Trojský mlýn

4. října 2014 v 12:00 |  Praha 7
Vznik mlýna u Vltavy pod zoologickou zahradou a trojským zámkem není přesně doložený, ale bylo to ještě před začátkem 17. století, některé prameny se o mlýně zmiňují už v 15. století. Jeho náhon vytvářel na řece Trojský ostrov, který po ukončení činnosti mlýna zanikl. Jedna z částí tohoto ramene dnes patří zoologické zahradě, která tady má tůně pro vodní práky.
Ve mlýně se mlelo ještě v polovině 19. století, potom byl přestavěný na sýpku. Později chátral a to až do roku 1999, kdy byla zahájená rekonstrukce na luxusní byty. Těsně před jejím dokončením se v roce 2002 Trójou přehnaly záplavy, takže se rekonstrukce ještě protáhla. Mlýn není běžně přístupný, bývá otevřený jen při Dnech evropského dědictví.


Velká přízemní místnost sloužila jako mlýnice. Po schodech se dá sestoupit do prostor bývalého náhona, kudy protékala voda a kde jsou v kamenných kvádrech dodnes vidět vybroušené stopy po mlýnském kole.

Nad bývalým náhonem vidíme ohromný prostor bývalé sýpky, do kterého dnes vedou některá okna bytů a kudy vede také výtahová šachta


Z bývalé mlýnice se dá také ještě sejít do klenutého sklepaPři prohlídce jsme výtahem vyjeli do posledního patra, kde jsme mohli obdivovat původní krovyPohled nahoru přes trámy do světlíkového okna, které celý prostor zastřešujePohled dolů, kde vidíme malovaná okna jednoho z bytůKdyž jsme obešli dům zezadu, udivila nás napůl zřícená budova, na kterou jsme tady narazili. Jde o bývalý trojský pivovar, pocházející z konce 17. století, který na svoji rekonstrukci a využití pořád ještě čeká. Podrobně si o něm můžete přečíst na stránkách ZOO TADY. Rekonstrukce už měla být zahájená, ale současný majitel údajně neměl k budovám zajištěnou přístupovou cestu, takže z prací nakonec nebylo nic a budovy dále chátrají.
Troja, Povltavská 5

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama