V Obecné škole

18. května 2016 v 12:00 |  Praha 10
V Obecné škole s velkým O, protože mluvíme o filmu Jana Svěráka. Místo, kde se film natáčel, je opuštěné a zdevastované, ale už aspoň zabezpečené proti bezdomovcům (jenže tím pádem taky proti filmovým turistům).


Hned naproti areálu se starými dřevěnými školními domky stojí elektrorozvodna, ve které ve filmu pracoval pan Svěrák, a také řada elektrárenských činžáků, ve kterých ve filmu i ve skutečnosti bydleli zaměstnanci elektrárny.Funkcionalistickou budovu rozvodny z roku 1929 navrhl Maxmilián Duchoslav. Údajně jsou v ní zachovaná některá původní zařízení a je stále funkční, i když byl provoz přesunut do nové budovy v zadní části areálu.Hned pod rozvodnou vede most přes jednokolejnou trať, kde ve filmu kluci skákali na vlak, aby odvezli na Žižkov dopis se vzkazem. Ve skutečnosti byla tato scéna natočena na Smíchově v Křížové ulici a ne tady.

Ve filmu i ve skutečnosti je na stejném místě hospodaZa blokem činžáků je několik řad typických starých garáží a dřevěných baráků s dílnami, kde se zdá, že se zastavil čas

Taky rádi objevujete místa, kde se natáčely filmy? Znáte nějaká další?Praha 10, Bohdalec, Nad Vršovskou horou
 


Komentáře

1 Olga Suchomelová Olga Suchomelová | E-mail | 18. května 2016 v 13:14 | Reagovat

Úžasně zajímavé! Děkuji Vám za objevení místa, kde se opravdu zastavil čas...to je dnes už velice vzácné!

2 mia mia | 20. května 2016 v 6:35 | Reagovat

také ráda při svých cestách ze Šumavy do Prahy , objevuji mj. i  filmová místa. Film Obecná škola se natáčel i ve Střešovicích, ul. Starostřešovická. Je zde dosud i "obchod" hokynáře Dusila z Panoptika města pražského. Na Malvazinkách jsem si zase vyfotila vstupní bránu kliniky a vrátnici. Natáčel se zde film Pelíšky. Pan vrátný se dal dokonce se mnou do řeči. Jeho prý do komparsu nechtěli, sdělil mi s úsměvem a v nadsázce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama