Týdenní drobečky 8

29. května 2016 v 22:54 |  Týdenní drobečky
Stejně jako v jiných týdnech, i tento týden jsem strávila pár dnů v Brně. Tentokrát jsem měla čas, abych se vydala do čtvrti Černá Pole v naději, že budu mít štěstí na volné místo na prohlídku vily Tugendhat. Sice jsem ji už viděla, ale chtěla jsem nové fotky. Místo na prohlídku nebylo (kdybyste se tam chystali, opravdu je prý nutná rezervace minimálně 6 týdnů předem), ale za symbolický poplatek se dá jít aspoň do zahrady.


1. Brno - zahrada vily Tugendhat
Přece jen kousek interiéru, i když jen zvenčí přes sklo. Pokoj se slavnou onyxovou stěnou.


2. Brno - Vila Löw-Beer


Vila Löw-Beer leží hned pod vilou Tugendhat. Patřila rodičům Grety Tugendhatové, kteří své dceři ke svatbě darovali část svého pozemku (a financovali stavbu vily Tugendhat). Jejich vila je secesní, po loňské rekonstrukci se dá také navštívit a má krásnou zahradu se vstupem zdarma (z Drobného ulice).


Nahoře za tou řadou stromů už je zahrada vily Tugendhat. Přestože se před rekonstrukcí vily Löw-Beer mluvilo o tom, že budou obě zahrady propojeny, každá z nich má teď jiného správce a k dohodě nedošlo.


3. Další vila, tentokrát v Praze 2.
Vila Osvěta v ulici Jana Masaryka připomíná Masarykovu rodinu, která tady bydlela. K vile se ještě asi před deseti lety dalo dojít, dnes je brána zavřená a v zeleni a přes stavby na dvoře není na vilu vidět.


4. Měšťanský dům v Mikulandské
Má krásnou fasádu i dveře. Kdysi tady byla vinárna Rotisserie, pamatujete?
5. Palác Národní
Hrubá stavba je hotová a potvrzuje obavy, které jsem měla - je vyšší a mnohem mohutnější než okolní zástavba (a než vypadala podle vizualizace).

6. Sobota na Kajetánce
Kajetánka je moje srdeční záležitost, do zahrady jsem měla výhled z koleje, kde jsem před... hodně lety bydlela. Do zarostlého a neudržovaného parku se tehdy dalo prolézt přes napůl zborcenou zeď a do starého sadu jsme chodili na jablka. Dnes je zahrada upravená, vyrostly v ní bytové domy a starý zámeček je zrekonstruovaný. V jeho přízemí najdete restauraci, venku zahrádku. A když vás tady chytí déšť, stejně jako nás, přesunou vás dovnitř.


7. Hádanka, na kterou neznám už vím odpověď...
... a byla bych vděčná, kdyby ji někdo věděl. Vilu s ateliérem s touto sochou na střeše jsme našli v ulici U páté baterie na Praze 6. Nevíte někdo co, eventuelně od koho, to je? Nic jsem k tomu nikde nenašla.
Doplnění 6/6: Díky pozorné čtenářce Anně už vím, že jde o funkcionalistický dům s ateliérem s rytířem na střeše od architekta Jaromíra Kotíka. Moc děkuji!
 


Komentáře

1 Anna Anna | E-mail | 1. června 2016 v 18:55 | Reagovat

funkc. ateliér s rytířem na střeše je od arch, Jaromíra Kotíka vizZdeněk Lukeš
http://neviditelnypes.lidovky.cz/architektura-od-mullerky-ke-kocourkum-dhv-/p_architekt.aspx?c=A071015_213122_p_architekt_wag

2 praga-magica praga-magica | 6. června 2016 v 0:15 | Reagovat

[1]: Moc děkuji, nenapadlo mě podívat se na Psí vycházky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama