praga-magica | 21. května 2014 v 22:52 | Reagovat

[3]: Děkuji za odkaz na Váš článek a fotky, je to zajímavé vidět zevnitř, já jsem se tam pokaždé hloupě vydala sama a přes ten plot jsem si prostě netroufla :-) V té zeleni navíc teď není vůbec nic vidět.

7 Olia Olia | E-mail | 21. května 2014 v 23:05 | Reagovat

[6]:nojo,přes plot to chce parťáka! :-)

8 RoBertino RoBertino | E-mail | 22. května 2014 v 1:17 | Reagovat

Barrandovské terasy mě zajímají už dlouho, a bazén sám o sobě také - natočil jsem o něm dokument, dnes už starý 10 let a jak se tu píše, pořád se jen čeká... ale na co? Terasy mají mnoho zvláštností, například tu v rámci jedné rockové akce vůbec naposled vystoupil český král rock and rollu Miki Volek. Jen bych rád trochu poopravil ono velké zatížení finanční pro opravy a přístup první dámy. Téměř dva roky se snažila s památkáři usmlouvat spoustu výjimek, a když to nevyšlo, tak "rodinný majetek" prostě pustila dál. Je také podivné, že zhruba v té době jsem točil zmíněný film a bylo absolutně nemožné se do areálu dostat, ale bezdomovci, co podpálili Trilobit bar, ti tam byli pořád. Co když to nebyla jen nepozornost? A také jsem viděl vizualizaci "nových Teras", stále více to na mně působí dojmem, že se jen čeká, až se původní chráněná stavba sesype sama, aby se mohl na pořád lukrativním místě postavit modernistický moloch.
Každopádně za článek děkuji, je to srdeční záležitost. Případné archiválie k bazénu mohu poskytnout.

9 RoBertino RoBertino | E-mail | 22. května 2014 v 1:19 | Reagovat

[1]: Michale, právě v tomhle směru památkáři bojovali s paní Dášou seč jim síly stačily a nedovolili de facto likvidaci Teras jako takových (viz novinové články). Jenže památkáři prostě asi nemohou vzít nářadí a začít opravovat sami.

10 Praga-Magica Praga-Magica | 23. května 2014 v 23:52 | Reagovat

[8]: Děkuji za všechny doplňující informace. Něco podobného jsem taky slyšela odjinud. Na celé té věci mi nikdy nešlo do hlavy, jak je možné, že V.H. dopustil takové chátrání objektu, který pro jeho otce tolik znamenal, a že dovolil ten prodej (asi už neměl ani poradní hlas :-().

11 Eliška Eliška | E-mail | 26. května 2014 v 19:35 | Reagovat

No, je to moc smutná historie! Díky za zajímavé informace! Také si vzpomínám na zážitky ze svého dětství, kdy jsme i s rodiči došli PĚŠKY od tramvaje a poseděli na terase. My děti jsme si připadaly jako ve velkém světě, ač to byla zrovna tuhá padesátá. V Trilobit baru jsem byla taky párkrát, už jako dvacítka. Ale dovedu si představit, jaké by teď byly už při schvalování projektu problémy třeba s parkováním!

12 chocolate chocolate | Web | 22. června 2015 v 5:05 | Reagovat

snadná půjčka net :-P

13 setups setups | Web | 28. září 2016 v 5:53 | Reagovat

pujcka zuno 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama