Velká Pálffyovská zahrada

11. října 2014 v 12:00 |  Praha 1
I na místě této zahrady byla do konce 16. století vinice, později zde byla zřízená velká zahrada. První zmínka o ní pochází z roku 1681, kdy ji koupil s přilehlým domem Šimon A Renner, který v domě zřídil hospodu. O další rozvoj barokní zahrady se zasloužila manželka Josefa V. Fürstenberka Anna Marie roce 1751.
Stejně jako další okolní zahrady, i tato dlouho chátrala, znovu byla otevřená po rekonstrukci v září 1997.Na malém parteru, na který vede ze dvora za Pálffyovským palácem schodiště, je umístěná kruhová fontána s Tritonem a mohutnou opěrnou zdí, kterou prochází tunelové schodiště, lemované cihlovými zídkami a vybavené pouličními lucernami. V čelní zdi nad průchodem vidíme sluneční hodiny

Hodiny s polosem (tyčí) s kuličkou na konci mají číselník s římskými číslicemi, umístěnými na rozvinuté stuze. V horní části čteme latinský nápis CLARET IN ORBE DIES, AC TETRA, HOTA PETE UMBRAS, v překladu něco jako Jasný buď na světě den a špatné zaplaš stíny.
V horní svažité části je zahrada tvořená terasami, osázenými keři, v nejvyšším bodě je umístěná pamětní deska, připomínající její znovuotevření.

Informace jsem čerpala na stránkách Národního památkového ústavu TADY..
 


Komentáře

1 Amelie Amelie | Web | 29. října 2014 v 22:04 | Reagovat

Moc hezké fotky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama