Kaple svaté Terezie z Avily

24. září 2015 v 12:00 |  Praha 1
V rámci Dnů evropského dědictví zpřístupnila Praha 1 i všechny tři kaple ve Vojanových sadech, které jsou pozůstatkem bývalého kláštera karmelitánek na Malé Straně. Tu první, výklenkovou kapli sv. Jana Nepomuckého, jsme viděli už před dvěma lety TADY, na kapli sv. Eliáše v podobě grotty se podíváme příště, zatímco dnes se budeme věnovat té poslední - kapli sv. Terezie z Avily, která stojí uprostřed zadní části sadů.Ještě připomínám, že po otevření paláce Thurn-Taxisů v Letenské ulici se do Vojanových sadů dostaneme i průchodem přes nádvoří paláce, který tak tvoří šikovnou zkratku mezi Letenskou ulicí a ulicí U lužického semináře. Průchod ústí v sadech malými dvířky hned vedle veřejných WC.
Vznik kaple sv. Terezie z Avily se nedá přesně určit, ale podle klášterní kroniky by to mohlo být někdy mezi lety 1715 a 1743. Ani autor není přesně známý, údajně by to mohl být Bartolommeo Scotti, který byl na začátku 18. století stavitelem kláštera, nebo také František Maxmilián Kaňka nebo František Ignác Prée.Nástěnné malby uvnitř kaple, které jsou - také údajně - dílem Jana Karla Kováře z roku 1745, představují výjevy ze života sv. Terezie, zatímco malba v kupoli je apoteózou této svaté.

Informace jsem zpracovala podle letáku, který vydala MČ Praha 1.

 


Komentáře

1 Hardy Hardy | 24. září 2015 v 12:25 | Reagovat

Nedávno jsem navštívil po prvé Vojanovy sady a byl jsem velmi překvapen, co se za tou vysokou zdí s nenápadným vchodem všechno skrývá. Potěšili mě Vaše údaje k této kapličce. Zaujala mě ale také ta černá Kaplička s rakouskou orlicí nad vchodem. Máte k této stavbě též nějaké informace?

2 Praga magica Praga magica | 25. září 2015 v 0:04 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář, ta černá kaplička je ta kaple sv. Eliáše, o které se zmiňuji nahoře. Bude tady podrobněji příště.

3 mia mia | 25. září 2015 v 15:54 | Reagovat

Neprávem opomíjené místo v Praze. Klidný kout, pávi, krásné sluneční hodiny plus jmenované kaple.

4 panda panda | 27. října 2015 v 20:28 | Reagovat

Děkuji, opět jsem se díky Vašemu článku podívala na místo, o kterém jsem neměla ani tušení (ačkoliv kolem jsem několikrát šla). Děti byly nadšené z pávů, zahrada v podzimním dni pěkná. Co Sculpture line a Signal Festival? Vyhlížela jsem články, zda jste vše prošla a byla. Olga

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama