Za kaplí svaté Barbory

29. září 2014 v 12:00 |  Praha 1
Barokní výklenkovou kapli svaté Barbory na Hradčanech jsme tady už jednou viděli a dnes si ji znovu prohlédneme po rekonstrukci, která proběhla letos v létě. Nově ji požehnal kardinál Duka začátkem srpna a na začátku září byla součástí seznamu Dnů evropského dědictví. Kaple je součástí zdi kolem Loretánské zahrady a je obrácená přímo do Loretánské ulice, takže je běžně přístupná.Kapli postavil kolem roku 1725 František Maxmilián Kaňka pro hraběte Štěpána Kinského na místě, spojeném s pověstí o dvou bratřích, loupeživých rytířích, kteří zde byli popraveni naražením na kůl. Zřejmě proto je kaple zasvěcená svaté Barboře, která je také ochránkyní před smrtí bez zpovědi. Legendu o jednom z lapků, který popravu přežil, doplazil se ke kostelu sv. Benedikta, kde při zpovědi potvrdil, že se modlil ke svaté Barboře, uvádí ve své kronice Václav Hájek z Libočan. Uvnitř kaple tuto legendu zobrazil Václav Vavřinec Reiner na fresce, která byla několikrát přemalována. Kaple byla obnovená v roce 1858.
V zahradě za kaplí stávala jízdárna, která patřila k Černínskému paláci. Ta byla v roce 1845, kdy i se zahradou už patřila k vedlejšímu Trauttmannsdorffskému paláci, zbořená.
Po 2. světové válce byla v zahradě vytvořená požární nádrž. Zahrada v posledních letech chátrala, požární nádrž zarůstala plevelem a nebyl na ni pěkný pohled. Nedávno se dočkala rekonstrukce a upřímně řečeno, nejsem si jistá, jestli má tolik betonu na Hradčanech vůbec co dělat.Díky požární nádrži dnes hasiči působí v celé zahradě, kde pořádají v létě příměstské tábory pro děti a další akceZahrada byla zpřístupněná v rámci Dnů evropského dědictví, takže jsme si poprvé mohli prohlédnout zadní, venkovsky působící stranu domů na Loretánském náměstí i apsidu kostela Narození Páně v areálu Lorety


Tam někde za zdí je i neblaze proslulý Domeček


Hradčany, Loretánská ulice


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama