Věž Biskupského dvora

25. července 2015 v 12:00 |  Praha 1
Věž, která ční nad Dvorem umění, a kterou jsme tady z dálky viděli minule, patří mezi nejstarší památky v Praze. Je posledním pozůstatkem Biskupského dvora, který u řeky v místech dnes ohraničených ulicemi Mostecká, U lužického semináře, Letenská a Josefská vybudoval ve 12. století biskup Jindřich Břetislav, který sem přestěhoval dvoje sídlo z Pražského hradu. Tehdy to byl ovšem jen komplex dřevěných staveb, které byly nahrazeny kamennými až po požáru v roce 1248. Z té doby zhruba také pochází naše věž.


Biskupský dvůr v dobách svého největšího rozkvětu zahrnoval nádherný Biskupský palác s nástěnnými malbami, kapli, knihovnu a hospodářské budovy s velkým skladem potravin. V roce 1410 byly právě tady páleny knihy anglického reformátora Wycliffa. V roce 1414 tady Jan Hus přibil na vrata svoje prohlášení o víře a o tom, že je ochoten hájit ho u koncilu v Kostnici.
O několik let později husité celė biskupské sídlo vyplenili. Dvůr už nikdy nebyl obnoven, také proto, že po husitských bouřích nebyl biskupský stolec v Praze obsazen až do roku 1561. Nového biskupa, jehož úkolem bylo přivést Čechy ke katolictví, chtěli mít však Habsburkové pod kontrolou a nechali pro něj proto postavit nový palác v sousedství Hradu (ano, dnešní Arcibiskupský palác).
Pozůstatky starého Biskupského dvora byly srovnány se zemi a na jeho místě vznikla nová zástavba. Mezi dvory nových domů však byla ponechána původní, dvacet metrů vysoká hranolová věž, která sloužívala jako průchod mezi reprezentačními a hospodářskými prostory.


Věž bylo dřív možné vidět z jedné restaurace v Mostecké ulici, teď je však tento přístup uzavřený a věž je součástí hotelu na Dražického náměstí. Malý dvorek, ze kterého je věž vidět, je teď zastřešený a zúžený zelení porostlou mobilní příčkou, takže zde není žádný odstup pro focení.
Znaky, které jsou na věží umístěny nad oknem, patřily Janu Očkovi z Vlašimi, který byl pražským biskupem v letech 1364 - 1379Prostory, kde hotel podává snídaně a přes které se ke věži prochází, mají krásné klenby.
Věž má soukromého vlastníka a není běžně přístupná, ale s úsměvem pronesena slušná žádost na recepci hotelu dokáže otevřít leckteré dveře.

 


Komentáře

1 jana jana | E-mail | 25. července 2015 v 19:41 | Reagovat

Někdy v 60. nebo 70. letech jsem se byla na ty erby podívat. Tehdy nebyl problém v bytovém domě vyjít do patra a ze schodiště si erby prohlédnout, jen jsem měla dojem, že byly nad sebou. Paměť prostě selhává. A ve dvorku tohohle nebo sousedního domu byla ještě stará studna.

2 Martin Liška Martin Liška | 29. července 2015 v 19:34 | Reagovat

Věž lze také vidět z ochozu Malostranské mostecké věže, pokud si dobře vzpomínám. Ale zadarmo to není...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama