Na Františku

7. dubna 2015 v 12:00 |  Praha 1
V uličkách Na Františku kolem Anežského kláštera jsem v minulosti strávila spoustu času a tehdy jsem je taky dokonale prošla a poznala. Fascinovaly mě svým ošuntělým půvabem, kterému ani rekonstrukce Anežského kláštera a jeho přestavba na galerii neubrala na zajímavosti (mluvím o opravdu hodně vzdálených letech). Dodnes tudy chodím moc ráda a vydala se tam i v pátek před Velikonocemi, kdy byl pohyb po frekventovaných ulicích v centru turistickým očistcem. Tady byl klid a kromě pár starousedlíků a několika zbloudilých turistů, zoufale hledajících v mapě, jsem tady skoro nikoho nepotkala.Na dnešní procházku se vydáme z bezejmenného náměstíčka, které se dřív jmenovalo a dodnes se mu říká Kozí, protože právě tady se konaly trhy s živými kozami, kůzlečím masem a kozinkovými kůžemi. Setkává se tady Vězeňská ulice s Kozí, Haštalskou a U Obecního dvora. Za nízkým zábradlím tady pod úrovní ostatní zástavby stojí starý dům s kouzelným dvorem a krásným květinářstvím na rohu, kterému se dřív říkalo U Zahrádků, jako by už tehdy tušili, že tu na rohu opravdu zahrádka vyroste. V 15. století v tomto domě, který tehdy určitě vypadal jinak, údajně žily bekyně.
Odtud se vydáme do ulice U Obecního dvora.V řadě domů po levé straně nás budou zajímat ty poslední dva před kolmými vraty do bývalého Obecního dvora. Dům číslo 7, s rozšklebenými maskarony, které na nás z výšky vyplazují jazyk, býval ještě na začátku 20. století průchozí přes rozlehlý a haraburdím zastavěný dvůr do Kozí ulice. Na přelomu 18. a 19. století tady bydlel mlynářský tovaryš Antonín Mánes, který se až později stal malířem a ilustrátorem. Ve stejném domě se narodily i jeho tři děti - Josef, Quido a Amálie, i když pamětní deska na domě připomíná jen toho prvního a nejvýznamnějšího. Rodina údajně nebydlela v žádném z bytů, jejichž okna vedou do ulice, ale v budově, která stávala na onom průchozím dvoře. Když se dnes podíváme na mapu, uvidíme, že ve vnitrobloku opravdu nějaký dům pořád stojí, dokonce i průchod až do Kozí je vidět, a já bych dala nevím co za to, kdybych se tam směla podívat a zjistit, jestli je to ten původní dům (který prý míval krásné točité vyřezávané schodiště).
Vedlejší dům s číslem 5 má také bohatou a dlouhou historii. I když jeho počátek spadá až někam do 15. století, jeho dnešní podoba vznikla po velkém požáru v 18. století. Poté ho koupil pražský císařský a královský cenzor Mayer a domu se začalo říkat U cenzorů. Mayer si dal také na střeše postavit šestibokou věžičku, které se říkalo Belvedér. Když dnes zvedneme před domem hlavu, zjistíme, že je věžička pořád na svém místě.
Od roku 1820 se věžička na dalších patnáct let proměnila v ateliér "souseda" Antonína Mánesa.


V ose ulice stojí dále vjezd do rozlehlého komplexu budov, postavených v různých historických obdobích, který dal název celé ulici. Obecní dvůr sloužil odjakživa jako sídlo staroměstských hasičů, kteří zde měli uschovány stříkačky a další výbavu, a byli zde ustájeni obecní koně. V posledních desetiletích areál chátral a už skoro dvacet let se mluví o jeho rekonstrukci. Na té se skutečně začalo pracovat před několika lety a přestože z tohoto pohledu není stavební činnost vidět, zadní strana areálu z ulice U Milosrdných nám ukazuje některé zásahy, které už byly provedeny. Autorem rekonstrukce je slavný katalánský architekt Ricardo Bofill a musíme doufat, že zachová v co největší míře starý ráz této památky. Na ohradě stavby najdeme vizualizaci toho, jak bude Obecní dvůr po rekonstrukci vypadat, ale upřímně řečeno, moc z ní nevyčteme (kromě toho, že na nádvoří pokvete levandule). Například nová dostavba je cudně skrytá a zamlžená.

Podle této pět let staré fotky můžeme srovnávat tehdejší stav domu s tím dnešním. Vidíme na ní i původní krásná dubová vrata, pobitá hřeby. Chtěla bych doufat, že vrata budou zrepasována a po rekonstrukci znovu osazenaa.Malovaný městský znak nad vraty barokního průčelí je dnes už téměř nečitelný, stejně jako ten mosazný s nápisem Praha matka měst na tyči nad průčelím. Pokud máte rádi staré oprýskané zdi, zpuchřelé okenní rámy, opadanou omítku, pod níž vykukují otlučené cihly nebo opukové kameny, máte nejvyšší čas se sem podívat. Po rekonstrukci už bude všechno jinak.Klasicistní kancelářská budova je pravděpodobně nejzachovalejší částí Obecního dvora. Byla postavená na místě dřívějšího barokního křídla.
Nápis na zdi Obecního dvora nám připomene, že jsme v místech, která patří mezi ty, o kterých se uvažuje, že sloužily jako inspirace k Foglarovým Stínadlům. Napomáhá tomu určitě taky nedaleká ulice Řásnovka. Vede tudy dlouho bezejmenná ulička, která spojuje ulici U Obecního dvora a kostel sv. Haštala, která byla před několika lety pojmenovaná Ve Stínadlech. Dnes však tabule s pojmenováním zmizely, svítí tu nově natřená, ale počmáraná zeď, ohraničující dřívější zahradu svatohaštalské fary, a ulička ztratila svůj ošuntělý půvab. Kromě toho jí hrozí zánik, protože by měla být i s úzkou vedlejší zahradou zastavěná, čímž by se uzavřel nedokončený blok domů, postavený po asanaci na začátku 20. století mezi levou stranou ulice U Obecního dvora a Haštalským náměstím (info o projektu TADY). Ulička ostatně vznikla tak, že na místě starých zbouraných domů zůstala nezastavěná proluka.


Ulička nás přivede na Haštalské náměstí přímo za kostelVe svítivé novotě zdi i domu za ním se vyjímá starý cihlový roh s tajemným oknem. Proč nebyl zahrnutý do oprav, je záhada. Že by za to mohli Vontové, kteří si tady zřídili pomníček i se svými typickými žlutými kvítky?


U dnešní uličky Ve Stínadlech před zdí u staré fary a farní školy existuje už odedávna malý plácek. Jak to tady vypadalo kolem roku 1925 můžeme vidět na této fotografii:Foto Klub Za starou Prahu via www. bohousek.czStejně jako tehdy, i dnes tvoří celou jednu stranu tohoto plácku dlouhý patrový dům s vikýři. V 18. století v něm bydlel probošt Anežského kláštera. Domu se tehdy říkalo U Kulichů. V 19. století a na začátku 20. století zde bývalo pekařství a podle jednoho z majitelů se domu říkalo U Studeckých.


Pokud bychom se vydali doprava, dojdeme přímo ke vchodu do Anežského kláštera, ale tam půjdeme až jindy, dnes se obrátíme na druhou stranu ulice U Milosrdných. Tam si všimneme znovu zdi Obecního domu. Za ní ležela dříve hospodářská stavení.Otlučená omítka ukazuje, kam až při záplavách v roce 2002 dosahovala vodaPo pravé straně tady vidíme znovu stavbu Obecního dvora, které už padly za oběť klasicistní stáje. Dnes je na jejich místě plechová ohrada. Reklama na zdi, kterou rekonstrukce odkryla, je buď hodně stará, nebo je pozůstatkem nějakého filmování (to v Praze není nikdy úplně jasné).
Zatímco dnes nese ulička jméno U Milosrdných stejně jako její druhá část za Kozí ulicí, ještě na začátku 20. století se jí říkalo Vrabčírna. Po pravé straně byla lemována vysokou zdí Obecního dvora a po levé straně stála řada nízkých baráčků, postavených mezi 17. a 19. stoletím, s dřevěnými pavlačemi, špinavými temnými dvorky a plesnivými schodišti. Sídlila tady neblaze proslulá vinopalna, která sem přitahovala podivné existence, opilce, zloděje a jiné kriminálníky, a ulička byla proslulá také svými veřejnými domy té nejnižší kategorie. Rovnoběžně směrem k nábřeží potom běžela další ubohá ulička s názvem Myší díra.
Celý tento blok domů byl zbourán nezi 50. a 70. lety minulého století a prostor byl upravený v rámci rekonstrukce Anežského kláštera částečně jako hřiště a částečně jako parkoviště.Právě o tomto parkovišti se v posledních dnech v tisku hodně mluví. I tady se má totiž stavět. To by nebyl až takový problém, to parkoviště je stejně provizorium a podle mě by si ten prostor nějakou stavbu zasloužil, klidně i moderní kvalitní. Ty kostičky v barvách žužu s lidskými obličeji, které tady mají vyrůst, mi ale připadají hrozné. Najdete to TADY.Za pár let si to odtud z Kozí ulice vyfotíme znovuBez ohledu na to, co se tady nakonec bude stavět, to těchto místech mám taky ráda, i přesto, že je ulice lemovaná vysokými a nezajímavými činžáky. Líbí se mi tady ale silnice z kočičích hlav, schody a zábradlí na nároží Bílkovy ulice a nakonec úzká soutěstka těsně před tím, než se dostaneme znovu na Kozí plácek. 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 7. dubna 2015 v 12:38 | Reagovat

K šesté fotce od konce: Zrovna o velikonoční neděli jsem těmito místy procházel. Nalevo od lucerny je roh ulic Kozí/U milosrdných s nyní neobývanými přízemními prostory. Býval tu hostinec U milosrdných, a protože jsem shodou okolností o den dříve viděl film Nejvyšší nabídka, poznal jsem, že zde byl filmový bar Day & Night, do kterého hrdina italského snímku zavítal.

2 David David | E-mail | 8. dubna 2015 v 9:37 | Reagovat

A v přímo v Kozí na těch vyvýšených chodnících se zábradlím se podle mě točily některé záběry z Maigreta (toho s Bruno Cremerem). Je to vůbec kouzelný kout. Schody na konci Bílkovy ulice (třetí fotka od konce) jsou přímo naproti tomu výše zmiňovanému průchodu s domem Mánesových. Těmi vraty na předposlední fotce ústil do Kozí ulice. Škoda ho, dokud tam byl, vždycky jsem jím rád chodil.

3 Olia Olia | 8. dubna 2015 v 13:40 | Reagovat

Dobrý den, k těm filmů přidám ještě novější Samotáře, postava bydlela v domě se zelenými kachličkami.. Jinak ano, to je přesně ta oblast, o které jsem psala u Michelské devastace.. mluvíte mi z duše, miluju to tady, když si chci vyčistit hlavu, vezmu foťák a jdu tady courat, někdy fotím, někdy ne.. ale dostatek materiálu k budoucímu porovnání (a hlavně na památku) mám..naštěstí tu bývá lidí pomálu, což je pro nás, pražské, úleva. Baví mě číst vontské vzkazy a zkoumat zašlé stavby. Ta dubová vrata v rohu u Mánesů byla dokonalá.. tak snad nezmizí:o( Když bolí nohy nezklame kavárnička Le Court na dvorku domu v Haštalské. "Žužu domy" na místě parkoviště jsou fakt ohavné.. bože bože.. Praha má tolik prázdných prostor v už postavených objektech.. Ta bezmoc je celkem k pláči. další z milovaných míst mám kolem sv.Anny, snad přežijí! zdravím Jola

4 nyubu nyubu | E-mail | 10. dubna 2015 v 18:31 | Reagovat

Milé. Právě čtu Včeličkovu knihu, tak se těmito kouty Josefova toulám a dosyta kochám i literárně. Vypadá to, že spousta těch údajů a jmen pochází vlastně z ní, tak ať už je máte odkudkoli, neškodilo by na ten tajemný pramen - tak čistě ze slušnosti - čtenáře odkázat. Ale to je jen malý detail. Ještě k tomu: "V řadě domů po levé straně nás budou zajímat ty poslední dva před kolmými vraty do bývalého Obecního dvora. Dům číslo 7, s rozšklebenými maskarony, které na nás z výšky vyplazují jazyk, býval ještě na začátku 20. století průchozí přes rozlehlý a haraburdím zastavěný dvůr do Kozí ulice. Na přelomu 18. a 19. století tady bydlel mlynářský tovaryš Antonín Mánes, který se až později stal malířem a ilustrátorem. Ve stejném domě se narodily i jeho tři děti - Josef, Quido a Amálie, i když pamětní deska na domě připomíná jen toho prvního a nejvýznamnějšího. Rodina údajně nebydlela v žádném z bytů, jejichž okna vedou do ulice, ale v budově, která stávala na onom průchozím dvoře. Když se dnes podíváme na mapu, uvidíme, že ve vnitrobloku opravdu nějaký dům pořád stojí, dokonce i průchod až do Kozí je vidět, a já bych dala nevím co za to, kdybych se tam směla podívat a zjistit, jestli je to ten původní dům (který prý míval krásné točité vyřezávané schodiště)." --- Mohu Vás ujistit, že onen původní dům na tom dvoře, i to schodiště a vyřezávané zábradlí z dob renesance v něm, všichni tihle němí svědci dávno uplynulého času, tam opravdu stále stojí...

5 praga-magica praga-magica | 10. dubna 2015 v 21:10 | Reagovat

[1]: Michale, děkuji za informaci, ten film jsem bohužel neviděla.

6 praga-magica praga-magica | 10. dubna 2015 v 21:12 | Reagovat

[2]: Davide, Maigreta jsem taky neviděla a ani nevím, že se tam točil. A v
ůbec si z minulosti nepamatuju, že by ten průchod byl otevřený, škoda, že mi to uniklo.

7 praga-magica praga-magica | 10. dubna 2015 v 21:13 | Reagovat

[3]: Olio, jako u dvou předchozích komentářů, taky si neuvědomuju, že se tady Samotáři natáčeli (a to jsem je viděla). Budu se na to muset znovu podívat.

8 praga-magica praga-magica | 10. dubna 2015 v 21:20 | Reagovat

[4]: Dobrý den, děkuji  za komentář. Máte pravdu, že jsem čerpala z Včeličkovy knihy, ale to, že jsem ji zatím neuvedla, není opomenutí nebo neslušnost, ale prostě proto, že putování touto čtvrtí bude pokračovat ještě v dalším článku, který už je připravený a bude tady zveřejněný zítra. V něm o knize píšu podrobněji, je na tuhle čtvrť dokonalá. Děkuji taky za informaci o domě v průchodu do Kozí, to je dobře, že je zachovaný. Netušíte náhodou, jak se tam dostat? :-) HanaF

9 Tina Tina | 10. dubna 2015 v 22:59 | Reagovat

Moc pěkný blog, všeobecně, ale i aktuálně o lokalitě Na Františku...duchovní místo Na Františku by to vhodně doplnilo, pokud by se někdy realizovalo - http://www.ytong.cz/cs/content/20-rocnik-studentske-souteze-12-rocnik-mezinarodni-souteze.php

A ta zmiňovaná filmová místa jsou třeba zde - http://www.filmovamista.cz/2993-Nejvyssi-nabidka?zaber=35672 a http://www.filmovamista.cz/129-Samotari?zaber=1113

10 praga-magica praga-magica | 11. dubna 2015 v 1:07 | Reagovat

[9]: Tino, děkuji za všechno odkazy, ty návrhy ze soutěže mi nejsou moc jasné, ale v zásadě si myslím, že cokoliv by bylo lepší než to, co se tam má stavět.

11 nyubu nyubu | E-mail | 13. dubna 2015 v 10:45 | Reagovat

[8]::-) Napište mi na mail, prosím...petr

12 David David | E-mail | 13. dubna 2015 v 12:20 | Reagovat

[6]: Hanko, je to tutovka, žil jsem 20 let 5 minut odtamtud. Nejprve to byl normální otevřený průchod, pak byly ty dveře sice zavřené, ale přes den nikoli zamčené. To tam ještě bydlel, ze strany Kozí ulice, malíř Aleš Krejča. No a pak se to definitivně zavřelo, ani nevím, v kterém roce, to už jsem bydlel jinde. Jako kluci jsme se tam něco naběhali, ale o krásu a historii starých domů jsme se tehdy, ke své velké škodě, moc nezajímali. Prostě klasika - člověk si toho začne vážit, až když o to přijde.

13 David David | E-mail | 13. dubna 2015 v 13:06 | Reagovat

[9]: Tino, taky děkuji za odkazy, netušil jsem, že taková soutěž existuje. K těm oceněným projektům mám ale výhradu: Všech šest počítá s kompletní přestavbou nejen parkoviště, ale celého prostoru až k silnici u Vltavy. To znamená likvidaci nynějšího funkčního a hezkého dětsko-sportovního hřistě, což považuji za velkou chybu (jen tu a tam z těchto prvků v projektech něco málo zbývá). Co by taky mohlo stát místo parkoviště, aniž by to rušilo hřistě, to se dá vidět například na těchto adresách:
https://www.fa.cvut.cz/Cz/ArchivPraci/51c2f71a50165379da08b354
http://www.arch-jz.cz/project-umilosrdnychcz.htm
http://www.bydleni-iq.cz/architektura-a-design/souteze/bytovy-dum-na-frantisku/
https://www.fa.cvut.cz/Cz/ArchivPraci/51c2f6ba50165379da088634
http://www.bydleni-iq.cz/architektura-a-design/souteze/bytovy-dum-v-centru-prahy/
Ze žádného z těchto návrhů sice nejsem nadšený, ale ty žužu-tváře, které tam nakonec asi budou stát, považuji za zdaleka nejhorší variantu, v tom s Hankou 100% souhlasím. Nejen, že mi dům připadá děsivý a nevkusný (to může být dost subjektivní), ale vypadá to, že bude ke všemu zcela nepřehlédnutelný (obávám se, že to je prostě fakt). Vůbec nechápu, jak něco takového památkáři mohli povolit na takovém místě.

14 Tina Tina | 13. dubna 2015 v 13:41 | Reagovat

Ad David, hřiště by byla škoda, je nové a využívá ho škola, pro děti jinak moc zeleně k využití není, staré školy žádné zahrady nemají, jen malé dvorky, v různém stavu. Mně se líbí, že by vůbec něco takového bylo možné a okolí, obyvatelé města, by to i mohli využít, třeba i tím posezením. Dnes je areál kláštera k ničemu. Ředitel NG Fajt je proti prodeji pozemků investorovi bytového domu, tak co pak mají v úmyslu dále?

15 Praga magica Praga magica | 13. dubna 2015 v 19:35 | Reagovat

[12]: Davide, já Vám samozřejmě věřím, to já jsem to tehdy nějak přehlédla...

16 David David | E-mail | 14. dubna 2015 v 12:20 | Reagovat

[14]: No to by mě taky zajímalo. Podle katastru patří developerovi (Praga Progetti e Investimenti) jen krajní kus pozemku, asi 10x20m, zbytek je zatím ve vlastnictví města. Snad to znamená, že je ještě není nic ztraceno.

17 Praga magica Praga magica | 14. dubna 2015 v 13:01 | Reagovat

[16]: Davide, prý mají smlouvu o smlouvě budoucí na odkup zbývajících částí pozemku. Z dob Pavla Béma. http://obcanskymonitoring.cz/?p=3699

18 David David | E-mail | 14. dubna 2015 v 14:43 | Reagovat

Hanko, díky za odkaz, mají tam všechno pěkně sepsané i s obrázky. Jeden by fakt nevěřil.
Milí obyvatelé okolí a vůbec všichni zájemci o starou Prahu, najdete tam také petici a pozvánku na DEMONSTRACI, která se koná JIŽ ZÍTRA 15.4. v 18 hodin ve Vodičkově 18, tj. před úřadem městské části.
Já bych tam určitě šel, ale na potvoru mám zrovna v 17:30 třídní schůzku na Žižkově, takže jsem bez šance. Tak jsem aspoň podepsal tu petici.

19 David David | E-mail | 15. dubna 2015 v 15:55 | Reagovat

[18]: Aha - už na to máte samostatný článek, bezva, tleskám!

20 David David | E-mail | 15. dubna 2015 v 15:56 | Reagovat

[15]: Tak tady

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200518880090984&set=a.10200518879810977.1073741828.1727415643&type=3&theater

máte aspoň fotku ze hřiště přes tu plechovou ohradu. Je na ní vidět část rekonstruovaného Obecního dvora a úplně vzadu za stromem ten vnitřní Mánesův dům zezadu, alespoň si myslím, že je to on.

21 praga-magica praga-magica | 16. dubna 2015 v 22:31 | Reagovat

[20]: Davide, děkuji, byl jste tam dřív, než já :-), já už jsem ten dvůr ze stejného místa vyfotila přes nějaká armovací železa nebo co to tam čouhá do výšky.

22 VFP VFP | E-mail | 19. dubna 2015 v 8:29 | Reagovat

Dřevěné schodiště domu čp. 799-I je na fotografii v knize Praha národního probuzení (Poche, Líbal, Reitharová, Wittlich, Praha 1980) na str.54 a 55....

23 praga-magica praga-magica | 22. dubna 2015 v 1:50 | Reagovat

[22]: Děkuji, to jsem nevěděla, tuhle knihu nemám a podívám se po ní.

24 David David | E-mail | 22. dubna 2015 v 10:54 | Reagovat

[22]: No teda! VFP je bůh! Díky moc za tip, to schodiště vypadá fakt nádherně! Zajímalo by mě, v jakém je dnes stavu. Hanko i všichni ostatní zájemci, můžete se pokochat hned:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200544809459202&set=a.10200518879810977.1073741828.1727415643&type=3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200544809779210&set=a.10200518879810977.1073741828.1727415643&type=3&theater

Knížka je součástí cyklu Čtvero knih o Praze, který kdysi vydala Panorama, a to nikoli v chronologickém pořadí:

Praha našeho věku (1978)
Praha národního probuzení (1980)
Praha středověká (1983)
Praha na úsvitu nových dějin (1988)

25 praga-magica praga-magica | 22. dubna 2015 v 23:44 | Reagovat

[24]: Ano, Davide, VFP ví všechno :-) Děkuji, že jste to našel, aspoň nemusím zítra do knihovny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama