Malá Fürstenberská zahrada

9. října 2014 v 14:00 |  Praha 1
Palácové zahrady pod Pražským hradem jsou jednou z nejhezčích historických památek v Praze. Vodím tam všechny své zahraniční návštěvy a sama tudy procházím, kdykoliv mám čas a cestu z Hradčan do centra. Nedávno jsme tady viděli Velkou Fürstenberskou zahradu, dnes se podíváme do vedlejší Malé. Obě zahrady jsou sice stavebně propojené, branky mezi nimi jsou však zamčené a projít z jedné do druhé nejde.
Do zahrady se dostaneme buď z malého nádvoří vedle Pálffyovského paláce, nebo vstupním pavilonem ze zahrady Na Valech (vstupné do všech pěti zahrad je 80 Kč).Všech pět propojených terasových palácových zahrad (Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská a Velká Fürstenberská) vzniklo v 18. století na místě dřívějších vinic jako součást paláců pod Pražským hradem. Na jejich tvorbě se podíleli významní umělci té doby. Kopírují italské renesanční zahrady a jejich osázené terasy jsou plné soch, oranžerií, glorietů, schodišť a fontán. Poté, co zahrady vyplenili v srpnu 1648 Švédové, byly obnovovány v barokním stylu.
Malá Fürstenberská zahrada patřila k domu č. p. 155 Marie Barbory Černínové. Ta nechala původní barokní zahradu přestavět Ignácem Palliardim v rokokovém slohu. V horní části vedle válcového pavilonu leží vyhlídková terasa s balustrádou a se sochami Ignáce Platzera, představujícími alegorie čtyř ročních období. Z lodžie pod ní vede dolů prudké schodiště, kryté místy dřevěnými stříškami, ze kterého se vstupuje do dvou oranžerií. V dolní části zahrady nad palácem, který dnes patří k Senátu, vznikl gloriet s dvouramenným schodištěm.Gloriet má klenbu, vymalovanou žánrovou a alegorickou malbou Antonína Tuvory. Od něj vede dolů dvouramenné schodiště, končící nad malým dvorkem, nepřístupným právě proto, že palác patří k Senátu. Na dvorku vidíme shora fontánku. Při úpravách zahrady byla pod glorietem nalezena podzemní lázeň, ale ani ta není přístupnáV dolní části zahrady se průchodem ve zdi vchází do vedlejší Kolowratské zahrady, do které se podíváme příště. A ten modrý olověnec, který tady všude roste, ten prostě miluju.


Informace jsem čerpala na stránkách Národního památkového ústavu TADY.

 


Komentáře

1 Emil Emil | 9. října 2014 v 21:44 | Reagovat

Myslím, že zahrada si zahrála ve filmu Adéla ještě nevečeřela. Miloš Kopecký sjel ty schody na podnose.

2 Eliška Eliška | E-mail | 9. října 2014 v 22:06 | Reagovat

Ano, a taky zahrada účinkovala v povedeném dětském seriálu "Kamarádi" s oblíbeným Válečkem, že?

3 Praga magica Praga magica | 9. října 2014 v 23:35 | Reagovat

A taky ve Faunově pozdním odpoledni :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama