Šternberský palác

1. dubna 2016 v 12:00 |  Praha 1
Dnes se spolu podíváme do jednoho ze dvou pražských Šternberských paláců, a to do toho, který stojí na Hradčanech (ten druhý najdeme na Malostranském náměstí a není tak jednoduché ho navštívit, je součástí Poslanecké sněmovny). O tomto paláci jsem tady psala už víckrát, ale vždy jen v souvislosti s jeho zahradou. Tu jsem si oblíbila tak, že jakmile jsem někde poblíž, zajdu tam, i kdyby to mělo být jen na deset minut, ale to už víte.
Na rozdíl od zahrady jsem uvnitř paláce, kde sídlí jedna z expozic Národní galerie, už několik let nebyla - a při každé návštěvě zahrady jsem si umiňovala, že příště, příště si udělám víc času a zajdu i dovnitř. To příště se nakonec odehrálo až letos v únoru a protože v zimě je zahrada zavřená, fotka zahradního průčelí je stejně z loňského léta.Palác vlastně nemá žádné uliční průčelí, je to jen úzká nudle na konci dlouhého průchodu, ke kterému se schází příkrou uličkou z průjezdu v levém křídle Arcibiskupského paláce na Hradčanech. Palác je vmáčknutý na malé parcele, kterou odděluje jen nízká zeď od Jeleního příkopu.Barokní stavba má čtyři křídla, uspořádaná kolem čtvercového nádvoří. Křídlo, které vede do zahrady, má vysoký válcový rizalit. Palác byl postavený na přelomu 17. a 18. století (stavbu započal Václav Vojtěch ze Šternberka v roce 1698 a dokončil v roce 1707), pravděpodobně podle návrhů významných architektů Giovanniho Battisty Alliprandiho a Jana Santiniho-Aichla (některé zdroje uvádějí i další jména, jako Kryštofa Dientzenhofera nebo Jana B. Matheye.
V roce 1811 palác od Šternberků koupila Společnost vlasteneckých přátel umění, která provedla jeho dostavbu, po které sem byly umístěny sbírky Národního muzea. Pracoval zde jako archivář i Václav Hanka (autor obou falešných rukopisů), Karel B. Presl nebo Pavel Josef Šafařík, jednu dobu tady bydlel i Antonín Mánes.
Od roku 1872 tady sídlil ústav slabomyslných, tzv. Ernestinum (podle své mecenášky kněžny Ernestiny Auerspergové), po první světové válce tady svoje sídlo měly různé vojenské organizace a teprve po roce 1945 stavba připadla Národní galerii. Po několika změnách tady jsou dnes vystavovány sbírky starého evropského malířství.O co je kvůli nedostatku místa ošizené průčelí, o to je hezčí nádvoří, uprostřed kterého stojí socha lva, zabíjejícího hada, kterou vytvořil francouzský sochař Antoine Louis Barye, který se na sochy zvířat specializovalZ tmavého vestibulu stoupá monumentální schodiště se sloupy. Na zdech schodiště jsou umístěné dva krásné majolikové reliéfy z 15. století, jejichž autorem je Andrea della Robbia.Archanděl Michael, Andrea della Robbia, feston (ty kytky kolem) vytvořil jeho syn Giovanni


V prvních sálech 1. patra najdeme nejdřív antické umění a v dalších místnostech italské umění 14. - 16 století a holandské umění 13. - 16 století.

Pseudopolyptych s dvanácti světci z 15. století, jedenáct jich namaloval Lovro Dobričević, jednoho Antonio Vivarini


Moje oblíbená zrazená nevěsta od Jana Sanderse van Hemessena. I s nudlí u nosu.Zatímco sály 1. patra, piana nobile, jsou většinou zdobeny nástropními malbami, v 2. patře, kde jsou vystavena díla španělských, italských, holandských a francouzských malířů ze 16. - 18 století, je to spíš výjimka.

José de Ribera, Sv. Jeroným. Můj pracovní patron.


Ve 2. patře najdeme také malý čínský kabinet s čínskými motivy na zdech a šternberskou hvězdou na stropě


Ve vysokém okrouhlém sále ve středovém rizalitu jsou vystaveny obrazy Petra Paula Rubense (mezi nimi i dva oltářní obrazy původně z kostela sv. Tomáše). Uprostřed místnosti je umístěno dílo současného brazilského umělce Ernesta Neta s názvem Pomalé tempo těla, které je kůže. Toto dílo je zde pouze dočasně, bylo zapůjčeno z Vídně, a vůbec v té vysoké rotundě nevypadá špatně.


Sv. Petr na katedře od neznámého španělského umělce ze 16. století se mi moc líbil...... ale ještě víc můj velký oblíbenec El Greco. Modlící se Kristus.Z oken horního patra máme taky konečně výhled, i když nedokonalý přes dvojité sklo a mříže, do zahradyV přízemí v sálech kolem nádvoří je umístěná sbírka německého umění od 15. do 18. století. Vchází se do ní rizalitem, ze kterého vedou další dveře do zahrady (ty, bohužel, nebývají otevřené ani v létě).
Kromě jiných jsou tady vystaveny obrazy staršího i mladšího Cranacha, stejně tak staršího i mladšího Holbeina, A. Altodorfera a především A. Dürera.


Pašijový oltář Hanse Raphona, 1499Lucas Cranach starší, Starý pošetilec, kolem roku 1530A samozřejmě Dürerova Růžencová slavnost z roku 1506


Docela mě překvapilo, že v pátek odpoledne v galerii skoro nikdo nebyl. Nejdřív v prvním patře byly ještě dvě ruské návštěvnice, ale potom jsem byla v celé galerii sama. Být jednou z těch kustodek (které chudery za mnou pořád musely chodit), tak se tam k smrti unudím.
Tak se tam běžte taky podívat. Od dubna už je navíc otevřená i zahrada.


Šternberský palác
Hradčany Hradčanské nám. 15

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hod
Vstupné 150 Kč 


Komentáře

1 vlčí mák vlčí mák | 1. dubna 2016 v 12:24 | Reagovat

No vidíte, a mně málem z té růžové hromady klepla pepka :-) Tak krásně jako Vy to ocenit nedokážu.

2 Marek Marek | E-mail | 2. dubna 2016 v 13:59 | Reagovat

To jste mi udělala Hanko velkou radost! Tolik vzpomínek. Kdysi se tam uvnitř nesmělo fotit, stejně jak v mnohých jiných českých muzeích. Pěkně Vás zdravím.

3 Míša z Plzně Míša z Plzně | 4. dubna 2016 v 10:22 | Reagovat

Byli jsme tam s manželem také i na zahradě.
Ještě jsme navštívili expozici NG ve Schwarzenberském paláci.
Zbývá nám navštívit Salmovský palác.

4 Praga magica Praga magica | 10. dubna 2016 v 22:10 | Reagovat

[1]: Mně se to docela líbilo, ale samozřejmě, každý má jiný pohled :-)

5 Praga magica Praga magica | 10. dubna 2016 v 22:13 | Reagovat

[2]: Marku, tak to mě, samozřejmě, těší, že jste si vzpomněl na svoje "pražské" roky. Přiznám se, že možnost fotit mě taky trochu překvapila, pořád ještě to tady není běžné.

6 Sl. Jahodová Sl. Jahodová | Web | 29. dubna 2016 v 22:40 | Reagovat

Moje zkušenosti s návštěvností těchto objektů jsou obdobné - já a pár turistů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama