Ledeburská zahrada

13. října 2014 v 13:19 |  Praha 1
Nejkrásnější z barokních palácových zahrad patří k Ledeburskému paláci, který vznikl spojením dvou renesančních domů v roce 1601. Jméno dostal po hraběti z Ledebourgu, který zde již v roce 1852 vlastnil jeden z domů. Dnešní barokní terasová podoba zahrady pochází zhruba z konce 17. století.
K zahradě patří v parteru sala terrena s nástěnnými malbami, dvouramenné schodiště se sochou Herkula a fontána.Autor saly terreny není úplně jasný - v různých dobách bylo její autorství připisováno Santinimu, později Alliprandimu, v poslední době se uvažuje, že ji mohl vytvořil František Maxmilián Kaňka.
Dvouramenné schodiště je tak trochu klam - pravé křídlo je totiž slepé a končí přímo ve zdi. V nice uprostřed schodiště stojí socha Herkula. Tyto části pocházejí z doby kolem roku 1787, kdy zahradu i s palácem upravil Ignác Jan Palliardi na základě objednávky nového majitele, kterým byl Josef Krakovský z Kolovrat.


Udivuje mě, v jak špatném stavu jsou omítky stavebních částí zahrady po rekonstrukci v 90. letechMalby na motivy antické mytologie a pompejských vykopávek vytvořil Václav Vavřinec Reiner kolem roku 1730

Nad mohutnou opěrnou zdí jsou rozloženy terasy, propojené schodišti a vyhlídkami s balustrádou, v horní části stojí malý pětiboký pavilon
Na opěrné zdi byly dříve Reinerovy malby bojů s Turky, ty ale vzaly za své, když se části teras, včetně opěrné zdi, na konci 19. století v tehdy silně zanedbané zahradě zřítily. K největším škodám zde potom došlo v roce 1941. Rekonstrukce byla připravovaná už od 70. let minulého století, došlo k ní nakonec až v 90. letech za pomoci Prague Heritage Fund pod patronací prince z Walesu a Václava Havla.
Informace jsem čerpala na stránkách Národního památkového ústavu TADY.
 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 13. října 2014 v 18:22 | Reagovat

Vypadá to, že už na terase není ten cedr.
On se tam ani nehodil, protože tam měl málo místa a zboural by zeď.

2 Amelie Amelie | Web | 29. října 2014 v 22:02 | Reagovat

To je nádhera. Tam jsem nikdy nebyla, ale moc ráda bych se tam někdy podívala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama