Gráfův dům

18. října 2016 v 12:00 |  Praha 2
Ještě se vrátím ke Dnům architektury, které se konaly před dvěma týdny, abych vám ukázala další objekt, který v jejich rámci pořadatelé zpřístupnili. Jde o rohový dům na náměstí I. P. Pavlova, uváděný někdy jako Gráfův dům, ale známý spíš jako bývalý hotel Kriváň.Dům byl sice postaven v roce 1896 jako činžovní, ale hned dva roky na to ho koupil Alfred Gráf, který jeho určení změnil na hotelové. V roe 1908 byla v přízemí vybudována secesní kávarna. Hotel slouzil až do restituce na začátku 90. let minulého století; poté deset let chátral kvůli sporům restituentů a kvůli následnému prodeji. Novým vlastníkem se stala francouzská investiční skupina Bouygues, která v nějaké složité spolupráci s Deutsche Bank a jiný německými skupinami rozhodla o rekonstrukci na administrativní centrum. Ta byla zahájena v roce 2002 a budova při ni byla prakticky vykuchána a za památkově chráněnou novobarokní fasádou vyrostla nová desetipodlažní stavba se čtyřmi podzemními a šesti nadzemními podlažími.

Součástí projektu bylo i zachování secesní kavárny, bohužel však ne její provozování. Prostory slouží jako recepce administrativního centra.

Ve zbytku budovy nic dalšího historického už nenajdete, jen u schodiště byla vytvořena malá výstavka původní výzdoby a zařízení, od starých vstupních dveří a litinového schodišťového zábradlí, přes ukázky dlažby z chodeb a podest, vitráže oken a dveří, až po některé štukové detaily.
Architekt Michal Janků, který domem návštěvníky prováděl a vyprávěl o jeho historii a který dnes pracuje pro firmu, která v domě sídlí, vyprávěl, že se shodou okolností v době svých studií účastnil průzkumu původní budovy před jejím zbouráním; měl proto k dispozici spoustu fotografií jejího interiéru i exteriéru. Současně připustil, že kdyby byl u stavby, preferoval by začlenění těchto historickych stavebních prvků přímo do nové budovy. S tím se nedá než souhlasit.Zlatým hřebem prohlídky byla terasa na střeše domu a pohledy na město z dalšího nového úhlu
Nově vestavěná budova vytváří ve vnitrobloku malé patio se zahradou, opticky propojené s interiérem koupelnového studia. To slouží současně jako výstavní prostory a dokonce tu najdete i malé fotostudio. Tyto prostory jsou přístupné pro veřejnost (vstup z Legerovy ulice).Praha 2, nám. I. P. Pavlova 5


 


Komentáře

1 Jarka Jarka | 18. října 2016 v 13:50 | Reagovat

Nádherná budova ... kdysi jsem ji často vídala od stanice tramvaje ... ale to člověk tak nevnímá, i když vím, že už tenkrát se mi líbila ... ta malá výstavka nevím jestli je pro potěchu oka nebo k pláči ... ale čert ví jak by dům skončil, takhle je tu aspoň dál ...
taky by se mi líbil interiér jako dřív ... ovšem výhledy musí být parádní ..
Přeju hezké podzimní dny.

2 Hardy Hardy | 18. října 2016 v 16:29 | Reagovat

V článku píšete o novobarokní fasádě. Já nejsem žádný expert ale mě připadá spíše secesní jako ta bývalá kavárna. Mýlím se?

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 19. října 2016 v 0:13 | Reagovat

Moc pěkná připomínka. Já mám hotel Kriváň spojený s tím, že jsem odtud vyrážel na svou první větší cestu do zahraničí - do jižní Francie. Tehdy bylo před domem nástupiště autobusů :-).

4 Romana Romana | Web | 19. října 2016 v 18:21 | Reagovat

Jsem ale ostuda, minimálně jednou týdně chodím okolo a tohle jsem ani nevěděla...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama