Pražský chodec Apollinaire

6. července 2014 v 12:00 |  Praha 1
V březnu roku 1902 přijel do Prahy z Drážďan na tehdejší nádraží Františka-Josefa (dnešní Hlavní nádraží) francouzský básník Guillaume Apollinaire. Jeho dvoudenní pražský pobyt ho inspiroval k napsání povídky Pražský chodec, ve které v prvních odstavcích popisuje svůj příjezd do města a první dojmy z Prahy a z jejích obyvatel, aby se hned potom nechal unést svojí představivostí a vyprávěl fantaskní příběh o setkání s Bludným Židem, který ho provede tajemnými místy Prahy a její židovské čtvrti.
Místo svého pobytu popisuje v povídce takto:
" ... Odkázal mě na hotel, který stál v ulici, jejíž psaný název se vyslovuje přibližně jako "Porjitz". ... V přízemí hotelu, který mi ukázal, se nacházel šantán. V prvním patře jsem narazil na stařenu, se kterou jsem vyjednal cenu a která mě poté odvedla do úzkého pokoje, v němž byly dvě postele. Řekl jsem jí, že hodlám bydlet sám. Žena se usmála a řekla mi, ať dělám, jak myslím, ale že v každém případě najdu snadno společnost v šantánu v přízemí."

Podle některých informací hotel stával Na Poříčí v místech dnešní Pasáže Archa, jiné prameny uvádějí, že v místech vedlejší Legio banky (ta byla postavená na místě pivovaru a kabaretu U Bucků, který by mohl být oním šantánem) a už dávno zmizel z mapy Prahy. Apollinairovu přítomnost tak připomíná jen památník, umístěný na dvorku, do kterého ústí Pasáž Archa. Jeho autorem je německý sochař Heribert Maria Strub. Památník byl odhalený v březnu 2012 a tedy 110 let od Apollinairova příjezdu do Prahy.Někde tady to byloPodobu, kterou dal Apollinairovi sochař, můžeme srovnat s jeho fotografií
Guillaume Apollinaire, vlastním jménem Wilhelm Albert Włodzimierz Aleksander Apolinary Kostrowicki se narodil 25. srpna 1880 v Římě jako nemanželský syn polské šlechtičny a sicilského důstojníka. Vyrostl v Monaku, studoval také v Nice a v Cannes. Do Paříže přišel v roce 1900, pracoval v bance a na burze, působí také jako preceptor, píše do novin. Seznamuje se s Picassem, Derainem, Celníkem Rousseau a dalšími umělci té doby, žije v uměleckém prostředí a pro celé jedno umělecké hnutí vymýšlí název surrealismus. Po vypuknutí 1. světové války se dobrovolně hlásí na vojnu (nejdříve musel ovšem získat francouzské občanství, teprve potom ho odvedli), kde je v roce 1916 zraněn a po přeložení do Paříže umírá 9. listopadu 1918 na španělskou chřipku. Je pohřben na pařížském hřbitově Père Lachaise, jeho náhrobek navrhl Picasso. Zvídavější najdou podrobný životopis TADY.

 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 11. srpna 2014 v 20:09 | Reagovat

Takhle vypadal dvůr dříve, s vodním prvkem http://www.prazskekasny.net/kasna.php?strana_id=40

2 praga-magica praga-magica | 12. srpna 2014 v 0:11 | Reagovat

[1]: Děkuji, Jano, skoro se mi to nádvoří dřív líbilo víc :-)

3 jana jana | E-mail | 12. srpna 2014 v 5:57 | Reagovat

Rozhodně bylo v létě příjemně chladné, voda dělá moc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama