Palác Thurn-Taxisů

11. září 2015 v 12:00 |  Praha 1
Dny evropského dědictví, které se konaly minulý víkend, jsem letos pojala jen jako jedno odpoledne, strávené příjemně na Malé Straně. Praha 1 připravila tak zajímavý program, že se nám do jiných čtvrtí ani nechtělo. Tím nejzajímavějším, kam jsme zamířili jako první, je nově zrekonstruovaný palác Thurn-Taxisů na kraji Letenské ulice.


Znak Thurn-Taxisů na průčelí domuPalác vznikl po roce 1696 přestavbou dvou raně barokních domů pro vojenského velitele Prahy hraběte von Dauma. Dům později vystřídal několik majitelů, až se v roce 1726 dostal do vlastnictví Vrtbů. Ti ho upravili do dnešní podoby podle plánů F. M. Kaňky nebo G. B. Alliprandiho a údajně i Jana Santiniho Aichla. Thurn-Taxisové dům získali v roce 1814 a v roce 1871 ho nechali upravit novoklasicistně.
V době první republiky prodali Thurn-Taxisové palác státu. Nejdřív sloužil k bytovým účelům, po revoluci ho využíval Senát a v jednom z křídel byla umístěná školka. V roce 2002 byl palác při povodních hodně poškozen, ale rekonstrukce se dočkal až v letech 2013 - 2014.


Palác tvoří čtyři barokní křídla, uspořádaná kolem čtvercového nádvoříDo paláce se vstupuje z nádvoří po reprezentačním schodišti s původními lucernami a sochami


Místnosti byly zrekonstruovány do původní podoby, včetně všech štuků, zlacení, zrcadel, mramorových krbů a křišťálových lustrů. Už během rekonstrukce byly upravovány pro Anglo-americkou vysokou školu, která zde má svoje sídlo a učebny.
Schodiště, vedoucí z druhého do třetího patra


Kromě hlavního kamenného schodiště je v budově i několik menších točitých schodišť, která spojují obě patra


Z třetího patra jsou také dobře vidět sluneční hodiny na jižní a západní zdi nádvoří


Další velká učebna ve druhém patře
Kancelář ředitele, ke které patří malá terasa s velkým výhledem nejen do zahrady, která slouží jako hřiště mateřské školky, která zůstala zachovaná v jednom křídle paláce, ale také a především na panorama HraduInformace jsem zpracovala podle letáku, který vydala MČ Praha 1.
Praha 1, Letenská 5
 


Komentáře

1 jarka jarka | E-mail | 11. září 2015 v 19:08 | Reagovat

Ach to je nádhera ... v takovém prostředí se vzdělávat to je paráda ...

2 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 11. září 2015 v 19:13 | Reagovat

Nádherné prostory!
Díky za to, že jste nám je takhle přiblížila :-)
O.

3 Alena Alena | 12. října 2015 v 21:57 | Reagovat

Já jsem tam provázela, nebyla jste v mé skupině? :-)

4 Praga magica Praga magica | 12. října 2015 v 23:13 | Reagovat

[3]: To bohužel nevím :-) A ani si nějak nedokážu vzpomenout, jak ta paní průvodkyně vypadala a nemám ji na žádné fotce... Myslím, že byla drobná, měla polodlouhé vlasy a brýle... jste to Vy?:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama