Trojská kaple sv. Václava

15. září 2014 v 12:00 |  Praha 7
Malá kaplička, skrytá mezi zahradami v místech, kterým se říká Podhoří, byla součástí Dnů evropského dědictví, a protože jsme byli v Tróje na jiných zajímavostech, vydali jsme se k ní také. Leží ve svahu nad řekou až daleko za zoologickou zahradou a i když jsme ji viděli ze silnice, nemohli jsme se k ní dostat. Každá z cest, které jsme si nastudovali v mapě, totiž končila branou a soukromou zahradou. Nakonec jsme se potupně museli zeptat na cestu místních a jedno dítě se s námi dokonce vydalo, aby nám ukázalo cestu. Po kamenných schůdcích a uzoučké cestičce odbočujeme ze silnice, stoupáme do mírného kopce a v labyrintu plotů zahrad, kdy se už už zdálo, že opět narazíme na zavřenou bránu, nakonec uvidíme bílou špičku kapličky.

Kaplička leží na malé terásce, ze které je přes stromy výhled na okolní zahrady. V hezkém, ještě pořád letním počasí předminulé neděle vůbec té cesty nelitujeme. Kolem je klid a nikde nikdo, chybí i pro tuto akci obvyklý stoleček s organizátory a vlajky.


Pozdně klasicistní jednolodní kapličku zde nechal postavit v roce 1865 dr. Vrzák, tehdejší majitel Lysolají, které leží na protějším břehu řeky. Její rozměry jsou 3,5 x 5 metrů, sanktusová věžička měří 9 metrů. Nad jednoduchým dřevěným oltářem visí obraz sv. Václava na koni. (Informace jsem našla na stránkách www.troja.
Kaple dlouho chátrala, až v roce 1996 byla zrekonstruovaná a nově vysvěcená.
Troja, V Podhoří 14 


Komentáře

1 Aw_MP Aw_MP | Web | 16. září 2014 v 12:25 | Reagovat

Krásné prostředí! Ovšem nevypadá, že by se tam dalo dostat s kočárkem. :)

2 Praga-Magica Praga-Magica | 16. září 2014 v 21:57 | Reagovat

[1]: Je to dost daleko pěšky od ZOO (je tam ale přímo konečná nějakého autobusu). Od silnice je pak pár schůdků a ta cesta do kopce docela jde, myslím, že by to šlo zvládnout i s kočárkem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama