Botanická zahrada Pod Táborem

12. září 2014 v 12:00 |  Praha 9
Ještě nedávno jsem o té zahradě neměla ani tušení. Dozvěděla jsem se o její existenci někdy v létě na stránkách Výlety a procházky a bylo to překvapení - zrovna tuto oblast Prahy 9 mám spojenou spíš s továrnami, železnicemi, garážemi a dílnami a něco podobného bych tady rozhodně nečekala. Zahrada patří Střední odborné škole zahradnické, která sice sídlí na Jarově, sem ale žáci docházejí na praxi.Už od vchodu jsou nad sloupky se soškami andělíčků vidět ve stráni impozantní řady starých skleníků, bohužel už několik let nevyužívaných, prázdných a čekajících na zboření. Pohled na ně mi okamžitě připomněl jeden nedávný film a jak jsem si později ověřila, opravdu se tady natáčelo. Takže otázka pro filmové nadšence zní: který český film se tady natáčel?


Zahrada se rozprostírá na rovině a na sprašových svazích kopce Tábor. Dominuje jí tak zvaná Jiráskova vila (nebo taky Malešický záměček). Vila vznikla postupným přestavováním domku hlídače vinice, která tu kdysi ležela. Nese jméno komorního rady Jiráska, majitele továrny na nábytek ve Vysočanech a obchodníka s uhlím, který ji koupil ve 20. letech minulého století. Ten také vybudoval zahradu, na jejíž založení si přizval zahradního architekta Františka Thomayera. Skleníky, které vidíme nahoře, pocházejí z té doby (i když oproti původnímu stavu už nejsou úplné), stejně jako celá dispozice zahrady, betonový most v její zadní části, altánek, zasazený ve svahu, a některé vzrostlé stromy ve spodní části zahrady.
Zahrada byla po válce vyvlastněná, v roce 1954 přidělená Zahradnickému podniku a už tehdy tu začala působit škola, založená už v roce 1909.Ve vile dnes sídlí správci zahrady a slouží škole k různým akcím. Je obklopená tropickými rostlinami a hned vedle ní začíná první z řad skleníků. Už na první pohled jsou opravdu ve špatném stavu, poničené tím, že jejich základy začaly sjíždět ze svahu dolů, ale přesto jsou krásné. Do celé soustavy osmi pater skleníků se vstupovalo právě tudy, skleněnými dveřmi nedaleko od vily.
Když se od vily vydáme nahoru do svahu, narazíme na betonový altánek. I ten je původní a dřív z něj musel být krásný výhled na tehdy ještě paneláky, teplárnami a spalovnami nezaplevené Malešice.V horní části zahrady se dostaneme až téměř k rušné Českobrodské silnici. Stojí zde celé řady dalších skleníků a pěstebních ploch, zázemí pro pracovníky, přístřešky na strojní vybavení a také několik soukromých domků. To vše je důvodem k tomu, že je do horní části zahrady zákaz vstupu do 15 hodině, tedy po ukončení pracovní doby.

Po vrstevnici se odtud dostaneme do nejzazší části zahrady, kde se nad úzkou roklinou vypíná původní betonový most s terasou. Po schůdcích, zarostlých vysokou trávou, se dostaneme ještě výš, téměř až ke zdi zahrady, kde leží malá vybetonovaná plošinka, na které kdysi stával altánek.

Cestou od mostu se dostaneme do spodní, rovinaté části zahrady, kde leží nové skleníky, které nahradily ty původní. Jeden z nich je veřejnosti přístupný, ale pouze do 15.30 hod. Kromě toho tady najdeme také malý zahradnický obchod s hodně příznivými cenami.

Kolem skleníků jsou na slunci rozestavěné nejrůznější exotické a tropické rostliny, keře a palmy. Rostou tady například i granátová jablka.Od skleníků se můžeme vydat k domečku, celému zarostlému zelení. Dříve se před ním rozkládal rybník a domek sloužil panstvu k odpočinku při koupání a na jeho střeše se opalovali. Dnes je tady v malém dolíku místo rybníka jen pěstební plocha. Další rybník leží o něco níže.Pohled z terasy domku ke skleníkůmSpodní část zahrady, kterou protéká potok Malá Rokytka, překlenutý několika dřevěnými můstky, je upravená jako anglický park s rybníkem, květinovými záhony a skalkami. V dálce vidíme kamenné oblouky železniční trati, která vede hned za plotem zahrady.
Zahrada je otevřená pouze v pracovní dny od 7 do 18 hodin.

Praha 9, Pod Táborem 17
 


Komentáře

1 David David | E-mail | 12. září 2014 v 15:01 | Reagovat

Občanský průkaz!

2 Praga-Magica Praga-Magica | 12. září 2014 v 19:32 | Reagovat

No jasně :-)

3 Liška Liška | E-mail | Web | 15. září 2014 v 9:50 | Reagovat

To je nádhera!!
Tam musím vyrazit.
Něco mezi sady Břevnovského kláštera a Průhonicemi :)

4 Olia Olia | 15. září 2014 v 10:57 | Reagovat

Krásné pokoukání a zajímavé objekty pro focení.. jen ta otevírací doba.. pro mě nedostupná.. pláču :-(

5 Zarran Zarran | 16. září 2014 v 12:24 | Reagovat

Krásné fotky, zahrada je to nádherná a v sevření dvou tak rušných silnic by ji nikdo nečekal.
Jen drobná nepřesnost - Jiráskova vila není Malešický zámeček, ten stojí trochu dál v centru starých Malešic u Malešického náměstí.

6 Praga-Magica Praga-Magica | 16. září 2014 v 21:41 | Reagovat

[4]: To máte pravdu, ta otevírací doba je bohužel vražedná.

7 Praga-Magica Praga-Magica | 16. září 2014 v 21:43 | Reagovat

[5]: Děkuji za komentář i za upozornění, ten zámeček jsem takhle našla na internetu s tím, že se mu taky tak říká a že se často zaměňuje právě s tím druhým...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama