Radlická kaple sv. Jana Nepomuckého

10. března 2015 v 12:00 |  Praha 5
Některé pražské čtvrti pořád ještě znám málo a občas mě při jejich poznávání čekají překvapení. Když jsem nedávno opět přemýšlela, co dělá ta opuštěná kaplička u konečné tramvaje v Radlicích, nedalo mi to a šla jsem se podívat zblízka.Až tehdy jsem zjistila, že tady všude v tom dnes nehostinném prostoru stávala ještě nedávno náves starých Radlic, na které se kolem kapličky tísnily malé chaloupky. Historické jádro vesnice, které bylo nezávislé na dolní části Radlic, kde na začátku minulého století vyrostly činžáky pro dělníky smíchovských továren, tady stálo až do konce 70. let 20. století. Jak tehdy vypadalo, vidíme na dolní fotografii.(Fotografie a informace pocházejí ze stránek www.kultura-praha5.c)

Tato část Radlic potom doplatila na to, že její umístění bránilo dopravnímu spojení do nově stavěných sídlišť na jihozápadě města. Nejdříve byla zbourána řada domů při rozšiřování silnice v Radlické ulici a zkáza byla dokonána po rozhodnutí o stavbě metra, kterému musela celá náves ustoupit.Dnes tímto pustým místem vede dvojitá zatáčka silnice kolem tramvajové smyčky a stanice metra, ošklivé konstrukce u zastávky autobusu částečně skrývají stejně nevábnou sportovní halu, utopenou v dolíku před honosnou budouvou VZP, a nad pláckem s kapličkou se tyčí ohromná moderní budova ČSOB se zahradou na střeše, kterou navrhl architekt Josef Pleskot. Bance slouží ke cti, že v rámci stavby svého sídla zaplatila i náklady na rekonstrukci kapličky i sochy, která stojí před ní.Malá barokní kaple se sanktusovou věžičkou pochází z roku 1722, jak vidíme z letopočtu, uvedeného na znaku na průčelí.Ze stejné doby pochází i socha sv. Jana Nepomuckého, která stojí před kaplí, i když ta dnešní je jen kopií, zhotovenou při rekonstrukci.Vedle kaple je také umístěný památník obětem náletu ze 14. března 1945. 


Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 10. března 2015 v 13:10 | Reagovat

Tak starou Radlickou si pamatuju...
atmosféra té ulice a vůbec, kdy tam nebyl ten šílený provoz... no, nádhera, zvlášť tedy o víkendu...mělo to kouzlo, ale časy se mění...
Jarka

2 Bohumila Bohumila | E-mail | 24. února 2016 v 17:55 | Reagovat

[1]:Chodila jsem do školy v Radlicích, chodil tam i můj otec, vlastně celá rodina a celé staré Radlice jsme všichni nesmírně milovali. Je mi 70 let a scházíme se 2x ročně se spolužáky v hospodě U Svaté  Anny.Bohužel se nemůžeme scházet v idylických hospodách starých Radlic.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama