Waltrovka

25. března 2016 v 18:18 |  Praha 5
V posledním roce jsem každý měsíc pravidelně fotila jeden výhled z okna, který jste tady už viděli. Lépe řečeno, viděli jste pohled na Strahovský stadión přes celou Prahu, zatímco později jsem se zaměřila na něco, co leží přece jen blíž. Jinonická továrna Waltrovka, dřív Motorlet, začala během minulého roku mizet a my máme alespoň část tohoto zániku zdokumentovanou.
Waltrovku založil v roce 1911 Josef Walter jako továrnu na automobily a automobilové a později i letecké motory. Po válce byla továrna znárodněná a po ukončení výroby osobních automobilů Aero v roce 1954 se výroba zaměřila především na letecké motory pro sovětská letadla (hlavně pro stíhačky MIG).
Po roce 1989 získala továrna zpět svoje jméno Walter, výroba se ale ke slavným časům nevrátila. Potomci Vítězslava Kumpery, jednoho ze společníků zakladatele Josefa Waltera a pozdějšího majitele, továrnu zpět v restituci nezískali (dostali jen zámek Koloděje) a továrna šla do privatizace. Nový americký majitel (General Electric) omezil výrobu, později došlo k rozdělení firmy, zastavení výroby a jejímu přesunutí do Letňan a Letova a nakonec k uzavření areálu, jeho prodeji developerské firmě, postupnému bourání a současné výstavbě nového obytného a kancelářského komplexu na místě původního závodu.
Koho by zajímaly další podrobné informace o závodě a jeho výrobě a staré fotografie, najde je TADY.Leden 2015. Snímek je pořízený z dálky a ve špatném počasí, je ale vidět, že i když už došlo k bourání některých hal v jižní a východní části areálu, kde pomalu začaly růst nové kancelářské budovy, část hal i s emblematickou zelenou budovou u hlavní vrátnice ještě stojí.V únoru 2015 zmizela další část halV březnu 2015 likvidace pokračuje a šíří seKvěten 2015. Kromě zelené budovy a kostry malé nízké haly vpravo už zmizely všechny budovy. Vzhledem k tomu, že projekt nového bytového a administrativního areálu předpokládal zachování některých hal a jejich začlenění do nového komplexu, naivně jsem si myslela, že to, co ještě stojí, zůstane zachováno. Jak naivní jsem byla, to teprve uvidíme.Když jsem se na své "stanoviště" dostala po několika měsících v říjnu 2015, po zelené hale už nebylo ani památky. Kromě velkých hromad sutin stojí v bývalém areálu Waltrovky jen železobetonová konstrukce vpravo. Tam také přibyly kontejnery a byla započata výstavba nových obytných domů. K areálu, kam jsem celé měsíce plánovala, že se podívám zblízka, jsem se také konečně vydala.Pohled z míst před bývalou zelenou budovou. Říjen 2015.
Únor 2016. Pohled na staveniště nového komplexu s novou kancelářskou budovou a rozestavěným sídlištěm.
Před několika měsíci bychom teď stáli před hlavní vrátnicí a dívali se do oken té zelené haly. Naštěstí stavba zůstala ještě zachovaná na street view na Googlu, kdo má zájem, může si ji tam pořád ještě prohlédnout.Zhruba totéž místo z Google mapBetonový sloupek, který stojí na kraji zbořeniště, byl sloupkem brány, kterou vidíme na horním snímku vpravo od budovyBrána do areálu podle Googlu, dole totéž místo dnes. Mrzí mě, že jsem se sem nevydala dřív, třeba by mě aspoň nechali vyfotit keramický reliéf, který byl umístěný vedle vchodu do zelené budovy. Kdo ví, jestli ho také rozbili a odvezli, nebo jestli zůstal zachován.
Když si na tabuli přečteme název projektantské kanceláře a vzpomeneme si na jejich předchozí realizace (nenáviděné Quadrio především), dovedeme si představit, jaké skleněné kvádry tady můžou vyrůst.
Jak jsem se dozvěděla na místě, to, co ještě stojí v severní části bývalého areálu, se bude také ještě bourat, a na tomto místě se bude stavět školka.


Aby bylo jasno, ne že bych byla nějaký přehnaný staromilec. Myslím si ale, že stará Waltrovka byla natolik spjatá s historií Jinonic a vůbec Prahy 5, že i v případě, že výroba zde nešla zachránit a zachovat, měla být alespoň původní sto let stará historická budova a také Kumperova vila (tedy to, co při bourání padlo jako první) zachována. V posledních letech jsem ve Francii viděla několik zdařile přestavěných starých továrních budov a myslím, že nám by větší ohledy na zachování historie taky jen prospěly.


 


Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 25. března 2016 v 20:07 | Reagovat

Nevím co psát.. jsem tak nějak dost naštvaná...s vaším posledním odstavcem se absolutně ztotožňuju !
Přesto díky i za takového články.
Přeju krásné velikonoce plné pohody.
Jarka

2 Praga magica Praga magica | 25. března 2016 v 21:19 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář, byť "naštvaný" :-), a také přeji hezké Velikonoce.

3 jana jana | E-mail | 26. března 2016 v 18:41 | Reagovat

Podobně jsem prožívala bourání náchodské Tepny.

4 Irena Irena | 30. března 2016 v 19:50 | Reagovat

Bezohlednost nebo barbarství? Jak píšete, staré továrny či mlýny lze zrekonstruovat k užitku a potěše všech.
Nějak ten "západ" v této oblasti ne a ne dohnat...:(

5 dr, Avalanche dr, Avalanche | 4. května 2016 v 15:36 | Reagovat

Kdyby tam alespoň vzniklo něco jako je koncept na Waltrovku od danských BIG z roku 2007. Developer tahdy pos...

http://big.dk/#projects-w

6 Václav Vlček Václav Vlček | E-mail | 9. února 2017 v 21:26 | Reagovat

Já bych jen dodal pozitivní dodatek, že tzv. historická budova (na poslední fotce vlevo vzadu) bude letos opravena a navždy zachována.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama