Richtrův dům

13. srpna 2014 v 12:00 |  Praha 1
Naše další cesta povede jen o kousek dál, do vedlejšího Richtrova domu s výstavním průčelím, vedoucím do Malého náměstí. Palác zasahuje hluboko do bloku a ústí na druhé straně do Michalské ulice. V přízemí je průchozí, je proto možné si prohlédnout zvenku jeho dispozici a také spleť dvorků, teras a spojovacích můstků.Stejně jako další staroměstské paláce, i tento byl postaven na románských základech z přelomu 12. a 13. století. V roce 1563 byl renesančně přestavěn především v traktu směrem k Michalské. Tento zadní trakt byl propojen s částí domu u Malého náměstí v letech 1714 - 1726 zásluhou Marie Josefy Martinicové. Po roce 1759 nechal nový majitel provést rokokové úpravy a právě v té době vznikly zajímavé části dvorních pavlačí, teras a střešní altán, stejně jako tříramenné schodiště uvnitř budovy.


V roce 1798 byl dům s barokní fasádou doplněn klasicistním portálem, jehož autorem je Johann Ludwig Kranner. Dům dnes nese dnes jméno majitele, který ho koupil v roce 1836, a kterým byl bohatý pražský zlatník Jan Richter, který ho později odkázal chudobinci sv. Bartoloměje.
V roce 1882 zde byla zřízena první telefonní centrála v Praze, později zde sídlila část magistrátu. Dnes je majitelem domu společnost Flow East, která dokončila rekonstrukci, započatou už před revolucí.Renesanční malované dřevěné stropy, které pocházejí z přestavby v 17. století, zůstaly v některých místnostech zachovány. V domě sídlí soukromá vysoká škola, takže jsou všechny místnosti zařízené jako přednáškové sály a žádné zajímavé interiéry zde nenajdeme.
Škola, která vyučuje v angličtině, má jednotlivé třídy pojmenované podle slavných osobností české kultury - to je sympatické, protože se s nimi takto studenti lépe seznámí, zvlášť když u vstupu do každé třídy je krátký životopis dotyčné osoby."... no nedivte se, prosím vás - v takový krásný společnosti", zpíval kdysi Jiří Suchý a mně ta písnička u těch tříd hned zněla v uších.Jako poměrně prázdné třídy zůstaly i tři reprezentační místnosti podél hlavního průčelí. Aspoň výhled kdyby za to stál, ale tu neustále expandující turistickou restauraci, která úplně pohltila i kašnu s hezkou zlatou mříží uprostřed náměstí, nechápu. Už aby byla zima a zmizelo to.Výhled směrem do MIchalskéNo a protože dvorky a pavlače, to je moje, nevěděla jsem na těch dvou patrech nejrozmanitějších venkovních staveb, co dřív. Všchny ty pohledy a průhledy mě fascinovaly.Dům sice nad svým okolím nijak neční, ale i přesto z horních teras nabízí zajímavé pohledy na okolní střechy a také na věž nešťastného vedlejšího kostela sv. Michala, který už rozhodně zažil lepší časy, než v posledních desetiletích.

Zpracováno podle letáku, vydaného společností Flow East.


Staré Město, Malé náměstí 1, Michalská 23 a 25, Hlavsova ulička
 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 13. srpna 2014 v 12:41 | Reagovat

Miluju průchozí domy Starého Města, díky za interiér budovy.

2 Jana Jana | E-mail | Web | 13. srpna 2014 v 20:39 | Reagovat

V Praze jsou moc krásné domy. Když člověk prochází kolem tak si to mnohdy ani neuvědomí,protože většinou jde za svým cílem a nemá čas se rozhlížet.Díky za krásné fotky.

3 Marek Marek | 15. srpna 2014 v 8:34 | Reagovat

Díky, Hanko, je to moc zajímavé. A líbi se mi také nový zaběr s titulem "Praga magica"!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama